Посланичката на Италия откри барелеф на Джузепе Гарибалди в Свети Влас
Джузепина Дзара, посланик на Италия в София, и Йордан Динев, съпредседател на фондация „Българска памет – братя Диневи“, откриха барелеф на италианския национален герой Джузепе Гарибалди в Свети Влас днес.
Бронзовият образ на обединителя на Италия е поставен в “Алея на народите” на яхтеното пристанище. На тържеството присъстваха кметът на града Иван Николов, общински съветници, граждани и туристи.
“Благодаря на фондация “Българска памет - братя Диневи”, затова че е изградила барелефа на Джузепе Гарибалди в Свети Влас. За нас той е най-важният ни национален герой, защото благодарение на него Южна Италия бе освободена. Той е обединителят на Италия. Ние се радваме, че тук, на това посещавано място ще има негов монумент”. заяви при откриването посланик Джузепина Дзара.
„Джузепе Гарибалди създава обединена Италия, но от дейността му са повлияни стотици борци за национално освобождение, сред които и българите Георги Сава Раковски и Христо Ботев", обясни мотивите за изграждането на монумента директорът на фондацията - писателят Стоян Райчевски.
Най-близък до легендарния италианец е капитан Петко войвода, който заминава за Италия през 1859 г., за да се срещне с Гарибалди. С неговата препоръка капитан Петко набира стотици доброволци италианци и 67 българи и заминава за Крит, за да участва в Критското въстание.
Заради този факт през 2004-а на хълма на гарибалдийците в Рим бе издигнат паметник на капитан Петко, открит от българския външен министър Соломон Паси. Фондация "Българска памет - братя Диневи" тогава бе един от основните спонсори на това начинание.
Поставянето на барелефа на Джузепе Гарибалди в Свети Влас е поредната инициатива на фондацията, финансирала стотици културни начинания през последните 30 години. Сред тях е и „Алея на народите“ в Свети Влас. В нея се намират паметници на национални герои от различни държави – като израз на уважение към други народи и техните национални герои.
Алеята започва с бронзовите образи на Васил Левски и Христо Ботев, след тях са барелефите на Шандор Петьофи, на руския адмирал Фьодор Ушаков, на английския адмирал Хорацио Нелсън, на полския поет Адам Мицкевич, на японския самурай и участник в Освобождението на България Сейго Ямадзава, на казахстанския поет Абай, на грузинския княз Алексей Церетели – участник в българските борби за национално освобождение и др.
„Алеята на народите“ се радва на международен интерес. Когато преди няколко години там бе поставен барелеф на американския журналист Джанюарис Макгахън, от САЩ в Свети Влас пристигнаха 14 негови потомци специално за да почетат откриването на паметника на славния си роднина.
Фондация „Българска памет – братя Диневи“ е създала в Свети Влас и първата у нас „Алея на Олимпийската слава“, която обединява барелефи на всички български златни олимпийци. Поставила е още петметров монумент на хан Тервел, паметник на 28-ия американски президент Удроу Уилсън, наричан още "Спасителят на България“; изградила е черквата „Свети Власий“, съвместно с местния отец Петър е построила „Пътека на вярата“, на която се намират 40 параклиса, и др.
В построения от фондацията амфитеатър „Арена“ с 600 седящи места в момента се създава „Алея на сценичната слава“, в която се поставят бронзови барелефи на най-добрите български сценични артисти. Амфитеатърът е частна инициатива на фондация „Българска памет – братя Диневи“, има над 100 представления през летния сезон и се вписва в идеята за развитие на културно-исторически туризъм.