Тухли, цимент и пари обеща кабинетът на наводнените в Средна гора (Обзор)
Равносметката от потопа: 7 къщи са напълно разрушени, 25 – необитаеми, а 400 са с щети
Над 600 доброволци и военни разчистват, включиха се и украински бежанци
Тухли и цимент за ремонт на домовете, финансова помощ, храна и вода от резерва - това обещава да осигури правителството на пострадалите села и общини от наводненията в Средна гора.
Помощта от държавния резерв като храна и вода ще бъде отпусната още днес с решение на Министерския съвет. Такава ще се даде и на Сопот, увери служебният премиер Гълъб Донев. Вчера той отиде на място в едно от най-пострадалите карловски села - Каравелово, за да огледа щетите от потопа.
“Агенцията за социална помощ има готовност веднага да отпусне еднократната финансова помощ за неотложни нужди. Правителството ще вземе решение за диференцираната помощ до седмица”, обясни той. Донев обеща и че ще има средства за всяко едно пострадало домакинство.
“Ще бъде необходимо доставянето на временни жилища за хората с разрушени домове. В Богдан, Каравелово и Слатина до няколко дни всички тези нужди ще бъдат описани от кметовете, за да имаме пълната картина. Всички родители на ученици ще получат помощ и за първия учебен ден”, подчерта служебният премиер.
“Допълнително се изясняват причините за бедствието. Реката остава с голям дебит. Деретата са били почистени, твърдят кметовете. Виждате огромното количество дървен материал, който е свлечен. Причината са огромните количества дъжд в Средна гора. И изсичането на гората е проблем.
Има сеч, но тя не е безразборна, за всяко отсечено дърво има разрешения
Няма доказателства за безразборна и злоумишлена сеч”, каза Донев.
“В Пловдивска област е обявено частично бедствено положение след падналите проливни дъждове в размер на 200 л/кв. м, което много рядко се случва. В резултат на това най-засегнати са общините Карлово, Калояново и Марица”, разказа областният управите Ангел Стоев. Той благодари на Софийска община, която изпрати три оборудвани и подготвени екипа.
“7 къщи са напълно разрушени, 25 - необитаеми, 400 са с щети в тези села. Пораженията по частните имоти са за няколко милиона, по груби сметки за възстановяването на общинската инфраструктура ще са нужни около 20 милиона лева”, коментира пред “24 часа” кметът на Карлово Емил Кабаиванов. Според него за изнасянето на довлечените от водите дървесина и скални наноси ще са необходими поне 3 месеца, а за ремонта на пътищата - цяла година.
“Все още има хора в България.” Така пък кметът на с. Богдан Христо Иванов коментира доброволците, придошли от цяла България, за да помогнат в разчистването. Той искрено благодари на всеки от тях и подчерта, че това, че са дошли в почивния си ден да помагат, показва, че са истински човеци.
“Нашето село е може би най-пострадалото от всички от наводнението. От 400 къщи 160 са наводнени. Шест вече се срутиха, очакваме да паднат още няколко. Положението е много сериозно”, заяви кметът на Богдан. Той добави, че в момента много усилия се хвърлят, за да се възстанови поне частично коритото на река Стряма, за да може в него да бъде отведена водата, която е още в дворовете на местните жители.
“В района са разрушени 10 моста, за други три няма информация, тъй като не може да се стигне до тях”, добави Иванов.
Кметът на Слатина Петър Делков пък разказа, че там вече са обходени всичките 43 къщи, в които е същинско бедствие, а щетите са описани. Селото е напълно осигурено с храна и вода, раздават и на доброволците, военните и пожарникарите, увери той.
“Вкарахме много машини за разчистването. Използваме багери, трактори и самосвали. Дойдоха повече от 70 доброволци, които участват активно в разчистването”, обясни още Делков. Да помагат се включиха и съпругата на президента Десислава Радева и големият наш гимнастик Йордан Йовчев.
Всички дървета, довлечени и унищожени от водната стихия, остават за местните жители.
Днес Емил Кабаиванов и областният управител на Пловдив Ангел Стоев ще присъстват на заседанието на правителството, за да опишат от какво точно се нуждаят хората в наводнените села и всеки от министрите да каже с какво може да помогне.
Междувременно 600 доброволци и 69 тежки машини продължават да разчистват пораженията от пороя в Карловско, като най-критично остава положението в селата Богдан, Каравелово и Слатина. Сред доброволците има и украински бежанци.
“През март, когато набирахме помощи, цяло Каравелово се отзова за нашата кауза, помогнаха с медикаменти и пари.
Сега е времето да им върнем жеста. Ще помагаме”,
заяви Наталия Елис пред Нова тв. Тя живее в страната от 7 г., но се организира да помага заедно с нейни сънароднички, избягали от войната.
Група, която да помогне на хората в наводнените села, събира във фейсбук пък пазарджишката фризьорка Ваня Иванова. Тя стана известна, след като на 4 декември 2016 г. направи 330 прически за по-малко от 8 часа и влезе в Книгата за световни рекорди “Гинес”.
В ход са и 3 дарителски кампании. Само от есемеси към следобед във вторник са постъпили 35 хил. лева. Средства могат да се преведат и в банковата сметка на община Карлово. Отделно на място във всяко село се приемат дарения в храни, завивки, домакинска техника и др. В тези пунктове се разпределя и работата между доброволците.
Радева отводнява мазето на баба Славка в село Слатина
Първата дама грабна лопата да помага
Тиня от мазето на къща в село Слатина, община Карлово, изкарва с лопата през вчерашния ден съпругата на президента Румен Радев Десислава, видя екип на “24 часа”. Тя се включи като доброволец в едно от трите най-пострадали от наводненията села.
Радева помага, за да се отводни мазето на баба Славка. То е пълно с вода, а под нея - тиня.
“Жената дойде, помага ми колкото може. Друга институция аз не съм чула. Само военните”, каза пред “24 часа” Славка. Според нея водата дошла от дерето над селото, където се събирали водите на няколко други дерета.
“Сеч не е имало, виждате, че дърветата са изкоренени”, добави тя.
Самата Радева отказа коментар, като обясни, че не е там за медийни изяви. Тя ще нощува в селото.
Заедно с първата дама там са и петте момчета от доброволното формирование в село Марково. Те отводняват мазето с помпа.