Баба Маруся остана без къща в с. Богдан, има апартамент във Варна, иска фургон в двора
46 семейства от наводнените села държат на общински жилища в Карлово
Нямаме нито едно свободно, отговори кметът Емил Кабаиванов
Баба Маруся от карловското село Богдан живее в оранжерия, тъй като наводнението разруши дома й. Тя има апартамент във Варна, но отказва да ходи там. И настоява да й поставят фургон в двора.
"Това е невъзможно, защото всички трябва да са на едно място, за да им бъде прокарано електричество, водоснабдяване и канализация", обясни кметът на селото Христо Иванов. По думите му баба Маруся живее сама. Но няма как да бъде изпълнено желанието й. Той потвърди, че има жилище в морската столица.
46 семейства от пострадалите села Богдан, Каравелово и Слатина не искат да живеят във фургони, а да бъдат настанени в общински жилища.
"Нямаме нито едно свободно. Всичко е заето от години от социално слаби. А общината не разполага с жилища по селата. Всички са в Карлово", обясни кметът д-р Емил Кабаиванов. Община Карлово разполага с общо 37 жилища, две от които са необитаеми - едното се нуждае от основен ремонт, защото там е живял наемател с психически проблеми, на другото покривът тече. "Имаме картотекирани двама души с висока степен на инвалидност, но дори тях не можем да настаним на този етап", обясни Кабаиванов.
Той и областният управител на Пловдив Ангел Стоев за пореден път посетиха пострадалите от потопа села. "До този момент 30 семейства са заявили желание да бъдат настанени във фургони. Държавата разполага с необходимия брой. На многочислените семейства ще бъдат доставени по два, а където трябва и по три. Предвидили сме 46 фургона", заяви Стоев. По думите му те са налични и са собственост на националната пожарна. Били абсолютно годни за живеене. Малките били с размери 3 на 6 метра и високи 2,40 м. Оборудвани са с кухня, сервизно помещение и спалня.
Стоев е категоричен, че фургони не могат да бъдат разполагани в дворовете на пострадалите.
За Каравелово са определени 8, за Слатина - 12 и за Богдан - 26. Според него настаняването ще стане между 3 и 7 октомври.
Големият проблем остават прекъснатите водопроводи, които са минавали през речните корита. Без вода са къщите, разположени край деретата. Екипите на ВиК-Пловдив определено не достигали. И затова Стоев ще иска помощ от регионалния министър Иван Шишков да осигури от други части на страната.
"В Богдан трябва да се изградят 5 км линейна мрежа, в Каравелово - 2 км, а в Слатина - 1. Трябва да се направят и сградни отклонения", посочи кметът на Карлово.
Все още не е ясно колко средства ще са необходими за изграждането на 21 скъсани моста и поставяне на два аварийни, както и възстановяването на първостепенната улична мрежа.
"Има 96 къщи за обследване. Инженер конструктор ги обикаля, а от другата седмица се включва още един. Те ще кажат кои подлежат на ремонт и кои не могат да се обитават", допълни Кабаиванов.
Областният Стоев увери, че в трите села ще има нормален изборен процес на 2 октомври.