Пет тайни правила, с които столетниците от Кампания бият рекордите за дълъг живот
Журналист разкрива какво включва методът Чиленто и защо в тази зона живеят с 5 г. повече от останалите италианци
Много българи, които познават историята на италианската зона Чиленто, я свързват най-вече с мястото на юг от Салерно, където преди векове се заселват хората на хан Алцек. Там се намира общината Челе ди Булгерия, където има и паметник на брата на Аспарух. В планинската част на района, който има излаз към Тиренско море, е и връх Булгерия.
Зоната, известна с името Чиленто, е прословута в Италия обаче с друго - като място на най-многобройните столетници на глава от населението.
Този факт се знае отдавна, затова и немалко експерти се опитват да разгадаят тайната на дълголетието в района, простиращ се между Пестум и Сапри.
През 2016 г. едно село от зоната - Ачароли, дори стана световно популярно, след като медиите разказаха как
100 от 1000-та му жители са столетници и как всички те изглеждат с 20-30 години по-млади
То е по-гъстонаселено с хора на вековна възраст и от Окинава в Япония, прословут открай време с дълголетните си жители.
Средният живот в Чиленто е с 5 г. по-дълъг от този в останалата част на Италия и е сред най-продължителните в света. Ако животът на Апенините тече средно 80 г.за мъжете и 85 г. за жените, в Чиленто той е 85 за мъжете и 92 за жените. Според преброяването на населението през 2019 г. в зоната с 90 000 жители има поне 300 столетници.
В какво точно се състои секретът на дълголетието в Чиленто? Неотдавна италианският журналист Лучано Пинятаро се опита да я разгадае и разтълкува в книгата си “Методът Чиленто. Петте тайни на столетниците”.
Той ги класифицира най-общо така - средиземноморска диета, движение, подходяща почивка, да се чувстваш част от дадена общност и грижи за духовния аспект. Ако първите три са “материални”, то другите два фактора са “нематериални” според Пинятаро.
Първата тайна за дълголетието в Чиленто е свързана със средиземноморската диета
Това значи, че трябва да се консумират най-вече пълнозърнести храни, зеленчуци, плодове, вода, зехтин, подправки, сушени семена и плодове.
Желателно е като протеини да се предпочитат най-вече варива, риба и яйца, по-рядко бяло месо и още по-рядко – червени меса. И до днес този начин на хранене се смята за един от най-здравословните в света.
Средиземноморската диета обаче не е свързана само с това какво, а и как се яде.
Т.е. много важно е да се обръща внимание на сезонността на продуктите и те да се приготвят по прост начин. Най-добре е да се отделя повече време на приготвянето на масата. Средиземноморската диета
помага за прочистването на кръвоносните съдове,
за разлика от англосаксонския стил на хранене, който включва много повече животински мазнини и индустриални храни.
С течение на времето става ясно, че този тип хранене в англосаксонските страни уврежда сърдечносъдовата система и води до редица тумори, най-вече на дебелото черво и на черния дроб.
Втората тайна е в движението и физическата активност.
Подобно на много други селски зони, и в Чиленто хората се движат много и работят до късна възраст.
Най-дълголетната професия е тази на адвоката, който я упражнява в зоната до късно, дори до 80-годишна възраст. Работата без извънредно напрежение и стрес помага за поддържането на физическата активност. Според някои изследвания
в Чиленто повече откъдето и да било хората вървят пеша
Освен че работят, те се и грижат за личните си градинки и овощни дървета, което значи физическа активност.
Третата тайна е свързана с подходящата почивка.
За да живееш добре и дълго, означава и да спреш да робуваш на часовника. С други думи, да не се надбягваш с времето по подобие на градския човек, който е вечно стресиран заради това. “Програмираните срещи вече не са удоволствие, а задачи, които трябва да се изпълнят, стават убийци на нашето спокойствие всеки ден”, смята Пинятаро. Работата с умерени ритми и подходящата за нея почивка, както практикуват земеделците и рибарите в Чиленто, е също една от тайните на дълголетието.
Поставянето на спирачка и паузи пред чувствата и приятните моменти за сметка на напредъка в кариерата и на забързаното ежедневие е грешно, не помага за дълъг живот.
Денят свършва по залез, тогава приключва и работата,
след което човек трябва да се отдаде на почивка и на общуване с приятелите и семейството.
Сутрин пък жителите на Чиленто се събуждат със светлината и в тотална връзка с природата, което е основно правило, за да се чувстваш добре със себе си и със собственото си тяло.
Четвъртата тайна е свързана с общуването, с живеенето в общност, с чувството, че си част от другите.
Сватбите, неделните обеди, дори погребенията са част от ритуалите, които карат жителите на Чиленто да чувстват позитивните страни на колективния живот.
Сядането на масата е като своеобразен олтар, около който се извършват литургиите на връзките в семейството и с близките. Всеки от жителите на зоната знае към кого да се обърне в случай на нужда по малки или за големи проблеми. Поддържането на силни връзки с хората от общността е важна стъпка към начина на добър и дълъг живот, към който се стремим.
Петата тайна е в духовността
Нуждата от нещо духовно, независимо дали сме религиозни, или не, помага за достигането на вътрешно равновесие и спокойствие, които са в основата на дълголетието. В Чиленто това не се изразява единствено в ходенето на църковна служба или в участието на религиозни процесии. “Решението да правиш един път годишно поклонение на свято място помага на духа да се чувства добре и когато не сме вярващи. Да си поставиш и да достигнеш дадена цел, било то и материална, е нещо духовно”, казва Пинятаро.
Или с други думи, методът Чиленто не е само в ДНК-то на жителите от южната зона, а и в стила и начина им на живот. Важно е как се живее. Книгата привежда като доказателства някои научни изследвания, показващи как поне една трета от най-тежките заболявания зависят от начина на хранене. Друга част от болестите пък са свързани с липсата на движение.