ГЕРБ предлага тричленка да разследва главния прокурор (Обзор)
Ще инициират разговора за конституционна реформа, след като ПП и ДБ иззели темата за съдебни промени и се провалили
Със съдебната реформа ще са свързани приоритетите на ГЕРБ в новия парламент. Това обяваха от партията вчера, като дадоха старт на представянето на програмата си по ресори.
“Започваме със съдебната реформа, защото последните години тази тема бе иззета първо от ДБ, после от ПП, които я превърнаха в лайтмотив на всичките си пред- и следизборни послания. Тези партии не могат да направят реформа. Това, което те си представят като реформа, е закриване на институции, кадруване и създаване на бухалки. Те си го казаха”, обясни Радомир Чолаков. Единственият им рефрен бил Бойко Рашков да оглави КПКОНПИ.
ГЕРБ вижда съдебната реформа през промяна в конституцията. А първата заявена е възможността да се разследва главният прокурор.
Предлагат това да се прави от “фигура или орган с тричленен състав”. По-скоро се клони към второто - тричленен орган, но още няма разписани текстове, обясниха Чолаков и евродепутатът Емил Радев, който също е юрист.
“Органът ще е със самостоятелен статут
и гаранции за независимост. На членовете ще бъде дадена възможност да извършват самостоятелно разследване срещу главния прокурор, да го привличат към наказателна отговорност при извършването на престъпление от общ характер и да поддържат това обвинение към всички съдебни инстанции”, разказа Радев.
Предложението на правосъдната министърка от кабинета “Петков” Надежда Йорданова, което бе пратено за съгласуване на Венецианската комисия, бе тази фигура да е на съдия, който да се командирова във Върховната касационна прокуратура, докато разследва обвинител №1 и заместниците му - гаранция, че е независим от прокуратурата. А след това да се връща в съда. В този вариант промяна в конституцията не се налагаше, а само изменения в Закона за съдебната власт и НПК.
Вторият приоритет на ГЕРБ е въвеждането на индивидуална конституционна жалба -
пряко от гражданите. Това бе заявено като намерение и от останалите водещи партии, но сформирана в 47-ия парламент временна комисия по промени в конституцията начело с Христо Иванов изобщо не заработи, след като ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” я бойкотираха.
При въвеждането на пряката жалба може да има и предварителна процедура по съвместимост, а състав до 3-ма съдии да преценява дали жалбите са допустими, за да се избегне голямото натоварване на КС, обясни Емил Радев. Подобни практики има в редица държави от ЕС.
Разделянето на ВСС на съвет на прокурорите и съдийски влиза и в реформата на ГЕРБ.
“Конституцията се променя с 3/4 мнозинство.
Предишните опити се провалиха заради арогантността,
с която ПП и ДБ се опитваха да наложат собствените си идеи. ГЕРБ ще инициира тези мерки с уважение към другите политически сили и органите на съдебната власт”, обеща Чолаков. Този път ние ще водим разговора, защото другите не могат, добави юристът. А промените не може да се правят силово без консултации с гилдията, категоричен бе той.
Справяне с “усещането за корупция и преодоляване на всички предпоставки за това” заявявят още от партията на Бойко Борисов. “Трябва да оптимизираме уредбата за лицата, заемащи висши държавни длъжности”, обяви Росен Желязков.
ГЕРБ ще работи по нов Наказателен кодекс
“Нашият НК е социалистически и в него много голямо тегло се дава на наказанието затвор, докато в западноевропейските държави много по-голямо тегло е дадено на глобата. Например за нарушение на интелектуалната собственост нашият НК предвижда затвор до 6 г. и глоба до 20 хил. лева. За същото германският предвижда затвор до година, но глобата може да достигне 1 млн. евро. Нали се сещате кой НК е по-ефективен”, даде пример Радомир Чолаков.
ГЕРБ иска и нов закон за административните нарушения и наказания и за движението по пътищата, като се завишат наказанята за шофьори с дрога и алкохол.