Кроткият Масуд, шеф на Омар, който уби полицаите, посещаван от добре облечени мъже със скъпи коли
29-годишният сириец и четирима негови помагачи от България са обвинени за трафик и подпомагане на нелегални мигранти да отсядат в Пловдив
Кротък и незабележим. Така съседите описват сириеца Масуд Абдо, арестуван в Пловдив като шеф на канала за трафик на мигрантите, които бяха задържани на 25 август, след като Омар Аднан помете с автобус двама полицаи в Бургас.
29-годишният Масуд Абдо вече е обвинен от Районната прокуратура в Пловдив заедно с още четирима българи, сред които е една жена. Останалите 7 задържани във вторник са разпитани като свидетели и освободени.
Масуд и помагачите му са организирали трафика и помагали на 24 бежанци от Сирия, Афганистан и Мароко да отсядат нелегално в Пловдив. Сред тях бил и 17-годишен чужденец, както и две по-малки деца. Таксата за превоз на мигрант била 3000 евро.
Масуд Абдо работил от година и половина във фабрика за метални изделия в Пловдив, собственост на ливанец. Там се трудил и брат му. След катастрофата в Бургас, когато Омар с автобус помете полицейската патрулка и уби униформените, Масуд изчезнал за няколко дни. Преди време от полицията разпитвали него и брат му за извършен грабеж.
Тарторът на канала живеел под наем в панелен апартамент на седмия етаж на бул. “Дунав” №8 в града под тепетата. Официално се водел на работа в частна фирма.
Жилището заедно с него обитавали още жена на възраст около 60 години и две млади момичета. Собственичката на имота от години живеела и работела в Италия. Затова и давала жилището под наем.
“Момчето беше мълчаливо, при среща се усмихваше,
поздравяваше с кимане на глава, но не ни заговаряше
Явно не знаеше български език”, обясни пенсионерът Георги Добрев. Той живее на петия етаж в същия вход, два етажа под чужденеца. Мъжът добави, че сириецът и съквартирантките му не създавали проблеми на никого и си плащали редовно сметките.
От началото на тази година обаче чужденци започнали често да посещават 30-годишния сириец. Това не останало незабелязано от комшиите.
“Решихме, че са негови приятели. Едва преди две седмици, когато
пред входа се бяха събрали 12-13 араби,
се усъмних, че има връзки с мигранти”, добави Георги Добрев.
Самите чужденци постояли около час пред блока, след което си тръгнали, без да вдигат шум и не създали проблеми.
Местните жители се чудели дали да не подадат сигнал в полицията, подканяли се един друг и така и не се решили.
“Моя приятелка ми каза, че е видяла как във вторник сутринта около 9,30 часа пристигнали две полицейски коли, униформените влезли във входа и отвели сириеца. След това се разбра, че е арестуван за трафик на мигранти”, обясни възрастна жена, която живее на бул. “Дунав” №10.
Мъжът не оказал никаква съпротива и мълчаливо влязъл в полицейския автомобил.
“През последните 3-4 месеца почти всеки ден около обяд идваха по 2-3 лъскави мерцедеса, от тях слизаха добре облечени мъже. В повечето случаи сириецът ги чакаше отвън, разговаряха и след това си тръгваха.
Не съм ги виждала да си разменят пари или да се карат”
Собственичката, когато се завърнала в България, описала пред комшиите наемателите си като тихи и чисти хора.
“Да, такива бяха. Не сме и предполагали, че се занимава с трафик на хора”, каза още пенсионерката.
29-годишият сирийски гражданин бе задържан в Пловдив по подозрение, че организирал канала за трафик на мигранти у нас, при който на 25 август след сблъсък с автобус, превозващ чужденци, загинаха двама полицаи в Бургас.
Още 11 души бяха арестувани като негови съучастници. Според разследващите те са организатори на трафика.
До трагедията в Бургас преди месец се стигна, след като 31-годишният Йордан Илиев и 43-годишният му колега Атанас Градев опитаха да спрат автобус, пълен с мигранти.
Преди това рейсът минал последователно на два контролно-пропускателни пункта на Гранична полиция.
Автобусът с турска регистрация возел 48 мигранти. Сред тях имало мъже, жени, деца и дори бременни жени.
В района на кръговото кръстовище на “Трапезица” той навлязъл в лентата за велосипедисти, премазал полицейския автомобил с Илиев и Градев в него, които загинали на място, разбил автобусната спирка и химическа тоалетна.
По-късно полицаите арестуваха трима сирийци. Сред тях беше шофьорът на автобуса Омар Аднан, който твърдеше, че е на 15 години. След това се оказа, че е на 18 години по данни на властите от Сирия и Турция.