Италия с премиер жена за първи път - Джорджа Мелони май ще пробие
В дясноцентристката коалиция, която най-вероятно ще спечели предсрочните избори, Берлускони настоява за минимална пенсия 1000 евро, Салвини - хлябът, пастата и зеленчуците без ДДС
На 25 септември над 51,5 млн. италианци ще гласуват също като българите на предсрочни избори за нов парламент. За над 3 млн. от тях това ще бъде дебют пред урните. С 1,5 млн. повече са жените избирателки.
Затова и в Италия се питат дали този факт ще натежи в полза на 45-годишната римлянка Джорджа Мелони, която е
защитничка на традиционното семейство, въпреки че е неомъжена
и e майка на 6-годишна дъщеря. Тя е лидер на дясната партия “Италиански братя”, наследник на крайнодесния Национален съюз, а неговите корени са в неофашисткото Италианско социално движение.
Въпреки че на предишните парламентарни избори формацията на Мелони спечели едва 4,3 на сто, сега води в социологическите проучвания с над 25 на сто.
Тя е в коалиция с Лигата на Матео Салвини и с “Форца Италия” на Силвио Берлускони и се сочи за почти сигурен победител. Ако се стигне до победа, за премиер ще бъде излъчен лидерът на най-гласуваната партия в коалицията, с други думи Мелони. Тя е в политиката още от тийнейджърка, когато оглавява младежката организация на Италианското социално движение.
За пръв път в историята си италианците ще дадат вота си за “само” 600 парламентаристи – 400 депутати и 200 сенатори. След приетата реформа техният брой беше орязан от досегашните 630 депутати и 315 сенатори.
За първи път за Сената
ще гласуват всички пълнолетни граждани,
а не само навършилите 25 г. Това значи с 3,8 млн. повече млади избиратели.
И сега, както и на предишните общи избори през 2018 г., ще се гласува по смесена система, която беше създадена по идея на депутата Еторе Розато и затова стана известна с името “розателум”.
Според нея 36 % от местата се определят по мажоритарна, а 64 – по пропорционална система. Прагът за влизане в парламента на една отделна партия е 3%.
4,8 млн. италианци в чужбина ще гласуват, но те имат право да изберат 8 депутати и 4 сенатори по пропорционалната система, които да ги представляват. За да дадат вота си, трябва да са се регистрирали в списък на живеещите в чужбина италиански граждани от поне 3 месеца.
75 партии ще се надбягват на изборите
Според изследователския институт “Ю Тренд” едва 45 % от избирателите са сигурни, че ще отидат до урните.
Джорджа Мелони успя в усилията си да бъде в центъра на политическите дебати, които са концентрирани върху проблемите с цените на газа и войната в Украйна. Лидерката на “Италиански братя” твърди, че е готова да бъде премиер и че нейната партия е в състояние да изправи на крака Италия.
Първата точка в програмата на дясноцентристката коалиция е, че поддържа Украйна в инвазията на Русия. Трипартийната коалиция, която се сочи за вероятен победител, се представя с обща програма, но всяка формация – “Италиански братя”, “Форца Италия” и Лигата, имат собствени листи и идентичност.
Берлускони иска
пенсионна
реформа и
вдигане на
минималната
пенсия на
1000 евро
Лидерът на “Форца Италия” се ангажира да засажда по милион дървета всяка година. Той има идея и за сферата на правосъдието – всяка оправдателна присъда да не може да се обжалва.
Лигата на Матео Салвини, която беше част от правителството на Марио Драги, потвърждава подкрепа за федералисткия модел, според който отделните региони трябва да получат още по-голяма автономност. Тя иска плосък данък от 15%, борба с нелегалната имиграция, реализиране на всички големи инфраструктурни проекти,
премахване на
ДДС за хляба,
пастата, ориза,
плодовете и
зеленчуците
Салвини, чиято Лига беше заподозряна във финансиране от Русия, пледира да се сложи край на санкциите срещу Москва.
За какво се борят Джорджа Мелони и нейните “Италиански братя” - виж долу.
Лявоцентристката коалиция, чийто основен пилон е Демократическата партия, демонстрира лоялност към последното правителство на Драги. Основен пункт в програмата ѝ е устойчивото развитие , екологичният и дигиталният преход. Извънредната ситуация заради климатичните промени е друг приоритет, така както и стимулите за бизнеса и занаятите, инвестициите в инфраструктурни проекти.
Вторият главен пункт за демократите е край на несигурността на пазара на труда, особено за младите и жените. Демократите искат увеличаване на годишните нетни заплати със стойност, равна на една месечна заплата, въвеждането на минимална заплата в Италия по германски модел.
Популисткото движение “5 звезди”, което бе най-гласуваното на предишните избори за парламент, пада под 12 %. Основаното от комика Бепе Грило движение, чийто лидер днес е Джузепе Конте, поддържа гражданския доход (ежемесечна помощ от 780 евро за бедни и безработни) и даже иска той да бъде разширен.
Новост в сегашната предизборна битка е т.нар. трети полюс, в който влизат “Ационе” на Карло Календа и “Италия Вива” на бившия премиер и лидер на Демократическата партия Матео Ренци. Те опитват да откраднат от избирателите на Демократическата партия, хвърляйки се със стръв и в кампания в социалните мрежи.
45-годишната неомъжена римлянка с дете иска от стимули за семействата до президентска република
- Джорджа Мелони обещава да сложи край на т.нар. граждански доход за бедни и безработни, въведен от правителството на Джузепе Конте. Животът на италианците на възраст 18-59 години, които са в състояние да работят, трябва да се променят. Те са 50 на сто от получаващите граждански доход и никой от тях не е намерил работа благодарение на тази мярка, измислена от “5 звезди”.
- “Италиански братя” иска реформа на данъчното облагане с въвеждане на семеен коефициент, увеличаване на стимулите за семейства с деца,
- Намаляване на ДДС за стоките за най-малките, подкрепа за общините, които въвеждат безплатни ясли, плосък данък.
- Партията на Мелони иска и президентска република по френски модел.