Проф. Темелкова: Училите хибридни специалности много бързо ще стигнат 5-цифрени заплати

09.09.2022 07:00 Кирил Борисов
Проф. Миглена Темелкова

И още акценти в интервюто:

Още тази година стартираме съвместни програми с университетите в Пловдив и Плевен по телемедицина и софтуерно програмиране в медицината

Българското висше образование ще бъде принудено да въведе модела “учиш, докато работиш”

Инженерите, които имат лиценз и могат да ремонтират все по-широко използваната в лечението медицинска техника, се броят на пръсти

- Проф. Темелкова, през юли бяха приети промени в Закона за висшето образование, които регламентират съвместни специалности между няколко университета. Какво означава това на практика и защо беше важно за вашето висше училище приемането на тези правила?

- Приемането на новите правила ни даде възможността още от тази учебна година да стартираме съвместните програми с двата медицински университета - тези в Плевен и Пловдив по телемедицина и софтуерно програмиране в медицината и тези с военновъздушното училище в Долна Митрополия по комуникационни системи за организация на въздушния транспорт. Към тях имаше огромен интерес още в момента на разработването им. Така се отваря пътят към създаването на една много ценена в световен мащаб свързаност между различните университети, която липсва в България.

Това е напълно нов подход на работа, който ще стане водещ принцип до няколко години. Обучението в университетски мрежи, в което всяко висше училище използва най-доброто от капацитета си, е хит навсякъде. То надгражда програмата “Еразъм+” и дава възможност на местно ниво за получаване на диплома, издадена едновременно от два и повече университети.

- Защо обучението между няколко университета е привлекателно за кандидат-студентите? Как се осъществява?

- Привлекателно е, защото е нишово и точно концентрирано в области, където има търсене на специалисти със специфични интердисциплинарни умения и където бизнесът дава изключително атрактивни възнаграждения заради острия дефицит на кадри. Безработица там е немислима, а заплатите почват от няколко хиляди лева.

Спецификата на това обучение е, че участващите университети се включват в него в областите на своята специализация и студентите изучават теми от две или три области на науката - конкретно в нашия случай това са медицината и авиацията заедно с IT познанията.

- Телемедицина, софтуерно проектиране в медицината, комуникационни системи за организация на въздушния транспорт. Какви са тези специалности и какво ще учат студентите?

- Инженерите в медицината липсват и това е осезаема ниша на трудовия пазар. Това са инженерите на бъдещето - тези, които обезпечават поддръжката, програмирането, а дори и създаването на технологиите, използвани в медицината. Тези инженери ще имат базови познания по медицина и задълбочени компетенции в областта на информационните технологии. Инженерите, организиращи на база комуникационните системи въздушното пространство, също са дефицит по света.

Това са специалисти с широки знания и компетенции в областта на свързаността с 5G технологиите, които имат базови познания в авиацията.

Нови са специалностите ни “Дигитално предприемачество ” и “Дигитална публична администрация”. Без които електронното управление е невъзможно.

- Къде могат да се реализират завършилите тези специалности и какви възнаграждения биха получили?

- Убедена съм, че тези специалности до няколко години ще са абсолютен хит. В момента инженерите, които имат лиценз и могат да ремонтират все по-широко използваната медицинска техника, се броят на пръсти. Болниците дори и във Великобритания и Германия чакат седмици такъв експерт да се освободи, за да може да поеме ангажимент към тях. В България няма почти никакви хора с такива умения и се налага да бъдат командировани служители от фирмите производители от другия край на света.

Цените, които се заплащат за услугите им, са буквално космически. По отношение на авиодиспечерите и обслужващият персонал на сложната комуникационната авиотехника, както и управителите на летища и ръководителите на въздушния трафик положението е сходно - виждате каква е ситуацията по световните летища това лято - стотици отменени полети.

Това са специалисти, за които поради дефицита им няколко конкурентни фирми наддават помежду си. Това прави стартовите възнаграждения много високи. Те бързо достигат петцифрени суми месечно.

- Вие ли сте първите, които проправят пътя на тази смесеност между различни науки и знания в обучението?

- Ние сме първите, които я извеждаме като своя основна посока на работа. Повечето български университети са привърженици на класическото обучение, което обаче се оказва с твърде тесни рамки за нуждите на динамичния и бързо променящ се пазар на труда.

Ние акцентирахме на това, което младите хора търсят - бързооборотни знания и умения, които да им дадат възможност, дори още докато учат, да започват своите кариери, и то в областите с най-високите доходи в страната. Това се превърна в запазената марка на нашето висше училище.

- В събота откривате новата учебна година и посрещате президента Румен Радев. Очаквате и посланиците на САЩ, Русия, Южна Корея, Италия, Германия и Франция. С какво университетът е толкова интересен?

- Присъствието на президента Радев приемаме като оценка за свършеното от нас през последните няколко години. То е легитимация за качеството на работата ни и положените усилия. Връзките ни с посланиците на водещите световни образователни и технологични суперсили са пътека, която използваме, за да създадем контакти с водещи световни университети и сдвояване на съвместни дипломи с тях.

До година или две ще предложим на българските студенти програма за двойни дипломи с едни от най-атрактивните технически университети в Германия.

Условието да бъдеш приет за партньор там е да въведеш безусловно стандартите на немското качество и дисциплина. Френското посолство съдейства за сдвояване на дипломи с някои от най-иновативните френски IT университети, които търсят партньори на Балканите заради бума на софтуерната индустрия у нас. Най-голямото ни предизвикателство обаче е Корея. Ще изпратим свои представители на голямото образователно изложение в Сеул през ноември, за да се опитаме да създадем партньорство и с тамошните висши училища.

Това, което се случва на образователния пазар в Далечния изток, е нещо невероятно. Европейските образователни институции вече сериозно изостават от корейските, японските и китайските си конкуренти. Това е, без да преувеличавам, необятен свят и напълно ново ниво на обучение. За нас ще е стандарт за качество на работата ни, ако успеем да се включим в него. Корея е иновативна образователна дестинация и работа ни с посолството ѝ е много напреднала.

- Студентите ви изучават киберсигурност - специалност, която е особено актуална. Къде могат да се реализират и как ще коментирате хакерската атака срещу “Български пощи” преди няколко месеца?

- Програмата ни по киберсигурност също е продукт на международното ни сътрудничество. Тя е разработена по модела на Израелския директорат по киберсигурност, а за тази деликатна област световният златен стандарт се определя именно там.

Напливът на кандидат-студенти за нея е изключително силен, на практика няколко десетки младежи се борят за едно място.

Те периодично се пресяват, заради твърде високите изисквания на партньорите ни. Работата е организирана в модерни симулационни центрове за кибератака и киберзащита на най-високо технологично ниво, каквито няма другаде в България. Обучението е на английски език и се извършва от специалисти, които отговарят за сигурността на телекомуникационните и компютърните системи в страна, която е дължини напред пред всички останали в тази област.

Партнираме си и с българските институции. Причината за голяма част от неуспехите в разследванията на подобни престъпления е именно технологичното и научното превъзходство на тези, които са от другата страна на барикадата. Случилото се с “Български пощи”, които са наш партньор от годините, още когато сме създадени през 1881-а, е симптоматичен пример именно за това. Не можеш да воюваш с оръжия от 20-и век срещу продукти на последната мода в технологиите. Именно тази пропаст българското образование трябва да запълни.

- Председателят на съвета на ректорите акад. Лъчезар Трайков посочи сред приоритетите си създаване на смесени дружества между университетите и бизнеса, които да играят ролята на академични бизнес инкубатори. Работите ли в тази посока?

- Акад. Трайков получава пълната ни подкрепа за реализирането на тази идея. Тя е дори много закъсняла. Тъй като работим в симбиоза с бизнеса, можем да напишем цяла книга за затрудненията на връзката между системата на висшето ни образование и изискванията на партньорите ни. Липсата на място, където двете системи се срещат, е очевидна. Нуждата - още повече. Моделът “учиш, докато работиш” се наложи вече в практиката на нашето висше училище и висшето образование ще бъде принудено да го приеме, защото иначе ще се наложи да тръгне срещу нагласите на младите хора в обществото. Трябва от негативите на този модел да се потърсят позитиви и студентите поне в практикоприложните науки, каквито са социалните, хуманитарните и тези, свързани с информационните технологии, да намерят своите работодатели именно в подобни съвместни центрове, където да се провежда и част от практическото им обучение. Бизнесът трябва от своя страна да намери стимул да работи съвместно с университетите, да изгражда сам необходимите му кадри, а не единствено да се оплаква, че университетите и техните програми са неефективни и безнадеждно остарели.

Съвместните практикоприложни научни разработки, решаващи конкретни задачи, също имат място в портфолиото на работата на подобни структури. Такива функционират към големите западни университети, а за структурата на българската икономика те ще са панацея за решаване на регионални, кадрови и научно-развойни проблеми и ще я направят вероятно много по-конкурентоспособна от центрове за високи технологии, които също имат своето място, но не могат да ги заместят.

CV

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>