„Панорама“ на политическата посредственост

03.09.2022 12:35 Евгени Петров
Предаването "Панорама" на 2 септември

Снощното издание на „Панорама“ предизвика широка дискусия в социалните мрежи с предимно негативни мнения. И имаше защо, въпреки, че не беше изненада. Така е от няколко избора насам. В авторитетното предаване се бяха събрали по волята на споразумението с БНТ, и жребия на ЦИК представители на маргинални партийки, включени от социолозите в графата „други“.

От техните изказвания можеха да се чуят всякакви буквално налудничави идеи и мнения от формата на държавно устройство до завой в орбитата на Евразийското пространство.

Участниците в този „дебат“ се държаха досущ като в Ганковото кафене с неизкоренимото убеждение и самочувствие, че единствени могат да сложат ред в държавата.

На изборите подобни партии събират около 0.3-0.5% от гласуващите или няколко хиляди електорални гласа. А приносът им с идеи и действия за решаване на наболелите въпроси на държавата, особено в условия на няколко кризи е практически нулев.

На всичкото отгоре в „Панорама“ вчера участниците в тази безсмислена говорилня бяха 7 и с прекъсванията и въпросите на водещия всекиму се паднаха по 5-6 минути, изпълнени с кухи фрази и неизпълними обещания.

Следва въпросът: Трябва ли да се прахосва ефирно време в праймтайма на националната ни телевизия в може би най-авторитетното й предаване за подобни безсмислици? Трябва ли аудитория от стотици хиляди да слушат нелепите позиции на хора без всякакво влияние в политиката.

Единият отговор би могъл да бъде „да“, с аргумента, че това е обществената медия на която всички плащаме и която трябва да спазва принципа на равнопоставеостта. И да дава шанс на всеки да защити своите позиции.

Другият отговор, естествено е „не“, заради пълната безсмислица от подобни изяви и губене на ефирно време на авторитетно предаване, вместо провеждането на смислени дебати в търсене на изход от кризите.

Аз защитавам втората теза, защото освен всичко друго, магията на телевизията и още повече на „Панорама“ с авторитета си кара хората да вярват в казаното на принципа „Казаха го по телевизора“. А това, особено когато от същия тоя телевизор бълват лъжливи, несъстоятелни, дори вредни послания, силно замърсява и без това препълненото от послания обществено съзнание.

Но това далеч не е всичко. За участие в изборите са се регистрирали 22 партии и 6 коалиции. Вчера минаха само първите седем. Докато се достигне до изявите на онези от тях, които действително имат реална възможност да влияят на политическите процеси у нас ни чакат още две такива „Панорами“. С партии, които хората масово разговорно наричат „Орел с ориз“. И които неистово и с най-безумни тези и послания ще търсят място под политическото слънце в преследването на единия процент, който им дава право на субсидия.

Изходът? Да, обществената медия може и трябва да дава шанс и на по-малките партии и коалиции, участващи в изборите. За това могат да се обособят предизборни блокове /примерно след новините в 18 часа/ през целия месец и в тях да се канят по-малко участници с повече възможност да бъдат чути.

А „Панорама“, като обзорното предаване на седмицата по БНТ, по скромното ми мнение трябва да прави именно вътрешно- и външнополитическия преглед на събитията /включително и на изборна тематика/ и в никакъв случай не трябва да се превръща в обикновено предизборно студио.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>