ДКК може да загуби 50 млн. лв. заради липса на документи (ОБЗОР)
50 млн. лева вероятно ще загуби “Държавната консолидационна компания” от направена през 2018 г. цесия с дружество на Цветан Василев и един от основните акционери в оръжейния завод “Дунарит” преди покупката му от “Емко”.
През 2018 година държавата чрез ДКК придобива вземания на дружеството “Кемира” срещу 25 млн. лв., като приходът за държавата от успешното му събиране се очаква да бъде още около 50 млн. лв., или общо 75 млн. лв. Длъжниците обаче не плащат задължението си и затова на 21 юли миналата година ДКК завежда дело срещу “Кемира” с иск за въпросните 75 млн. лв.
“Като част от доказателствата по делото са представени заверени преписи на шест договора за цесия и съответно анекси към тях. Делото на онзи етап може да бъде разглеждано като много вероятно за спечелване от държавата, тъй като обстоятелствата са безспорни”, обясни пред медии изпълнителният директор на ДКК Венцислав Димитров.
Към онзи момент всички документи са били налични в оригинал в ДКК. В отговор на исковата молба обаче ответникът по делото оспорва истинността на документите. “Това би следвало да е формална процедура, като от ДКК се изисква единствено отново да предостави оригиналите на документи. Оказва се обаче, че те са изчезнали”, съобщи Димитров. Документите са изискани през март тази година, когато начело на консолидационната компания е Смиляна Нитова. По думите на Димитров обаче тя не е предприела никакви действия, за да се установи къде са липсващите анекси.
“Повече от 10 дни ние бяхме заедно в ръководството на дружеството и тя не е информирала никого от нас за ситуацията. Липсва информация това да е било докладвано и на предходния съвет на директорите”, допълни той. Вече се води разследване от ДАНС, но според правен анализ шансовете на държавата да спечели делото при липсата на оригинални документи е нищожна.
Още миналото лято Министерството на икономиката откри проблеми в сделката, като основното е, че са липсвали обезпечения за цесията. А държавата се е намесила в поредица от сделки, в които основните страни са “Кемира” - компания на Цветан Василев, която вече е в процес на несъстоятелност, както и “Малаз” - малка компания за книгоиздаване. 25-те млн. лв. от ДКК са отишли при нея, като срещу тези пари държавното дружество е получило вземания за 75 млн. лв. от “Кемира”.
Преди това обаче има още цяла верига от цесии, като собствениците на всички участващи фирми се оказват свидетели на прокуратурата по делото за фалиралата през 2014 г. КТБ. Самата фирма “Кемира” пък твърди, че вземанията са фиктивни, за да се създадат задължения към КТБ, които не са съществували.