Източната порта на Филипопол връща блясъка си (снимки)

30.08.2022 12:27 24 часа Пловдив онлайн
Зам.-кметът Пламен Райчев /вляво/ и кметът на "Централен" Георги Стаменов дадоха старт на реставрацията на Източната порта на Филипопол.
Теракота на богиня със златен варак на лицето е от най-новите открития при разкопките на Източната порта, извършени миналата есен. Снимка: Археологически музей-Пловдив.
На Източната порта е запазен богат архитектурен материал.
Елементи от Източната порта на Филипопол.

След 40 г. неглижиране един от най-знаковите археологически обекти в Пловдив - Източната порта на Филипопол, ще блесне след цялостна реставрация и консервация. Старта дадоха кметът на район "Централен" Георги Стаменов и зам.-кметът на общината Пламен Райчев.

Обектът е част от проекта "По крепостните стени на Филипопол", в който влиза и Небет тепе. Неговото обновяване започна вчера, а общата сума е 8 млн. лева за двата паметника.
В последните години на Източната порта бяха извършени допълнителни проучвания. Смята се, че този обект е нагледен учебник по археология, тъй като в него се проследяват интересни пластове от елинистическата и римската епоха, както и от османския период.
По време на допълнителните разкопки са намерени ценни архитектурни елементи. Преди много години там е открит прочутият фриз на здравеносните божества, където Асклепий извършва възлияние за здраве. Той е експониран в Археологическия музей.

При предстоящата реставрация ще бъдат изложени на място ценните предмети, намерени при проучванията. 

Една от откритите находки е теракота на богиня, чието лице е покрито със златен варак. В случая интересното е позлатата на лицето, където обикновено покритието е падало, а при новата находка е частично запазено.

На Източната порта се показаха и градежи от по-ранен строителен период. Паметникът е разкрит през 1976-1978 г. от топ археолозите Лилия Ботушарова и Елена Кесякова, а последните проучвания по него бяха направени от Мая Мартинова и Биляна Здравчева.

Добре запазена и почистена е широката 13 м централна улица, архитектурните елементи в римо-коринтски стил, тротоарите и останките от прилежащите сгради. Оттук е минавал пътят към Константинопол.

Според запазени надписи строителството се датира към 172 г. при император Марк Аврелий, открит е също сектор на крепостна стена с две кули от късната античност. Самата порта по план е с основен централен вход и два малки. Има данни, че в нея е интегрирана по-ранна почетна арка, която вероятно е построена по времето на император Хадриан и се свързва с негово посещение в града.

Други от От Пловдив

Идея: Слагат виенско колело на Младежкия хълм в Пловдив, ще се вижда чак до Карлово

Преди време се обсъждаше на върха на най-високото тепе в града да има панорамен ресторант или църква Сега първо ще се търсят европари за изграждане на поливна система

Задържаха пловдивчанин, измамил двама пенсионери с 27 хил. лв. по схемата "Твой близък уби дете"

Районната прокуратура в Пловдив привлече като обвиняем 25-годишен мъж с инициали Р. З., че на 21 юни и 5 юли т. г. е извършил две телефонни измами, при които са пострадали двама мъже, на 77 г

Вижте тримата, били и заплашвали пловдивчанин заради чатове, сред тях и кметът на хисарско село

Гледат делото при закрити врати В Пловдивския районен съд бяха доведени 28-годишният Петър Истилянов, баща му Цвятко, който е кметски наместник на хисарското село Мало Крушево, и Валентин Джевизов

Министър Коритарова: До края на годината камерите на тол системата готови да засичат и скоростта

Поевтиняване на винетните такси няма да има, но не се предвижда и поскъпване, каза министърът на регионалното развитие Не можем на всеки участък да поставяме колчета

Бебето, с което майка му скочи от хотел в Кърджали, е със счупен череп и опасност за живота

Борят се да го спасят в най-голямата пловдивска болница  Със счупен череп и опасност за живота е бебето, с което майка му скочи от третия етаж на хотел в Кърджали

>