Кметът на „Марица“ Димитър Иванов: Заводите в общината дават хляб на 100 000 души
Инвеститорите ни предпочитат заради местоположението и бързото административно обслужване
- Г-н Иванов, икономисти твърдят, че община “Марица” е най-бързо развиващата се община у нас. Защо?
- Това, че сме най-бързо развиващата се община, е факт от доста години. Даже преди да стана кмет. Все по-голям е интересът на инвеститорите към “Марица” – български и чуждестранни. През последните два месеца отново имаме две големи инвестиции. Наша компания в съдружие с австрийска ще осигури над 1000 нови работни места. Ще строят нещо
иновативно, което досега не е правено в България.
Другата инвестиция е на голяма българска фирма за производство на дограма. Нейната база ще е върху 120 дка разгърната застроена площ. В рамките на 2 години ще е факт.
От началото на годината досега сме издали над 280 разрешителни за строителство на фирми на наша територия. За миналата година са 485. Тези компании дават сигурност и прехрана на жителите на общината, повишава се стандартът им на живот, тъй като и средната работна заплата се увеличава. Строителството на предприятия пък доведе до голяма миграция от Пловдив към нашите села. Има голям интерес към закупуване на свободни терени и къщи. През тази година повече от 150 семейства, предимно от града, са се преместили да живеят в населени места от “Марица”. Хората търсят спокойствие, сигурност, близост до фабриката, в която работят.
В селата ни те намират добри условия за живот. В тях има детски градини, училища, кметства, пенсионерски клубове, здравни служби, игрища, стадиони, площадки за игра, спортни зали. Всичко необходимо по отношение на сградния фонд е завършено 90 процента.
- Каква е причината инвеститорите да ви предпочитат?
- Община “Марица” е разположена в центъра на България. Голямо предимство е, че автомагистрала “Тракия” минава през цялата ни територия. Имаме и добре развит жп транспорт.
Не на последно място ние предлагаме на инвеститорите бързо и качествено административно обслужване. Това е и една от причините предприемачите да предпочитат да инвестират в “Марица”. До момента изградените предприятия на наша територия осигуряват около 100 000 работни места.
- Разкажете за реализираните проекти в общината през тази година.
- В почти всяко населено място успяхме да осъществим жизненоважен за хората обект. Наскоро открихме ново кметство в Желязно. В това село цели 30 години не е имало такова. Направихме многофункционална сграда, има помещения и за кметство, за полиция, за социални дейности, обредна зала. Направихме и минифутболно игрище.
В Костиево извършихме отводняване. Държавата най-накрая ни отпусна средства за тази цел. Преди при всеки пороен дъжд ставаше потоп.
Въпреки кризата успяхме и във всяко село да асфалтираме по няколко улици.
Доволен съм, че разкрихме 4 нови класни стаи в училището в Граф Игнатиево. Това стана с отпуснати средства от просветното министерство. Но навсякъде, където сме имали държавна помощ, сме дофинансирали. В същото училище завършихме и физкултурния салон.
- Неведнъж сте подчертавали, че децата са сред основните ви приоритети като кмет. Какво се прави за най-малките жители на “Марица”?
- В момента карам третия си кметски мандат. За това време построихме 8 детски градини, а тази година завършихме деветата в с. Радиново, която предстои да открием. Но там имаме вече готов проект за разширение по молба на бизнеса. В землището на селото има голяма индустриална зона и съвместно с фирмите и държавата ще направим още една детска градина със спортна зала. Търсим финансиране за този обект. Имаме разрешение за строителство на градина и в с. Бенковски. Тя ще е за 4 групи, ще разполага със спортна зала. Надявам се до края на 2022-а да стартираме строителството и догодина да я открием.
От началото на моите мандати досега сме направили
над 40 детски площадки в цялата община и
6 минифутболни игрища
Започваме още две в Костиево и Войводиново, третото в Труд е във фаза на проектиране.
В рамките на 1 година завършихме изцяло с наши средства и третата спортна зала в община “Марица” – в с. Рогош. Въпреки инфлацията и поскъпването на строителните материали успяхме качествено и в срок да построим съоръжението. Тук трябва да отправя и критика към предишното управление, тъй като спортното министерство не осигури и една трета от необходимата сума, за да завършим вертикалната планировка и облагородяване на пространството около обекта. Отправяме апел към сегашното правителство да отпусне пари, за да може до края на тази година да отворим спортната зала. Тя е многофункционална, както и другите две на наша територия. В нея ще могат да се практикуват различни видове спорт. В това спортно съоръжение ще се провеждат както общински, така и национални състезания по баскетбол. В Рогош е и най-добрият ни баскетболен тим.
- Инфраструктурата в много села в страната е в окаяно състояние. Как е при вас?
- Сега приоритет са ни улиците и тротоарите. Започваме да инвестираме в инфраструктурата
Вътрешната улична мрежа и пътищата се нуждаят от сериозни скъпоструващи ремонти. По тази причина нещата стават по-бавно. За подмяна на подземна инфраструктура – окабеляване, ВиК, оптични кабели, разчитаме на помощ от държавата и на съвместни проекти със съответните министерства.
За 10 години сме асфалтирали повече от 50 км и продължаваме. До края на мандата сме планирали още 10-15 км. Но това не е достатъчно на фона на 450 км вътрешна общинска мрежа. Трудно се инвестира в нея при тези цени. Над 150 лв. е вече тон асфалт. И не е само асфалтирането. Преди това трябва да се направи отводняване. Това е свързано и с подземната инфраструктура. В повечето случаи подменяме и остарелите водопроводни тръби. Ако в едно село примерно асфалтираме 5 улици, то ще струва толкова, колкото една нова детска градина.
- Какви данъци плаща населението на “Марица”?
- Постарахме се в рамките на този мандат, колкото и да ни е трудно от финансова гледна точка и да се налага да дофинансираме, да не вдигаме местните данъци. Но за да съумеем да задържим това положение, е необходимо разделно събиране на битовия и зеления боклук.
Така ще плащаме по-малко на тон за извозване. Вече имаме компостираща инсталация за биоразградими отпадъци. Сега въпросът е жителите на общината да се приучат да събират разделно зелената листна маса.
- Наскоро въведохте онлайн плащане на налозите. Възползват ли се жителите на общината от тази услуга?
- И жителите на “Марица”, и фирмите са доволни, защото е голямо удобство и пести време. Аз самият онлайн си плащам данъците. Благодарение на моя екип от професионалисти успяхме да подобрим много административни услуги. Радвам се, че получавам благодарствени писма от хора и бизнесмени за свършена качествено и бързо работа от страна на служителите ни.