Проф. Георги Чобанов: Китай се превърна в световен икономически лидер
Коментар на основателя на Стопанския факултет на СУ „Климент Охридски” и Директор на Центъра по икономика и политика на Китай към Софийския университет проф.д-р на ик.н. Георги Чобанов, по повод поредицата видеоклипове, публикувани в сайта на КМГ, под мотото „20 факта, които ще ви помогнат да разберете повече за Китай”,предаде "Радио Китай".
„Преди всичко поздравявам КМГ за перфектната идея да публикуват всяка седмица на сайта си видеоклипове, свързани с културното, икономическото, екологичното и социално развитие на КНР. Това е важно, за да могат повече хора, които нямат конкретни впечатления от Китай, да се запознаят и да научат отделни факти от миналото и настоящето на огромната китайска страна, като по този начин обогатяват своята култура, но и разбират по-добре древното китайско изкуство, историята и съвременното развитие на икономиката и науката, научават много за успехите на Китай в национален и световен мащаб! Защото успехите на Китай представят действителността”, с тези думи започва коментара си известният български професор-икономист.
По-нататък проф. Чобанов припомня, че през последните 70 години КНР постигна невероятен напредък и от бедна, изостанала страна се превърна в световен икономически лидер, в локомотива на световната икономика!
Китай работи усилено за премахване на бедността. Развитието на Китай е огромен принос за световния икономически растеж. „В тази връзка искам да обърна специално внимание на мегаинициативата, обявена от китайския президент Си Дзинпин през 2013 г. „Един пояс, един път”, или Модерния път на коприната. Защото една от идеите на тази инициатива, която представлява гигантски инвестиционен проект, има за цел да създаде логистична инфраструктура за търговия и обмен, основани на дигитализацията и най-модерните технологии, а това засяга целия останал свят.”
Професорът подчертава, че -България, която исторически е принадлежала към Древния път на коприната, съвсем естествено е сега да продължи и да се включи в „Един пояс, един път”, което всъщност е древният път на коприната, но значително разширен, особено в морските връзки. „Това е важно за целия регион, а също и за целия Европейски съюз, защото ЕС има, разбира се, мощен потенциал, но все още изостава в логистичната инфраструктура, която Китай вече е изградил”, казва той и дава пример с първенството на Китай в целия свят по
изграждане на дигиталната инфраструктура с високоскоростните влакове, които вдигат над 300 км/ч скорост. „Това, от своя страна, значително намалява времето за транспортиране на стоки между страните. Особено голямо значение има дигитализацията и използване на иновативните технологии не само в логистичната инфраструктура, но и по отношение изграждането на складова база, на пристанища и така дава значимо предимство на търговията.
Както виждаме и от последния видеоклип, свързан с икономическото развитие на КНР, страната е изключително напреднала в дигиталното развитие и във всички други сфери на индустрията и селското стопанство, в търговията и обмена” категоричен е българският учен.
В края на коментара си проф. Георги Чобанов подчертава, че дигиталната икономика е само една от многото промени в Китай, започнали след 1949г. и през изминалите 70 години, Китай се превърна наистина в световен икономически лидер.