Калабрия наема 500 лекари от Куба, за да не затворят болниците ѝ

30.08.2022 03:00 Виолина Христова, Рим
Част от кубинските лекари, които пристигнаха в Ломбардия по време на пандемията.
Губернаторът на Калабрия Роберто Окюто подписа в кубинското посолство в Рим договор за наемането на 497 лекари. СНИМКИ: ФЕЙСБУК И ИНСТАГРАМ
Част от болницата на Катандзаро в Калабрия
В Калабрия липсват 2400 лекари. СНИМКА: ПИКСАБЕЙ

За да отидеш на очен лекар, в калабрийския град Козенца чакаш 500 дни, а за много други прегледи при специалист в региона - средно по година. 18 от общо 42 болници в южната италианска област вече са затворени, а същата съдба рискуват и други. В момента там има нужда от 2400 нови лекари.

Въпреки че през последните години са били отделени десетки милиони евро за здравеопазването в региона, те са потънали като в бездънен кладенец.

Никой лекар не иска да работи в областта, в която върлува местната мафия Ндрангета

Много от свиканите конкурси за набиране на медицински персонал са останали без кандидати. Така се стигна до ситуацията, в която регионът, който мие бреговете си в прозрачно сините води на Йонийско и на Тиренско море, се обърна за помощ към Карибите. От Куба ще пристигнат новите лекарски попълнения, за да не затварят болниците на Калабрия.

Само преди дни губернаторът Роберто Окюто подписа споразумение в посолството на Куба в Италия, според което от септември ще пристигнат 497 лекари.

“Кубинската медицинска школа е сред най-добрите в света”, коментира Окюто. Здравната система на Куба, която е централизирана и безплатна, се смята открай време за модел. Затова и кубински лекари са викани за помощ непрекъснато в много части по света.

Медици от Карибите дойдоха в богатата област Ломбардия още по време на пандемията. Кубински лекари викат в Либерия, Венецуела и къде ли не още. Те отиват обаче не само в страни, близки до социализма или позициите на Куба, а следват примера на Фидел Кастро, който навремето прати свои лекари дори в САЩ след опустошителните последици на урагана Катрина през август 2005 г.

През 2017 г. в Куба се падат по 8 лекари на 1000 жители, в Италия – по 4-ма,

а в САЩ - по 3-ма. След кубинската революция много от нейните лекари напускат  страната, но правителството инвестира в развитието на здравеопазването най-вече с превантивна цел в провинциите, формирайки по този начин нова класа медици, на която завиждат много държави.

Въпреки че в Калабрия не е бушувал ураган, нейната здравна система изнемогва открай време. На 12 юни 2021 г. например един малко по-силен дъжд беше достатъчен, за да повали покрива на “Бърза помощ” в болницата на Локри. И всичко това въпреки отпуснатите от 1998 г. над 14 млн. евро за структурата на това лечебно заведение. Оттогава до днес в здравеопазването на Калабрия са налети милиарди. Заради проникването на мафията във всички слоеве на политическата, икономическата и здравната система обаче тези пари са останали много често неизползвани или пък зле употребени. През последните 12 години здравеопазването на региона се управлява от комисари и въпреки това е на колене.

“Не е нает нов медицински персонал и на много места не се предоставят дори основни услуги”, казва губернаторът Окюто, който  от 9 месеца е и извънреден управител на калабрийското здравеопазване. Той беше избран от дясноцентристките сили.

“Има зони, в които трябва да чакаш линейка и над  40 минути”, дава пример Окюто пред в. “Стампа”.

След идването му на власт в областта след местните избори на 29 октомври 2021 г. Окюто се изправя пред реалността – много от местните здравни фирми не са приключили с предишните си бюджети, така че не могат да свикат конкурси за наемането на нов персонал. На много от свиканите напоследък конкурси пък не се явили кандидати. Така, за да надбяга бюрокрацията и за да осигури лекари за болниците, Окюто решава да ги наеме от чужбина.

“Калабрийците не могат да чакат повече”, убеден е губернаторът.

По подобен начин действаха и властите на Ломбардия и Пиемонт в най-ожесточените периоди на пандемията от COVID, когато местните болници изнемогваха за персонал.

Първите 33 кубински лекари ще пристигнат през септември

и ще започнат веднага курсове по италиански, за да се влеят  след това в здравните структури.

Цялата тази операция ще струва на Калабрия до 2,3 млн.евро на месец. Според Окюто един лекар струва средно 6700 евро месечно. Чрез споразумението с Куба лекарят от там ще струва на региона с 2000 евро по-малко. Спестявайки, регионът се надява в бъдеще да има пари за наемането на нов персонал.

Споразумението предвижда всеки от кубинските лекари да получава по 3500 евро чисти плюс бонус от 1200 евро на месец.

Отделно от това ще разполага с безплатен апартамент, компютър и телефон

Договорите ще бъдат за 36 месеца.

Лекарите ще имат право и на два двупосочни билета Италия-Куба на година.

Всеки кубински лекар ще работи заедно с италиански при престоя си в Калабрия. В южната област живеят над 1,8 млн. жители и неин център е Катандзаро. Средно на жител се падат по 17 400 евро БВП.

Българите са четвъртата най-многобройна чужда общност в Калабрия след румънците, мароканците и украинците. Според Националния статистически институт на Италия в Калабрия живеят над 5100 българи. Техният реален брой обаче е много по-голям.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>