Военен анализатор: Русия няма ресурс да противодейства на украинското контранастъпление
Руските части в момента не са в състояние да противодействат на започналото украинско контранастъпление. Те вече са изтощени и не разполагат с необходимите резерви, казва за "Дойче веле" военният наблюдател Андреас Шрайбер.
ДВ: Украйна съобщи за военни успехи в Харковска област. Напоследък се очакваше по-голям напредък на южния фронт около Херсон. Изненада ли беше за вас такъв обрат?
Андреас Шрайбер: Наистина, последните събития в северната част на страната са изненада, особено за нас. Но само отчасти, защото като цяло бе ясно, че украинското настъпление може да се развие само в две посоки - на юг, където то вече започна, и на север. В силно укрепения Донбас това е по-скоро невъзможно. Сега настъплението вече е започнало и ние го отчитаме. Изглежда, че Украйна е успяла да навлезе до 10 километра навътре в контролираната от Русия територия. Това е много като се има предвид, че на руснаците са им необходими дни и седмици в Донбас, за да напреднат с няколкостотин метра.
ДВ: Очаквате ли пробив при украинското настъпление, например пълно освобождение на Харковска област?
Андреас Шрайбер: Засега е невъзможно да се предвиди точно до каква степен този успех ще бъде затвърден и продължен. Защото не знаем дали украинската офанзива е насочена на юг или на север. Освен това ще се види как ще се развият тактическите действия на Украйна. Вече виждаме, че някои селища с руски военни са просто неглижирани, а не превзети, и целта е да се придвижат колкото се може по-навътре. Тази задача е трудна не само тактически, но и логистично. Все още не е известно дали украинците разполагат с достатъчно логистична сила, за да осигурят необходимите войници по новите линии.
ДВ: Значи все още има руски войници в населените места, през които украинските военни минават по време на офанзивата си?
Андреас Шрайбер: Според моята информация е точно така. Същевременно става дума за бойци от "Росгвардия" със сравнително ниска бойна мощ, които всъщност нямат възможност да се намесят активно. Те само могат да бъдат наблюдавани и в някакъв момент - в краен случай - да бъдат взети в плен. Не смятам, че тези части са способни на самостоятелни военни операции, или - че са в състояние да предотвратят украинското контранастъпление.
ДВ: Можем ли да кажем, че военната инициатива в този конфликт вече е на страната на Украйна?
Андреас Шрайбер: Наистина изглежда, че Украйна в момента държи военната инициатива. Това не е нещо, което се развива за няколко часа или дни. По-скоро наблюдаваме усилия, полагани от повече от седмица или две-три седмици, ако вземем предвид артилерийската подготовка в южната част на страната.
Ние правим такива изводи, защото виждаме, че част от руските войски са изтеглени от северната част на Украйна и са на път към южната. Но те все още не са пристигнали там. В същото време започва украинската офанзива в северната част на страната. С други думи, Украйна тук е погодила номер, направила е трик. А това не е възможно, ако украинците не държат инициативата. В крайна сметка става въпрос за нарушаване на баланса на руските сили, без те да бъдат атакувани или унищожавани. Те все още не са достигнали южните части, но и вече не са ангажирани на север.
ДВ: Можем ли да очакваме отговор, примерно някакъв акт на отмъщение от страна на Русия?
Андреас Шрайбер: Не мисля, че в момента Русия разполага с нещо, с което може сериозно да противодейства на украинските усилия. Мисля, че моментът на контраофанзивата, на сухопътното настъпление беше избран абсолютно съзнателно. По-точно с очакването, че руските сили вече са толкова изтощени, че не са способни на самостоятелни настъпателни действия или на продължителна отбрана и че не разполагат с необходимите резерви. Освен това се вижда, че настъплението - както на юг, така и на север - е насочено най-вече срещу най-слабите части на руските сили. И най-вече срещу бойците от "ДНР" и "ЛНР", които се сражават далеч от родината си. А сега - на север - и срещу бойците на "Росгвардия", които всъщност се използват само за подкрепа и не могат да се сравняват с тежката пехота, тъй като нямат същите възможности, с които разполага подобна част.
ДВ: Означава ли всичко това, че Русия изпитва проблеми с попълването на собствените си ресурси?
Андреас Шрайбер: Мисля, че Русия има все повече и повече проблеми с попълването на човешките си ресурси като цяло. И сега проблемите са просто огромни.
Наблюдаваме това през последните три месеца. Първо се включиха наемниците от групата "Вагнер", а преди около два месеца започнаха и усилията за набиране на бойци. Те не са особено успешни - въпреки огромните финансови възнаграждения, които се предлагат. Така нает боец може да спечели повече за един месец, ако се прибавят и началният бонус и стартовата заплата, отколкото редовен войник в руската армия получава за цяла година.
Не могат да бъдат създавани импровизирани батальони и полкове, в най-добрия случай ще става дума само за подсилени роти. Освен това Русия има проблем с военното обучение. От третия или четвъртия месец на войната много офицери и военни инструктори просто бяха хвърлени на фронта. Така че сега има недостиг на такъв персонал. Можете само да си представите качеството на набързо сглобените военни части, които са били обучавани по всяка вероятност от необразовани кадри, и които сега се хвърлят към фронта, където има най-голяма нужда от подкрепления.