Колко тежи Короната?
Най-известната корона, тази на кралица Елизабет II, беше поставена върху ковчега ѝ, когато тя за последен път напусна кралската си резиденция в Бъкингамския дворец.
Ковчегът на кралицата, която почина на 8 септември в Шотландия се отправи към Уестминстър Хол на тържествено шествие в сряда.
Ковчегът е покрит според Кралския стандарт, а върху него на кадифена възглавница, придружена от венец цветя е поставена Имперската корона, короната на кралица Елизабет II. Кралицата я носи по време на коронацията си и на държавните откривания на парламента. Венецът, поставен до короната включва бели рози, гергини, както и зеленина от градините на Балморал и Уиндзор.
Според уебсайта на Кралския исторически дворец, Имперската корона е създадена по случай коронацията на кралица Виктория през 1838 година, а след това е преправена за коронацията на крал Едуард II през 1937 година. Короната напомня на тази на Свети Едуард, която пък е изработена за коронацията на Чарлз II през XVIII век, но оригиналът ѝ е унищожен в средата на века, когато Оливър Кромуел нарежда премахването на монархията.
Биографистът на кралицата Робърт Лейси потвърждава, че тя е смятала короната на Свети Едуард за твърде тежка и я е носила само за малко по време на коронацията си през 1953 година, а след това я заменя с Имперската корона за отпътуването си от Уестминстърското абатство и за връщането си в двореца.
Вътрешни източници посочват, че Имперската корона е претърпяла промяна в дизайна за да бъде по-удобна кралица Елизабет II, която тогава е на 27 години.
Короната на Елизабет II съдържа четвъртият по големина шлифован диамант в света.
Интересна е и историята на 317,4-каратовият камък в "челото" на короната. Той е създаден от диаманта Кулинан - 317.4-каратов камък, най-големият диамант в света, намерен в Африка в началото на XX век. По-късно той е разделен на части, като Кулинан II печели място в Имперската корона. Короната е обсипана със скъпоценни камъни. Тя е инкрустирана с 4 рубина, 11 изумруда, 17 сапфира, 269 перли и с около 2500 по-малки диаманта.
Короната съдържа най-известните скъпоценни камъни, част от кралската колекция, включително рубинът на Черния принц, сапфирът Стюарт (известен още като „Сапфир на Карл ІІ”) и диамантът "Кулинан II".
Короната по принцип се пази много строго в "Кулата на Лондон" и е централен елемент в експозицията на кралските скъпоценности. Веднъж годишно тя се отправя към двореца, за церемонията по откриване на парламентарната сесия.
Само трима човека на Земята имат право да докосват короната: монархът, архиепископът на Кентърбъри по време на коронацията на монарха и бижутерът на короната, който следи за нейната поддръжка.
Да се определи цената на имперската корона е почти невъзможно. Експертът по кралските въпроси Аластър Брус заяви пред bbc, че колекцията няма парична стойност.
"Да я наречете безценна е резонно, но можете просто да добавите толкова нули, колкото са диамантите в колекцията", обяснява Брус.