Татяна Иванова: Без чуждо гражданство не мога да излетя в Космоса
За нашата държава той не е приоритет, казва още "достойната българка" и космически посланик на Атлантическия клуб
Членството ни в Европейската космическа агенция не опира до плащането на една такса - трябва да имаме добре развити компании
Ако ме вземат като космонавт в частна компания, пак ще съм в полза на България, но няма да летя от нейно име
Базите на университетите в САЩ не могат да се сравняват с възможностите у нас
- Татяна, последния път, като се чухме, заминаваше за Академията на проекта PoSSUM и Международния институт по космически науки във Флорида. Надмина ли очакванията ти и кое най-много ти направи впечатление?
- Бях около 10 дни в САЩ, но самата академия е с интензивна програма в рамките на 5 дни, като три седмици преди старта ѝ започнахме с онлайн лекциите. Откакто светът се срещна с пандемията, гледам да нямам очаквания и вълнения относно мечтите си, защото през последните две години всичко се отлагаше или дори отменяше. Всичко мина по план, запознах се с невероятни личности, обменихме опит и контакти и се потопих изцяло в академията. Най-голямо впечатление ми направи базата на университетите, в които бяхме - не могат да се сравняват с възможностите в България, за жалост.
- Участваше ли във физически подготовки по време на престоя ти там?
- Първоначално имахме само лекции. Впоследствие имахме и подготовки за полет, както и упражнения за камера за хипоксия - намаляваха ни нивата на кислород до 6%, като следяха пулса ни, а докато това се случваше, имахме поставени задачи. Паралелно с това трябваше да следим собствените си симптоми и тези на другите. При мен лично възникна цианоза и имах остра болка в ушите, но други изпаднаха в еуфория, липса на координация, замаяност, неадекватност и тн. По време на този експеримент бяхме записани на видео, което трябваше да изгледаме и обсъдим след това. В един от дните там ни беше и работата с костюмите за IVA (Intra-Vehicular Activity), научихме се как да ги обличаме, компресираме и декомпресираме. Имахме и работа със симулатор за изследване на нощните облаци и други явления в мезосферата.
- Вече си и член на Атлантическия клуб. За какво отговаряш там и кой направи първата крачка към контакта ви?
- Миналата година бях част от събитието “Ало, Космос - говори България”. Беше наистина значимо събитие за страната ни, защото се проведе жива връзка с Международната космическа станция - това се случва за първи път в Европа. И там се запознах с господин Соломон Паси. Бях запозната преди това с работата на Атлантическия клуб, но дотам. Първо като лектор, а по-късно през годината ме поканиха да стана космически посланик, което за мен е изключителна чест и отговорност. Обсъждахме как може да направим тазгодишното издание на “Ало, Космос - говори България” по-добро и да надградим от миналата година. В един момент г-н Паси ме покани да работя за тях, като изцяло се посвещавам на организирането на събитието заедно с колегите ми - той знаеше, че си търся работа за лятото, и ми направи атрактивно предложение. А това за мен е голям плюс - трябва да се следят организацията, медийните изяви и формалната комуникация с големи компании. Приех предложението и се запознах със страхотни хора - най вече с такива, които работят в космическата сфера, и това ми отваря врати за бъдещето.
- A в тазгодишното издание какво да очакваме?
- Ще бъде доста впечатляващо, защото го готвим от много месеци. Тази година мотото ни е “По-дълбоко, по-високо, по-горещо, по-студено”. Даже Стефан Вълдобрев ни предостави правата за песента “По-полека” и дечица записаха в едно студио наша версия на песента с наш текст, който е химн на събитието.
Тази година ще имаме няколко кулминационни части. Едната от тях е живата връзка с първата майка в Космоса - Анна Фишър, чийто мъж също е бил астронавт, а нейната дъщеря е блестящ журналист, която работи в Си Ен Ен и отразява космическите новини. Впоследствие ще имаме виртуална разходка из ЦЕРН, модерирана от проф. Леандър Литов. За първи път ще се представи и проектът “Квазар”, който е в основата на квантовата комуникация и телепортацията. От компанията “Локхийд Мартин” идват на място от САЩ и ще имат презентация. Ще имаме включване и от специалните части рано сутринта, които ще скачат от военен самолет. Ще имаме акробатичен полет с Николай Калайджиев - българина, поставил световен рекорд за най-високо отрицателно ускорение.
- След академията по проекта PoSSUМ какво те очаква в бъдеще по отношение на космическото обучение?
- През октомври ще взема следващите три курса по самата програма. Първият курс в космическата академия беше основен, за да може да участвам в следващите. И накрая да ме сертифицират. На тях им предстои официална акредитация. Та през октомври ще замина за Гротън, Кънектикът. Там ще бъдем в Survival System, където тренират военните, и там ми предстоят три курса. Ще имаме тренировки по оцеляване, една от която включва пускането на голяма капсула в много дълбок басейн. И трябва да излезеш от тази капсула. И се надявам от януари да уча в авиационния университет “Ембри Ридъл” във Флорида, защото ме приеха там.
- Курсът по гмуркане предполагам е едно от изискванията за бъдещ космонавт?
- Да. Даже с Анна Фишър си говорихме, че всяка агенция си има основни изисквания и характеристики, но те далеч не са достатъчни. Вече всеки има магистратура или докторантура и не е чак толкова рядко срещано. Затова трябва да си градиш резюме. В този ред на мисли заминавам за морето, където ще си изкарам професионалния курс по гмуркане. А за единия курс това е изискване, тъй като през октомври в САЩ ще бъдем 5 дни под водата, и няма как без да си се гмуркал да го направиш.
- Освен това други курсове необходими ли са?
- Има няколко вида гмуркания, не е само един курсът - само с бутилка и без въздух. Отделно е необходим и завършен курс по парашутизъм, защото впоследствие трябва да пилотираш едномоторен самолет. Трябва да издържаш на различни налягания. Има и различни видове геоложки експедиции.
- Събитията в света, по-конкретно войната в Украйна, засегнаха и космическата сфера - Русия обяви, че ще прекрати ангажиментите си към Международната космическа станция след 2024 г. Как гледаш на това - трябва ли науката да обединява, или напротив, да е състезание всеки срещу всеки?
- Науката в никакъв случай не трябва да е състезание, а точно обратното - трябва да обединява. В Космоса всички са обединени и самите астронавти, които се избират, са такива, че при тях няма “мое” или “твое”, няма граници. Астронавтите са хора, които почитат целия свят и които отдават почит не само на своята страна.
- Частните компании почват да набират хора за своите космически програми. Предвид факта, че България не е член на Европейската космическа агенция, на теб какъв ти е приоритетът - да пътуваш в Космоса от свое име, или от името на България?
- Ако ме вземат в частна компания, пак ще съм в полза на България. Известно време, когато имах досег до работата на Министерството на иновациите и растежа, разбрах, че изобщо не е лесно България да стане пълноправен член на ЕКА. Даже изглежда невъзможно в близките 15-20 години да станем пълноправен член. И ще се наложи да си търся друго гражданство - неприятно ми е, че едва ли ще летя от името на България, но като нямам друг избор. Mечтата да стана космонавт си е лично моя кауза, но освен това искам да вдъхновявам и дa променя космическата история на страната ни, която от 1988 г. не се продължава.
- А защо според теб толкова дълго време няма да станем член?
- Защото въпросът не е да се плати една такса. ЕКА има поръчки, които трябва да се изпълняват. А същевременно трябва да имаме много добре развити български компании. Тоест това трябва да е голям приоритет на държавата ни. A трябва да станем пълноправен член, за да имаме достъп до цялата база данни на ЕКА, да имаме следващ космонавт и право българи да работят на високоплатени позиции.
CV
Родена на 12 декември 2002 г. в Добрич
До средата на 11-и клас учи в Езикова гимназия гр. Добрич, след това се мести и завършва ЧПГТП “Райко Цончев”
В момента е студентка в специалност “Инженерна физика” в Софийския университет
Има издадена стихосбирка и е носителка на десетки награди по литература
Носителка на наградата “Млад творец” на община гр. Добрич през 2018 г.
Има медал от турския учебнотренировъчен лагер по модел на НАСА