Преди 1 г. 52% избираха парламентарна република, а 22% президентска
Хубаво е да се следят дългосрочните прогнози на политолозите, базирани на логика, а не на познанства, пристрастия или принадлежност. Или дори на данни. Фетишизирането на данните е грешка. Анализът често е по-евристичен.
От месеци е ясно, че провалът на няколко парламента ще даде настроения срещу парламентаризма и увлечение по еднолични модели. Ясно е също, че ще има опити това да се ползва. Между другото, мисля, че това е по-скоро "мечешка услуга" към Румен Радев. Иначе е хитър ход на Слави Трифонов.
Колкото до идеята за президентска република - публикувах такива данни в книжката, която правих наскоро (https://www.ciela.com/galap-interneshanal-30-godini-non…): преди година 22% избираха президентска република, а 52% - парламентарна република. През 90-те 17% са за президентска, а 45% - за парламентарна. Съотношението е долу-горе същото. Да, има доста декларативни и автоматични отговори "парламентарна", но това също е показателно.
Питате се за сметка на какво е повишаването в двата дяла едновременно. За сметка на монархията. След идването на монарха монархистите у нас изчезнаха. Дали и сега може да стане нещо подобно?
Просто се замислих.
(От фейсбук)