Съединението - важна, но недостатъчна стъпка към реализирането на националната ни кауза

06.09.2022 17:40 Кузман Илиев
Литография за Съединението на България

Българската национална кауза се свежда до събирането и защитата на българите под общ държавно-политически и културен покрив. Тя преминава през различни етапи от 18-и век насам: стопанска възмога, образователен подем, духовна обнова, църковна независимост, революционен плам и вдъхновяващи конспирация и саможертва, след което идват и: политическите свобода, независимост и борба за единство.

След Берлинския договор етническата снага на България е накъсана на парчета: Мизия, Тракия, Македония, Западните покрайнини, Северна Добруджа. Съединението на Княжество България и Източна Румелия през 1885 г. е ключова - макар и къса - крачка към обединението на земите, в които преобладават българите.

Съюзът на тримата императори негласно допуска Съединението, а Великобритания го подкрепя, защото тогава обърква сметките на Русия на Балканите. Но нито една държава от Великите сили, нито една държава от балканските ни съседи не иска обединението на България в реалните й етно-географски граници, валидирани от диоцеза на Екзархията (1870 г.) или от посланическата конференция в Цариград след Априлското въстание (1876г.).

Защо? Защото така би се появила - напълно органично - една нова суперсила на Балканите. А това нарушава поддържания несправедливо от консенсуса в международните отношения баланс на силите. Без съблюдаване на реалностите на терен.

Целокупна България означава появата на регионален лидер, базиран на етническа доминация и ярко изразено и калено в битки национално самосъзнание. Народ с огромен човешки и географски потенциал. С фундаментален културен принос към Европа - писменост и книжнина за всички славянски народи. С една дума: незаобиколим фактор.

След началото на 20-и век, поукрепнала в държавностен и икономически план, и одързостена от ювелирните дипломатически успехи на Априлската епопея, Съединението и Независимостта, България води три войни - Балканска, Междусъюзническа и Първа световна. Всички са за освобождението на останалата поробена българска земя - Македония, люлката на българското възраждане.

Честит празник и да помним, защото без родова и национална памет сме нищо!

***

Днес когато отдаваме почит на Съединението е редно да си спомним за логиката на тези процеси. Вчера отдадохме почит Иван Михайлов - последният велик революционен водач на македонските българи, починал на 5 септември 1990 г. в Рим. Какво ни напомня той с обръщение към македонските патриотично организации, точно преди половин век:

ПОЗДРАВА НА ИВАН МИХАЙЛОВ до почитаемия 49-и конгрес на Македонските патриотически организации в Детройт на 16 август 1972 г.

“Драги братя и сестри,

Конгресът ви тая година е посветен на едно измежду най-великите събития в историята на нашия народ - създаването на Екзархията. Неприятели и стечения на обстоятелствата се бяха съюзили през цели векове, за да унищожат българщината. Но българското съзнание не изчезна. Спомените за далечното минало не угаснаха. И нито едно от големите свидетелства за него не бе заличено в чуждите хроники. Между тях с ненадминато величие заема своето място и трагедията на четиринадесетте хиляди ослепени войници на цар Самуила, които и днес във всички учебници по света са наричани българи. Нашите по-млади братя и сестри имат с какво да се гордеят и с какво да се поучават от това минало. Скръбно би било ако някой наш буден младеж не се е запознал с фигурите на Отец Паисий, на Макариополски и Бозвели; с Левски, Ботев и Раковски; с братя Миладинови, Григор Пърличев, Жинзифов и Йордан Джинот; с Дамян Груев, Делчев, Сарафов, Чекаларов, Развигоров, Александров; а ако не е научил какво означават имената Траянова врата, Беласица, Клокотница, Оборище, Панагюрище, Илинден, Мечкин камен, Мис Стон, Алберт Сониксен, Крагуевац, Бургтеатър, Мара Бунева и прочее и прочее. Всичко това принадлежи на нашия народ, на българския дух, кураж и воля, от хиляда години до днес. Явяват се и сега фалшификатори, особено под знамето на Белград. Но нека си спомним какво призна миналата година открито в Скопие Тито, като бе отишъл там на гости, на втори август. Белградският вестник “Политика” предаде точно следните му думи: “Македонският народ за пръв път в историята създаде своя държава и се афишира като нация под ръководството на Югославската комунистическа партия”.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>