След изборите – правителство на неволята или провал

05.09.2022 14:14 Евгени Петров
МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ

Предизборната кампания е едва в началото си, но две социологически изследвания очертават картина, която има всички шансове да се запази до края на кампанията и която всички партии избягват да коментират. А имено – ще бъде ли възможно съставянето на правителство?

След три поредни неуспешни опита и краткия живот на четворната коалиция изглежда отново сме на стартова позиция. Но докато през 2021 година все пак нито цените на енергоносителите, нито инфлацията притискаха бюджета, нямаше война и газът от „Газпром“ си течеше по тръбите, днес и геополитическата, и икономическата среда у нас са коренно различни. В условията на няколко кризи и след три служебни правителства, нов провал на политиците ни след 2 октомври и преди зимата ще означава катастрофа.

Участниците в изборите отлично знаят пред каква почти неразрешима дилема са изправени и всячески избягват да отговарят на въпроса „С кого ще се коалирате след изборите?“ А шаблонните призиви, че трябва да се състави „стабилно мнозинство, което да излъчи силно правителство“ изглеждат като неосъществимо пожелание.

Днес, в началото на кампанията всяка партия или коалиция говори онова, което електоратът им иска да чуе. ГЕРБ чертаят червени линии с БСП и ДПС, от "Промяната" са категорични: „Никога с Борисов, Трифонов и Доган“, а същевременно над 60% от избирателите искат правителство на всяка цена. Но пък само 5 на сто допускат коалиция между ГЕРБ и ПП. „Възраждане“ пък са неприемливи и за едните, и за другите.

Простата аритметика показва, че досегашните управляващи са далеч от крехко мнозинство дори в комбинация с БСП и „Демократична България“.

Очевидно, ако се стигне до избори през зимата, както се казва народът ще ги бие с камъни. Но освен всичко друго това ще означава ново служебно правителство на Радев срещу което са и от ГЕРБ, и от ПП, и от БСП.

Тогава?

Има и трети път, за който от известно време говорят ДПС, а преди дни бе споменат и от Борисов. Това е експертно, надпартийно, кризисно, правителство на националното спасение – наречете го както искате. Не правителство по неволя, но един възможен вариант за излизане от омагьосания кръг и спиралата от извънредни избори. Правителство без ярки политически фигури и участието на лидерите на партиите в него. То ни връща за съжаление в началото на демократичното ни развитие, когато през 1990 година отново в политическа криза се наложи подобно управление. Най-вярно – правителство на неволята.

Животът на подобни правителства е кратък, а задачите му –конкретни. Колкото и да е трудно да се състави, то е за предпочитане пред нови избори през зимата, служебен кабинет и липса на бюджет и парламент. Неговото създаване би могло да бъде на базата именно на евроатлантическите ценности и основните приоритети на страната като цените и инфлацията, приемането ни в еврозоната и Шенгенското пространство.

Противното е нова доза омерзение от политическата ни прослойка, все по ниска избирателна активност и легитимност на управлението и разпад на институциите.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>