Китай даде зелена светлина на подготовката за изграждане на постоянна станция на Луната
Четвъртата фаза на китайската програма за изследване на Луната, която предвижда през следващите десет години да бъдат изпратени три мисии там, е получила одобрение от държавата и ще започне да се реализира, съобщиха от Китайската национална космическа администрация (КНКА) в събота. Тази фаза ще се фокусира върху проучвания в района на Южния полюс на Луната и целта ѝ е да изгради основна структура на Международната лунна изследователска станция (ILRS).
Според У Уейжън, главен инженер в екипа, разработващ станцията, Южният полюс е най-подходящ тъй като температурата на обратната страна на Луната може да достигне до минус 200 градуса, а на близката до 200 градуса, което прави и двете неподходящи за дългосрочни човешки дейности. Регионът на Южния полюс също е обект на феномена на полярния ден и нощ, като по време на полярния ден има повече от 180 дни непрекъсната дневна светлина, което би подпомогнало продължителна работа на повърхността.
Възможно е също да има вода в дълбокият кратер, разположен на Южния полюс, и ако такава може да бъде открита там, това ще бъде друг положителен фактор за работа на бъдещата станция, добави У Уейжън, цитиран от радио "Китай".
Според КНКА, обследването на подходящото място на Южния полюс за лунната станцията ще бъде осъществено от мисиите „Чан'ъ-6“ и „Чан'ъ-7“, а „Чан'ъ-8“ ще разгърне някои ключови технологии за тестване на лунната повърхност и предварително проучване на конкретното място на станцията.
У Уейжън добави, че на Луната ще бъдат доставени роувъри, спускаеми и скачащи апарати, както и че ще бъде изградена комуникационна и уай-фай мрежа, поддържаща дългосрочната мисия.