Изложба в галерия "Академия" за 90-годишнината на Румен Скорчев
Той е българският художник, първи направил пробив на "желязната завеса"
Юбилейна изложба "90 години от рождението на акад. Румен Скорчев" беше открита на 20 септември в Националната художествена академия (НХА).
В експозицията, подредена в галерия "Академия", има произведения на акад. Скорчев от всички жанрове, в които той твореше: графика, рисунки, илюстрации, живопис.
Включени са творби от цикъла "Закуска на тревата", илюстрации към "Рубайят" от Омар Хайям, "Приказки" на братя Грим, албум с авторска поезия и др.
Куратор на изложбата е Сузана Николова, автор на монографията "Визуалният език на Румен Скорчев". Изданието е осъществено по повод изложбата и с финансовата подкрепа на Националния дарителски фонд "13 века България", както и по програмата за научна и художественотворческа дейност на НХА за 2022 г.
Румен Скорчев е роден на 7 октомври 1932 г. в Търговище, но израства в с. Марийно, сега квартал на Димитровград, и Перник, където баща му Деньо Скорчев е финансов директор на мините. След завършване на гимназиалното си образование Румен е арестуван за тежко политическо провинение - нарисувал е карикатура на Сталин. Работи в мините до 1952 г. Приятел на баща му му казва да се "покрие" в София.
През 1957 г. се дипломира като инженер паркостроител, но заради голямата си любов към рисуването кандидатства и е приет в Художествената академия. През 1964 г. завършва по специалността "Илюстрация" в НХА при големите художници проф. Петър Чуховски и проф. Веселин Стайков. Специализирал е във Франция, Холандия и Италия.
През 1970 г. за графиката си "Надежда" Скорчев получава Златния медал на Второто международно биенале на графиката във Флоренция и творбата му по регламент влиза в една от най-престижните световни галерии - "Уфици". Този успех се смята за първи пробив на българското изобразително изкуство отвъд "желязната завеса" след 1945 г.
Негови картини представят България в музея "Албертина" - Виена, "Виктория и Алберт" - Лондон, Националната галерия във Вашингтон, "Дордрехт музеум" - Холандия и много други музеи и частни сбирки по света.
От началото на 70-те години той участва във всички общи художествени изложби у нас, както и в международните биеналета във Флоренция, Краков, Биела и др.
Стипендиант е на японската фондация Kokusai Koryu Kikin. Включен с творби в двутомното японско издание за 300 графици на ХХ век. Има над 40 международни и национални награди. Пет пъти са му присъждани големи български и международни награди за изобразително изкуство.
От 1977 г. ръководи ателие в специалността "Илюстрация и художествено оформление на книгата" в НХА. От 2009 г. е академик.
Илюстрирал е над 200 книги по класически литературни произведения на Йордан Радичков, Пушкин, Яворов, Омар Хайям, Шарл Бодлер, Карел Чапек, Асен Разцветников и др.
В интервю през 2013 г. акад. Скорчев ми каза:
- Светът е в разруха. Купонът, който се вихри, е нещо като "пир по време на чума". Тъмна тъма. Живеем в епохата на малкия човек, време на политическия комедиант, на самоосъзнатото нищожество, което жадува за творческа слава, жадува с цялата си противна безплодност да се изравни с недостижимите, да им отмъсти за своята непълноценност.
И обявява цинизма си за изкуство.
Акад. Румен Скорчев почина 6 септември 2015 г. в София.