Оставиха в ареста Омар, убил двамата полицаи в Бургас - май е пълнолетен
15-годишинят сириец може да се окаже с навършени 18 и го грозят 20 г. затвор или доживот
При вида на патрулката, изпречила му се на пътя, вместо да намали, натиснал газта
Обвиняемият получавал по телефона указания от Турция
Окръжният съд в Бургас наложи мярка задържане под стража на 15-годишният сириец Омар Мохамад али Аднан, обвиняем за убийството на двамата полицаи в Бургас с превозвания от него автобус, пълен с 47 мигранти. Според постановлението на съдия Георги Иванов той може да се укрие или избяга, което се обосновава от характеристичната оценка, издадена от управата на бежанския център в Харманли, както и от факта, че е избягал от местопрестъплението в четвъртък сутринта.
"Изрод, не трябва да живееш", изрида годеницата на убития полицай Йордан Илиев Светлозария Кидерова в лицето на Омар на влизане в залата.
Служебният му защитник адв. Камен Кънев се съгласи с мотивите на съда да наложи тази мярка на сириеца, но предложи да бъде настанен в общежитието за бежанци с тежки провинения в Бусманци, което е от затворнически тип.
Самият Омар се признал за виновен при разпита с преводач, че е прегазил полицаите, но твърдял, че натиснал спирачките на рейса, но му отказали. Според прокурор Димитър Узунов обаче при вида на патрулката той даже увеличил газта. Това заявили пътниците в рейса, които потвърдили, че Омар е шофьорът.
По неофициална информация обаче спирачен път няма. Дали е така ще установи назначената съдебно-техническа експертиза, която още не е приключила.
"Това е фрапантен удар срещу държавата", заяви прокурор Узунов. И добави, че обвиняемият няма "никакви и морални задръжки" и може да избяга или да се укрие, ако не бъде задържан. Омар не е ходил на училище и бил неграмотен.
По думите на прокурор Узунов Омар е проявил "завидна" престъпна упоритост за постигане на целите си. В хода на досъдебното производство се установило, че Омар е трябвало да приведе мигрантите още на 23 август с друг рейс, който обаче се развалил край Стара Загора по пътя за Бургас. Това наложило Омар да смени возилото с друго, което закупил след два дни от хасковска фирма. Собственикът й Васил Попов го разпознал като купувача.
Според защитата на Омар сириецът изпълнявал заповеди по телефона от Турция, където се подвизавал организатора на схемата. Крайната цел била България и след превеждане на 47-те сирийци до нея непълнолетният сириец щял да си получи парите. Това разказал самият сириец на адвокат Кънев, според когото в случая нямало замесени българи.
Междувременно прокурор Узунов постави под съмнение годините на Омар. Оказа се, че имало разминаване между, това което е декларирал пред емиграционните власти у нас при издаването му на документ за временно пребиваване и вероятно последвалата справка до Сирия. От държавното обвинение не разкриха подробности, но според запознати разминаването е няколко години и изведнъж Омар може да се окаже не на 15, а с навършени 18. Което пък променя съдебната присъда, която вместо 10 г. затвор за непълнолетен се увеличава на 20 г. или доживот за такъв род престъпление. Най-вероятно сириецът умишлено е затаил годините си при постъпване на бежанския център в Харманли с ясното съзнание, че може да се отърве с по-лека присъда при едно участие в нелегален график на мигранти. В такава схема той сам поискал да участва. От характеристиката му от Харманли става ясно, че Омар не бил от най-примерните обитатели на бежанския център и участвал в сбиване със сопи, ножове, лопати и боксове между сирийци и служители на ведомството.
Междувременно стана ясно как Омар е успял да избяга до Първомай, където бе арестуван в четвъртък часове след като премаза полицейската патрулка. Зарязал катастрофиралия автобус, влязал в хранителен магазин, поръчал си вода и поискал да му извикат такси до гарата, повтаряйки "трен", "трен".