Бензинът под 3 лв., дизелът няма да поскъпва
Служебното правителство преговаря с “Лукойл” за по-евтини горива
Компанията била готова да задържи цените, ако се отмени забраната за износ на продукти от руски нефт
“Лукойл” е набелязала мерки за работата си в България на фона на санкциите от страна на ЕС за внос на руски петрол, като те ще бъдат обсъдени и съгласувани с българското правителство.
Това стана ясно от среща между президента Румен Радев и представители на руската компания. Целта е да се намерят възможности за ограничаване на инфлацията и за развитие на предвидима икономическа среда в страната.
Високите цени на горивата са сред водещите причини за поскъпването
на основни стоки и услуги и водят до сриване на потреблението, което е загуба и за потребителите, и за производителите, посочи Радев. И призова представителите на компанията да набележат мерки за стабилизиране на икономическата среда в полза на потребителите.
“В последните дни членове на българското правителство и мениджърите на компанията проведоха редица срещи, за да набележим мерки, с които да осигурим възможности за вътрешния пазар”, заяви президентът на “Лукойл” Вадим Воробьов.
Той предложи да се сформира работна група в началото на първото тримесечие на следващата година, която да създаде механизъм за работата на компанията в момента, в който влезе в сила ембаргото. България издейства от ЕК отсрочка до края на 2024 г., тъй като “Лукойл Нефтохим Бургас” не може да преработва друг нефт освен руския.
“Ние виждаме бъдещето на компанията ни в три етапа - когато започва пълното ембарго, след това от 5 до 31 декември 2024 г., когато то ще започне да важи за българската икономика, и след 2024-а как ще се развива вътрешният пазар, като се има предвид “Нефтохим”, обобщи Воробьов.
Веднага след президентството представителите на “Лукойл” влязоха в Министерския съвет на среща с правителството.
На нея са били обсъдени възможности за овладяване на инфлацията. Съвместно с представителите на “Лукойл” щели
да бъдат разгледани всички пазарни възможности за намаляване на цените на горивата
Това ще е важна стъпка за постигането на по-благоприятна за всички икономическа среда в България, съобщиха от правителствената пресслужба.
Според запознати с разговорите от правителството са поискали от “Лукойл” да задържи цените на горивата под 3 лева. Компанията трябвало да потърси резерви за намаляване на разходите заради по-евтиния руски петрол, с който работи. Международните пазари в момента давали предпоставки за намаляване на цените, защото нефтът сорт “Брент” е паднал под 90 долара, а руският “Уралс” се търгува с до 30% отстъпка от тази цена.
Според ценови експерти от петролния бранш е възможно бензинът да падне под 3 лева, защото търсенето му в момента е намаляло и има излишъци. Ако цените на нефта се задържат на сегашните нива, може да се очаква
още след седмица бензинът да се продава под 3 лева масово
В момента вече има по-малки бензиностанции, където цената е 2,98 лв., а при големите е между 3,11 и 3,13 лв.
При дизела обаче ситуацията не е така оптимистична, защото има голямо търсене, което се увеличава с наближаването на есента и зимата. Поради това и цената му остава по-висока от тази на бензина. През последните седмици ножицата между двата вида горива се отвори значително и дизелът в момента най-често струва между 3,25 и 3,32 лв., което е с близо 10% по-скъпо от бензина. Такова голямо разминаване не е имало поне в последните три години.
Все пак има вероятност цената му да падне в следващите седмици, но нямало да е под 3 лева. Със сигурност обаче щяла да се запази и не се очаквало повишение.
От “Лукойл” заявили, че ще направят всичко възможно да поддържат тази цена до края на годината. В замяна обаче от руската компания са поискали да бъде отменено решението на предишното правителство, с което се спира износът на горива, произведени от руски нефт. Малко преди да сдаде властта, кабинетът “Петков” реши от 5 декември да спре износът на руски горива. Мотивът бе, че по този начин щели да паднат цените, защото количествата щели да остават в България. От “Лукойл” обаче са посочили пред служебното правителство, че ако няма износ, бургаската рафинерия ще работи с малък капацитет и компанията няма да има печалба. А това означавало, че няма да може да намали цените за вътрешния пазар.