Живкови събраха роднините за честването на бившия Първи и Людмила (СНИМКИ)
80 години от рождението на Людмила Живкова и 111 години от появата на бял свят на Тодор Живков честваха роднините на популярната фамилия в Правец.
Събитието събра десетки хора от цялата страна в родния град на управлявалия 30 години министър-председател Тодор Живков - граждани на град Раковски, Асеновград, Пловдив и т.н. Всички те поднесоха венци пред паметника на Тодор Живков в центъра на града, а след това честването се пренесе в къщата-музей на държавника, където за първи път бяха изложени лични вещи на Людмила Живкова - нейни рокли, тетрадки, исторически документи, книги.
"Людмила Живкова вярваше в неизбежността на еволюцията и се бореше за нея. Знаеше, че е трудно и затова е нужна сила и смелост. Много са нещата, които тя направи за страната - стана инициатор на пътуващата изложба "Тракийското изкуство и култура по българските земи", обиколила над 20 страни, не е малка ролята й и за развитието на образованието. Тя вярваше, че децата чрез асамблеята "Знаме на мира", ще положат здравите основи на един мирен свят. Нейните идеи бяха подкрепени от над 140 държави и с резолюции на ООН и ЮНЕСКО", каза дъщеря й - дизайнерката Евгения Живкова.
На събитието в Правец присъства и внучката на Тодор Живков - Катерина Славкова.
"Мислила съм много върху това да стана и аз политик. На този етап не съм достатъчно подготвена, но със сигурност след като завърша ще уча в чужбина и после ще се върна, за да предам това, което знам и мога. Защо да не съм следващата жена премиер или президент?", каза Кати, която е дъщеря на сина на Людмила - Тодор Славков и Силвия Пантева.
"Знаете ли, много са ми разказвали за баба, прадядо, както и за популярната фамилия на другият ми дядо - Иван Славков. Мислила съм си да продължа по техните стъпки и много ми се иска това да стане факт. Но първо трябва да завърша", обясни красивата Катерина, която тази година ще бъде в 10 клас в Италианския лицей в Горна баня.
"След като приключа с образованието си тук, може би ще уча в Холандия, а може и на друго място, като сестра ми Ралица (от първия брак на майка й Силвия), а след това ще се върна в България. Такива са ми плановете засега", разказа Славкова.
Високата девойка, която като малка бе действащ манекен в ревютата на леля си Жени Живкова, днес не иска да става нито дизайнер, нито фотограф.
"Минаха ми тези желания. Не ми е безразлична модата, дори имам в главата си роклята за бала, с която искам да се видя, но има време и за това. По-скоро професията, с която искам да се занимавам не е свързана с творчество. Спряла съм се на фармацията. Това ме вълнува и смятам, че имам бъдеще и в нея", каза Катерина.
Колкото до голямата си прилика с баба й Людмила Живкова, Славкова е категорична, че с годините това става все по-видимо за нея и околните, и горда с този факт.
"Баба ми е направила толкова много за културата на България. Тя е била изключително дейна натура и човек, който работи с цялото си сърце за каузи. Мисля, че и по това много си приличаме", каза Кати.
Въпреки, че родителите й са разделени - Тодор Славков живее отделно от майка й Силвия, Катерина не страда от този факт. "Баща ми в момента не дойде, защото е в чужбина, иначе и той мина през политиката. Беше лидер в партията "Напред, България". И той, и леля ми и всички около мен имат афинитет към управление, затова и аз бих се пробвала, но трябва да имам и сериозна професия", мъдро заключва красивата тийнейджърка.
За личния си живот Кати не обича да говори, но то "няма и какво да кажа конкретно", по думите й. "Нямам гадже, но съм щастлива", заключва внучката на Людмила Живкова.
На събитието в Правец присъства почти цялата фамилия Живкови - Евгения Живкова, кандидатът за депутат от БСП Иван Ченчев, кметът на Правец - Румен Гунински, Джордж Райнов, журналистът Димитър Иванов и много други приятели и познати на фамилията.
"Познавам лично Живков. Той не е забравен и това няма да се случи. Тепърва предстои да се даде безпристрастна оценка на живота и делото на държавника Живков и неговата дъщеря Людмила. Каквото и да казват, по негово време държавата процъфтяваше, фактите говорят сами за себе си", каза Таня Борисова, уредник на музея в града.
В края на събитието гласове извисиха формация "Гласове на традицията" и фолклорна формация "Светоглас".