Най-голямата компания за добив на злато в Русия пусна на борсата деноминирани в юани облигации
Най-голямата компания за добив на злато в Русия – PJSC Polyus, завърши издаването на деноминирани в китайски юани облигации, на стойност 4,6 милиарда юана. Емисията, която е с падеж от пет години бе пусната на Московската борса с купон от 3,8 процента, предава "Радио Китай".
Поемател на облигациите е била „Газпромбанк“, според китайското финансово издание „Цайсин“. От документите по емисията става ясно, че банки са 71% от купувачите, инвестиционните дружества – 15%, индивидуални инвеститори – 13%, а дружествата за управление на активи – 1%.
От „Газпромбанк“ обявиха, че не е определен праг за индивидуалните инвеститори и единичната сума е само 1000 юана.
PJSC Polyus е втората руска компания, след Rusal – занимаваща се с добив и преработка на алуминий, която само в рамките на месец пуска толкова голяма емисия от демонимирани в юани облигации. По-рано Rusal емитира облигации на стойност 4 милиарда юана.
Според Джан Хун, научен сътрудник в Института за руски, източноевропейски и централноазиатски изследвания към Китайската академия за социални науки, икономическите санкции, наложени от САЩ и техните европейски съюзници на Москва, са затворили вратата за финансиране на Русия от европейския и американския пазари и руски компании спешно се нуждаят от нови инвестиционни канали. Икономическото развитие на Китай е устойчиво, пазарният му размер е огромен и продължава да расте, което може да задоволи нуждите на Русия от капитал.
Международното търсене на юана показва възходяща тенденция от началото на тази година на фона на глобалните геополитически и икономически промени. Руски фирми и банки са участвали в почти 4 процента от международните разплащания в юани по стойност през юли. Това е увеличение от 1,42 процента спрямо предходния месец и нула през февруари, когато започна конфликтът между Русия и Украйна, показва доклад на Обществото за глобални финансови съобщения (SWIFT). Юанът запазва позицията си на петата най-активна валута за глобални разплащания по стойност през юли, сигнализирайки стабилен темп на неговата интернационализация. Същевременно, Русия се превърна в третия по големина пазар, използващ юани за глобални разплащания.