“Драгалевци” разделен на “Манхатън” и “Бевърли хилс” – улиците кръстени на известни актьори и певци
- “Татяна Лолова” ще се казва градинката под блока ѝ в “Гео Милев”
- В “Подуяне” ул. 549 е “Милен Цветков”
Улица “Милен Цветков” или “Стоянка Мутафова”, градинка “Татяна Лолова”, площад “Филип Трифонов”...
Не е далеч времето, когато София ще може да начертае карта с нови туристически маршрути - любимите места на някои от най-известните имена на българската култура и изкуство, които ни напуснаха в последните години. Постепенно много от неизвестните кътчета и номерираните улици на столицата получават нови имена, които, освен че им дават нов живот и блясък, ги превръщат и в интересни локации.
Повечето от местата, които се преименуват, са свързани с живота и работата на тези, чието име ще носят.
“Татяна Лолова” например вече ще се казва градинката под блока в кв. “Гео Милев”, в който е живяла актрисата. Опазването на градинката от застрояване е кауза, за която Лолова се е борила заедно с комшиите си в продължение на 10 г. Някога в нея е имало детска площадка, но се появяват инвеститори, които искат да я застроят. Царицата на комедията се обявява против това. Нейни съседи си спомнят, че на мястото е имало протести, а самата
Лолова дори е връхлитала в тв студия в защита на градинката
Детската площадка бива премахната. Битката обаче е спечелена от жителите на кв. “Гео Милев” и там нова сграда няма. А от общината решават да удовлетворят желанието на жителите и обещават там отново да има уреди за деца в облагородено зелено пространство, а градинката да носи името на нейната защитничка.
Знаменитата пейка на Лолова пък се намира от другата страна на блока, пред входа.
“Винаги беше усмихната и поздравяваше. Не говореше много”, спомня си Владимир за актрисата. Друг мъж от блока пък я описа като “един от най-добрите и лъчезарни хора, винаги усмихната и позитивна”.
Преименуването на градинката на Лолова още не е факт. Хората не знаят за идеята, но се радват и желаят да бъде поставена табелка с нейното име, а градинката да бъде направена така, че да създава настроение като очарователната актриса.
На другата покойна комедийна легенда - Стоянка Мутафова, ще бъде кръстена улица в квартал “Драгалевци”. Някога там се е намирала нейната любима вила, където актрисата прекарвала летата си.
“Тя си живееше лятото тук. До късно вечер стоеше на външната градинска люлка. Говорили сме си елементарни неща - че ѝ е хубаво. Ние сме тук от 2007 г. Оттогава докъм 2012 г. непрекъснато си говорех лятно време с нея. След това престана да идва. Други купиха парцела и няма спомен от това, което беше”, разказва Ваня Пашова, която живее наблизо.
В близост до бъдещата улица “Стоянка Мутафова” има друга, кръстена на нейната голяма любов - Нейчо Попов. Околните пък носят имената “Невена Коканова”, “Георги Георгиев - Гец”, “Виолета Минкова”, “Иван Кондов”, “Николай Бинев”. От улици с номера те заживяват втори живот, получавайки имената на легендарни български актьори.
В района има и каре, посветено на известни български певци и музиканти. Местните се шегуват, че едните живеят в “Манхатън” при артистите, а другите - в “Бевърли хилс” при певците.
Площад “Филип Трифонов” пък ще се казва кръстовището на улиците “Милин камък”, “Крум Попов” и “Акация”. То е малко, но се намира на оживено място в квартал “Лозенец” и е един от неговите центрове. Има месарница, магазин за млечни продукти, рибен магазин, плод и зеленчук, аптека, оптика, книжарница и училище. Домът на актьора е наблизо и приживе той често е бил засичан там. А търговците в района пазят живи спомените за героя от “Момчето си отива”.
“Много свестен, приятен човек, с когото можеше да се говори за всичко”, разказва за него Весела Тодорова от близката оптика. Споделя, че се е познавала с Трифонов дълги години, защото е бил неин клиент заедно със сина си Мартин. Тя приветства идеята за новото име на кръстовището.
Ваня от рибния магазин си спомня, че Трифонов обичал да си купува сафрид и пъстърва. “Прекрасен човек беше, въздъхва и аптекарят, който си говорил с актьора до последно.
Скоро на площада ще има пейка във формата на филмова лента, дело на сина на Филип Трифонов - Мартин,
търговците очакват прекръщаването на китния площад.
Убитият в катастрофа журналист Милен Цветков вече е увековечен - неговото име носи част от старата улица 549 в район “Подуяне”. Тя върви край коритото на Перловска река и на нея се намира сградата на ТВ 1, където последно работеше журналистът. От двете ѝ страни има жилищни сгради отпред с детски площадки, наоколо се строи много.
“Милен Цветков беше непримирим към нашите скъпи управляващи, които си правят каквото искат, а пък хората страдат”, казаха Лина и Тодор Колеви. Двамата живеят на улица “Милен Цветков” и си спомнят старото ѝ име - 549. Възрастната двойка вярва, че е важно да се кръщават градски пространства на заслужили българи.