40 дни арест за издирвания за убийство отпреди 20 г. в Турция Мустафа Гьокташ
Издирваният за убийство в Турция отпреди 20 години Мустафа Гьокташ ще прекара в ареста 40 дни като временна мярка за задържане. Определението за това е на Пловдивския апелативен съд и е окончателно.
Гьокташ е задържан въз основа на Заповед за международно издирване и арест, издадена от Четвърти криминален съд в Анкара. Той е обявен за издирване с червена бюлетина от Интерпол. Срещу него в Турция се води наказателно преследване за предумишлено убийство на известния турски писател и университетски преподавател Неджип Хаблемитоглу, извършено на 18 декември 2002 г. в Чанкая с огнестрелно оръжие. За престъплението, в което Гьокташ (бивш полковник от въоръжените сили на Турция и адвокат) е обвинен, в родината му се предвижда наказание доживотен затвор.
Мустафа Гьокташ е влязъл у нас през зелена граница през август, за което срещу него е започнало досъдебно производство и му е определена мярка за неотклонение парична гаранция от 300 лева. Той е подал документи до българските власти за предоставяне на убежище по политически причини, както и за статут на бежанец. На 1 септември 2022 г. обаче е задържан в Свиленград при рутинна проверка от полицейски патрул, докато шофирал автомобил, тъй като при проверката се оказало, че предишния ден е обявен за издирване с червена бюлетина. След това Хасковският окръжен съд го оставя в ареста.
Втората инстанция прецени, че мярката е основателна. По делото има данни, че Гьокташ е преминал границата нелегално и това е достатъчно основание да се приеме, че при една различна мярка за неотклонение от задържане под стража, той може да го направи отново, което обосновава опасността да се укрие. Той е чужд гражданин, без адрес в България, преследван е и за нелегално пресичане на границата, което обуславя риска от извършване на друго престъпление при по-лека мярка за неотклонение. Аргументите му, че ако бъде екстрадиран в Турция, бившият полковник ще бъде подложен на политически гонения, бяха отхвърлени, защото няма данни за негова дейност в тази сфера.
В срока от 40 дни Турция трябва да изпрати искане за екстрадицията му, ако това не се случи, Гьокташ ще бъде освободен.