Елизабет II – кралицата на света (Инфографики)
Мечтата ѝ бе да е дама сред природата с много кучета и коне, успя да я сбъдне чак в последния месец от живота си
“Заявявам пред всички вас, че целия ми живот, независимо дали ще бъде дълъг, или кратък, аз ще посветя, за да служа на вас и на нашето велико имперско семейство, към което всички принадлежим.” Тези пророчески думи са на Елизабет II и са произнесени на рождения ѝ ден, когато навършва 21 г. По това време тя все още смята, че ще има много време, докато седне на британския трон, но съдбата решава друго.
След като баща ѝ Джордж VI умира млад, тя наследява британската корона на 25-годишна възраст. По това време е съвсем скоро омъжена за любовта на живота си – принц Филип, когото среща за първи път на 13 г. Двамата пътешестват по света, тъй като той е капитан на военен кораб, и отглеждат първородния си син Чарлз, който е само на три години. Младото семейство не допуска, че съвсем скоро независимият им живот ще приключи, тъй като Елизабет ще стане следващият монарх на Обединеното кралство. И за двамата тази перспектива е шокираща, но съпругата стиска зъби и поема тежестта на короната, а
Филип е принуден през целия си живот да върви една крачка зад нея
Когато е на 6 г., Елизабет казва на своя инструктор по езда, че иска да живее като дама сред природата с много коне и кучета, което не е изненадващо, тъй като не е била възпитавана и обучавана като евентуален наследник на короната. Когато се ражда на 26 април 1926 г., на трона е нейният дядо Джордж V. Но тъй като е дете на по-малкия му син, при това момиче, никой по онова време не слага Елизабет в сметките за бъдещето на монархията. До 10-годишна възраст расте като повечето момичета от благороднически семейства. Получава обучение у дома по писане, четене, френски език, пиано и танци.
Когато обаче чичо ѝ Едуард VIII изненадващо абдикира през 1936 г., предизвиквайки конституционна криза с желанието си да се ожени за разведена американка, ситуацията неочаквано се променя. Елизабет започва да се обучава в тънкостите на монархическото управление, което се сблъсква с голямо обществено недоверие през този период заради скандалите около чичо ѝ и надигащите се бунтове в британските колонии. Тя обаче се успокоява, че докато дойде нейният ред да царува, нещата вероятно ще се променят, тъй като баща ѝ Джордж VI е млад.
На 18-годишна възраст, по време на Втората световна война, Елизабет се захваща да изпълнява задачи от името на короната. Присъединява се към женската организация на британската армия, където се научава да борави с оръжие, да шофира военни камиони, както и да ги ремонтира. През 1947 г. се омъжва за съпруга си Филип. Новината за смъртта на баща ѝ ги заварва в Кения. Двамата обитават романтична къща върху дърво, когато човек от екипа им донася телеграмата от Лондон, че баща ѝ е починал в съня си, само на 53 г. Както споделят в мемоарите си някои от присъствалите, по стълбите на това дърво “тя се качи като принцеса и слезе като кралица”.
Елизабет незабавно се връща в Англия. На летището я чака премиерът Уинстън Чърчил и други видни членове на правителството му. Тя е само на 25 г., но в този момент си дава сметка, че
с нейния личен живот е свършено и всичко вече ще бъде подчинено на службата ѝ за монархията
По природа срамежлива, още за своята коронация Елизабет трябва да вземе важно решение, свързано с публичния ѝ образ. Съветници ѝ предлагат церемонията да се излъчва пряко по телевизията, но комисията по организиране на събитието е ужасена от допускането на камери в Уестминстърското абатство предвид нейната младост и неопитност, а и защото никога преди не е правено. В крайна сметка решението е взето от самата нея и коронацията на 2 юни 1953 г. е гледана от 27 млн. души по телевизията, като някои дори си купуват специално телевизор.
Днес интересът към последните дни от земния ѝ път е също толкова голям. Стотици хора се стичат пред дворците, в които Елизабет II е живяла, след като бе съобщено, че тя е починала в шотландската си резиденция в Балморал в четвъртък. По последна информация само най-големите ѝ деца принц Чарлз и принцеса Ан са успели да я видят жива. По-малките – принцовете Андрю и Едуард, както и внукът принц Уилям са пристигнали в имението, след като тя вече е била починала. Семейството е научило около обяд от лекарите на кралицата, че вероятно ѝ остават само няколко часа живот, и веднага се е отправило към имението, в което тя прекарваше лятната си ваканция.
Все още няма информация какво се е случило, че да се влоши така бързо състоянието ѝ. Последно тя бе снимана във вторник, докато връчваше мандат на новия британски премиер Лиз Тръс за съставяне на правителство. Видео от срещата не бе разпространено, което бе втори знак, че нещо се случва с Нейно Величество. Първият бе, че не успя да се върне в Бъкингамския дворец в Лондон за церемонията по смяната на властта, а трябваше отиващият си и новият премиер да летят с два отделни самолета до нея в Балморал. Освен това на снимките от срещата ѝ с Тръс се видя, че Eлизабет се подпира с бастун, а другата ѝ ръка изглежда насинена, което даде повод за съмнения, че вероятно е паднала. Тя изпитваше трудности с придвижването, след като през февруари бе болна от коронавирус. Наложи се да прехвърли повечето от задълженията си на останалите членове от кралското семейство.
Последните два месеца от живота си тя прекара в любимата си резиденция в Балморал, където традиционно посреща всяко лято всичките си деца и внуци.
Според кралски кореспонденти в нея тя е преживяла едни от най-щастливите си моменти, тъй като
имението предлагало възможност за пълна изолация на семейството сред изключително красива природа,
каквато е била и детската мечта на Елизабет за своя живот, преди да разбере, че ще трябва да служи на короната, и то във времена, когато много хора смятат монархията за скъпа отживелица. Така било и това лято. Тя се радвала на фамилията, на своите любими кучета и коне.
През първите години от управлението си често е наричана “детето в стаята”, тъй като по това време на световната политическа сцена са хора като Уинстън Чърчил, Йосиф Сталин и Дуайт Дейвид Айзенхауер – все запомнящи се мъжки фигури. С остроумие и чувство за хумор тя обаче успява да впечатли много от тях и срещите им да не са само протоколни, а запомнящи се преживявания.
Тя се превръща и в едно от най-разпознаваемите лица, заради което я наричат “кралица на света”.
“Аз не мога да ви водя в битка, не създавам вашите закони, нито пък раздавам правосъдие, но аз мога да направя нещо друго. Мога да ви дам моето сърце и да се посветя на всички тези стари острови и на всички народи, които живеят в нашето братство на нациите”, казва в една от речите си Елизабет II.
И макар много неща в съществуването на Британската общност да се промениха по време на нейното дълго царуване,
тя продължаваше да е държавен глава на 15 държави,
сред които Австралия, Канада и Нова Зеландия, и ликът ѝ да присъства върху националните валути на 33. Освен това служеше като ръководител на Общността на нациите, в която участват 54 независими страни, сред които много бивши британски колонии.
За да поддържа единството в този необикновен съюз, станал наследник на разпадналата се Британска империя, Нейно Величество се превръща в най-пътуващия държавен глава за всички времена. Тя е имала 271 пътувания в чужбина, като е посетила 117 държави.
След нейната смърт ще настъпят много промени. Ще бъдат отпечатани нови банкноти с лика на новия крал Чарлз III. Ще трябва да се сменят униформите на войската и полицията, които носят нейния монограм, а също и британските паспорти, на които пише, че се издават от името на Нейно Величество кралицата.
Но най-голямата промяна ще бъде свързана с очакванията на поданиците на Обединеното кралство, които бяха свикнали да разчитат на мъдростта и стоицизма на своята кралица да посреща всички предизвикателства без излишни емоции. Досега синът ѝ Чарлз, който я наследи на трона, не е успял да ги убеди, че притежава същите качества. Но наследяването на трона е по рождение, а не според социологически проучвания, в които новият монарх значително изостава от своя син принц Уилям, който вече е първи по линията за короната.
Саркофагът, поставен на зелен лафет, ще пристигне в Лондон с кралския влак
В британския химн вече ще се пее “Бог да пази краля”
Изпращането на най-дълго управлявалия британски монарх ще продължи 10 дни според план, изработен в случай на смърт на Елизабет II още преди десетилетия. Дълго време той бе пазен в строга тайна, но периодично излизаха някои подробности от него.
Твърди се, че е бил актуализиран три пъти годишно заради промени в хора и обстоятелства, като при всяко изменение основните действащи лица са били информирани. Миналата година “Политико” публикува някои части от него, както и че се нарича операция “Лондон Бридж”. От двореца запазиха мълчание, което бе вид потвърждение за съществуването на плана. Предприетите действия в първите часове след кончината на Нейно Величество също стриктно се придържаха към написаното в него.
Според плана, ако Елизабет II почине в Шотландия, както се случи, се задейства операция “Еднорог”. Тя предвижда тялото ѝ първо да бъде закарано в Единбург и положено в катедралата “Сейнт Джайлз”, като около него периодично бдят членове на кралското семейство.
Най-големият ѝ син Чарлз III се връща още в първия ден след нейната смърт в Лондон, където специален съвет го провъзгласява за суверен. Той пътува със съпругата си Камила, която автоматично получи титлата кралица консорт. Стотици частни съветници на монарха, включително премиерът и министри, присъстват на церемонията по обявяването на Чарлз за крал в двореца “Сейнт Джеймс” в британската столица. Възкачването му на трона се нарича операция “Пролетен прилив” и се отбелязва с изстрелването на 41 топовни салюта в Хайд парк. Британският химн се променя и в него вече ще се пее “Бог да пази краля”, а не “Бог да пази кралицата”, както беше по време на 70-годишното царуване на Елизабет.
Британският парламент се събира, за да приеме съболезнователно съобщение, но преустановява всякаква друга дейност, докато трае 10-дневният траур. Премиерът и министрите имат аудиенция при крал Чарлз III в Бъкингамския дворец, за да му засвидетелстват вярност.
Транспортирането на ковчега с тялото на Елизабет II от кралската резиденция в Балморал, където тя почина, до Единбург, а след това и до Лондон ще бъде направено с кралския влак, за да могат повече хора да се простят с нея по пътя му.
Очаква се тълпи да се съберат на прелезите и на пероните на гарите по целия маршрут, докато композицията минава. В британската столица ковчегът ще бъде посрещнат от премиера Лиз Тръс и министри, след което отнесен в Бъкингамския дворец.
По-късно, между шестия и деветия ден от смъртта на Елизабет II, ковчегът с тялото ѝ ще бъде положен в една от залите на британския парламент. Тя ще бъде отворена 23 часа на денонощие, за да могат повече хора да отдадат почит на Нейно Величество.
Успоредно с това крал Чарлз III предприема посещения в четирите съставни части на Обединеното кралство – Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия. Там той ще се срещне с местните власти, които също ще му засвидетелстват вярност. Ще присъства и на възпоменателни църковни служби за майка си по време на своята обиколка на страната.
На десетия ден от смъртта на кралицата, който се пада на 19 септември, се очаква да бъде нейното погребение. То ще започне с църковна служба в Уестминстърското абатство в близост до британския парламент. Втора ще има и в параклиса “Сейнт Джордж” в замъка Уиндзор, където тя ще бъде погребана. На същото място през април миналата година тя изпрати своя съпруг принц Филип, който почина на 99-годишна възраст.
Полицията предприема специални мерки за сигурност, тъй като се очаква хиляди хора да се стекат в британската столица в дните на национален траур. До подобна ситуация се стигна в началото на юни, когато бяха тържествата за 70-ата годишнина от възкачването на Елизабет II на трона. Тогава се наложи да бъдат затворени някои от централните гари на метрото, за да се спре притокът на хора.
Сега се очакват около милион души да се стекат в Лондон. На самата траурна церемония в Уестминстърското абатство ще бъдат допуснати около 2000 души, сред които държавни глави и представители на монархически фамилии от цял свят.
Саркофагът с Елизабет II ще бъде поставен на зелен артилерийски лафет, който е бил използван при погребението на бащата на кралицата, неговия баща и дядо.
138 младши моряци ще го дърпат, докато напусне църквата. Това е традиция, започната по време на погребението на кралица Виктория през 1901 г. Тогава коне, теглещи лафета, се изплашват и бягат с ковчега към гарата. Налага се да се намесят строени наблизо войници, за да ги спрат. Оттогава той се тегли от моряци с въжета.
Процесията ще измине около 40 км до Уиндзор, където са погребани редица британски монарси. Членове на краското семейство ще посрещнат ковчега там.
Нейно Величество ще бъде погребана до любимия си съпруг Филип в Уиндзор, където двамата се преместиха да живеят по време на пандемията, напускайки Бъкингамския дворец в Лондон. Ковчегът ще бъде спуснат с асансьор в кралската гробница, като крал Чарлз III ще хвърли шепа червена пръст от сребърна купа върху него. Не е известно кога ще бъде неговата коронация. Майка му Елизабет бе коронована 16 месеца след смъртта на своя баща крал Джордж VI.