Независимост - сякаш в онези години политическият елит е бил по-единен

22.09.2022 10:32 Доц. Светослав Живков - историк, политолог и експерт по изборни системи
Фердинанд с правителството на Малинов

22 септември 1908 година – денят, в който България обявява своята независимост с манифеста на българския княз Фердинанд, слага край на последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независимо царство, начело с коронования вече Цар Фердинанд.

С обявяването на независимостта България става равноправен участник в международните отношения
     Годината и датата за обявяването на независимостта на младата българска държава никак не са случайни. Българската дипломация по това време отчита благоприятна международна обстановка, а българският княз се срещнал във Виена лично с император Франц-Йозеф и поискал подкрепа от Австро-Унгария – една от Великите сили, наложили Берлинския договор.

Независимостта на България е обявена от княза в старата столица Велико Търново, като знак за приемственост и почит към столицата на Второто българско царство. Но независимостта не идва само с произнасянето на един паметен царски манифест, от тук нататък следва нелекия път за международното признаване на този стремеж към държавна независимост.

“22 септември е символен ден. Факт е, че на тази дата през 1908 г. България обявява своята независимост от Османската империя, но до този символичен акт се стига постепенно“, казва пред БНР д-р Светослав Живков, историк и преподавател в СУ “СВ. Климент Охридски“, експерт по “Изборни системи“ и допълва:

“Още в предишните години България е постигнала до голяма степен своята независимост, преди да я обяви официално. Като дело Независимостта е постижение на кабинета на Александър Малинов и Фердинанд, но заслугата тук е и на предхождащите управляващи в България – най-вече с управлението на Стамболов и Стоилов от края на ХIХ в.“.

“Още в училище се учи, че това е държава, която трябва да плаща някакъв данък. Подобно нещо съществува като клауза в Берлинския договор, но тъй като сумата в него не е уточнена, впоследствие България не плаща и лев от този васален данък.

Като васална държава България няма право на пълноправни международни отношения – нямаме посланици, нямаме пълномощни министри, нямаме консули до 1908 г. Но постепенно в нарушение на Берлинския договор още Стамболов започва да изпраща български дипломатически представители в страни, които не са ни съседки. По логиката на Берлинския договор България е можела да изпрати такива дипломати единствено в съседните държави, но Стамболов започва да изпраща и в други. Впоследствие неговите наследници започват да изпращат и в Русия, Париж и Лондон. Към навечерието на Независимостта България поддържа дипломатически отношения с всички основни европейски държави, а вече и със САЩ“.

Независимостта повишава самочувствието на българите и в международен, и във вътрешен план. Гидините между 1908 – 1910 г. е най-успешното време за българската държава и българското общество до Първата световна война. Не ставаме много по-икономически развити, но има един много положителен тренд, както в икономиката, така и в модернизацията на обществото“, посочва още анализаторът.

Как изглежда България тогава?

“Не се наемам да твърдя дали сме били по-независими тогава от сега. Ако сме от хората, които гледат носталгично към миналото, бихме казали колко сме зле сега на фона на тогавашната ситуация в страната. И тогава има икономически и външно политически зависимости. Сякаш в онези години политическият елит е бил по-единен“, казва още той.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>