Промяна в тактиката за успех в Херсон - Украйна напада, а не защитава (Обзор)
Градът е важна връзка за снабдяване с ресурси в превзетите от Русия територии
Успешно контранастъпление е осъществила украинската армия, пробивайки първата отбранителна линия на Русия в завладения Херсон. Този очевиден нов натиск - част от дългоочакваната ответна битка в Южна Украйна, е резултат от серия атаки в опита руските сили да бъдат отцепени и блокирани от основните пътища за доставки на юг.
Отвоюването на Херсон от руснаците обаче ще бъде голямо предизвикателство за Киев, прогнозират анализатори. Откакто инвазията започна през февруари, Украйна води почти изцяло отбранителни битки, оказвайки стоическа съпротива на значително по-големия брой руски войници. Тя има малък опит в настъпателни операции, които обикновено изискват различен набор от умения, предимство в числеността и големи резерви от боеприпаси и войски.
Херсон, дом на около 280 000 души, беше превзет още в началото на войната с малка съпротива, така че
руските сили имаха месеци да се окопаят,
да доведат подкрепления и да се подготвят за контраатака.
Руснаците успяха да превземат територията, която имат в Донбас, включително и градове като Мариупол, защото не се колебаха да превърнат един град в развалини, неглижирайки цивилните жертви. Украйна обаче си поставя тези ограничения и не би искала да срине важен пристанищен град като Херсон.
Сега в полза на Киев са все по-нарастващият брой далекобойни оръжия, доставени от Запада, които могат да прекъснат руските линии за доставки, плюс факта, че това е тяхна земя и решителността да си я възвърнат им дава по-голям стимул. Според украинската военна администрация в Херсон именно “високоточните удари” позволяват на войските да унищожават руски складове и контролни точки.
Едно от най-очевидните обяснения за огромното стратегическо значение на Херсон е местоположението му в южната част на Украйна, на брега на Черно море в устието на река Днепър.
Голям пристанищен град и се намира само на около 100 км от окупирания Крим,
предлагащ достъп до жизненоважни морски пътища. Точно на изток е началото на Севернокримския канал, който осигурява значителна част от запасите от прясна вода на анексирания полуостров. Градът ефективно функционира като мост между окупираната от Русия през 2014 г. територия и останалата част от Украйна.
Има и друг фактор, който може да е подтикнал Украйна да действа точно сега. Според руската информационна агенция ТАСС официални лица са планирали да проведат референдум за присъединяването на Херсон към Русия.
Ръководителят на подкрепяната от Русия администрация на Херсонска област Владимир Леонтиев казва, че ситуацията в района в момента е “напрегната” и през последните два дни е имало “около 15” ракетни удара.
Във вторник стана ясно, че неговият заместник - Кирил Стремоусов, е напуснал Херсон и изпълнява задълженията си от град Воронеж в Русия, който се намира на около 200 км от украинската граница и на повече от 740 км от самия Херсон. Причините за това са неясни.
Междувременно говорителят на Кремъл Дмитрий Песков реагира на изказване на украинския президент Володимир Зеленски, според когото Украйна ще освободи всички територии и руските войници трябва да бягат, ако искат да оцелеят. Песков увери, че “специалната военна операция” на Русия - както Москва нарича инвазията - се движи по план и всички цели ще бъдат изпълнени.
Според руските служби Киев търпи “тежки загуби” в опитите си да си върне Херсон. Украинската военна администрация обаче съобщи, че нейните войски, насочени към контраофанзивата на Херсон, успешно са “унищожили складове, натрупвания на оръжия и контролни точки на врага с високопрецизни удари”.
Според американския “Вашингтон пост” Русия удряла и по дървени макетни примамки, наподобяващи модерните ракетни системи на САЩ HIMARS. Те били разположени на бази в Черно море и приличали досущ на оригиналите. Това накарало руските военни да изстрелят скъпи ракети по предварително поставените мишени.