Шефът на “Чистота”: Работим 365 дни Пловдив да е приветлив
Техника за 2,4 млн. лева тръгва да мете и мие по улиците.
Най-много усилия се хвърлят в “Столипиново”, при последната акция извозиха 71 т отпадъци.
Нито ден почивка! Така действат 763-имата служители и работници на общинската фирма “Чистота” в Пловдив.
“Градът се разраства, строят се нови жилищни комплекси, все повече хора от други населени места избират да живеят тук. Това води със себе си и повече отпадъци. Но се стремим да отговаряме на новите предизвикателства, като оптимизираме работата си”, казва управителят Димитър Георгиев.
За празника на града подчинените му поставиха нови трибагреници върху 12-метровите пилони на петте входа на града. Обновени са близо 400-те национални знамена и флагове на общината върху стълбовете за осветление по входно-изходните артерии, на “Коматевско шосе” и редица знакови места.
В навечерието на 6 септември служители на “Чистота” по традиция
изкъпаха паметника на
Съединението с шампоан
и сега целият площад ухае на свежи цветя.
“Стремим се да поддържаме хигиената 365 дни в годината”, казва Димитър Георгиев. Разбира се, има още какво да се желае. Хората са чувствителни и при всяка нередност реагират със сигнали.
Като пример шефът на “Чистота” посочва, че с поетапното разширяване и подобряване на пътната инфраструктура нараства и списъкът на улиците за машинно почистване. Ремонтирани пътни отсечки, особено когато паважът е заменен с асфалтова настилка, се мият по-често отпреди.
По график специализираната техника на “Чистота” и фирмата подизпълнител КМД мете и мие улиците първа категория 5 пъти седмично, втора категория – 3 пъти, а третокласните – поне веднъж на 7 дни. Тази година екипите работят дори на официалните празници. Така ще е чак до началото на зимното дежурство, което започва в средата на ноември. Но и през зимата, когато времето позволява, продължава машинното метене.
Георгиев отбелязва, че това е една от мерките за подобряване качеството на въздуха.
Много се разчита и на модернизирането на автопарка. По проект, съфинансиран от европейските фондове, се очаква той да бъде
обновен със
специализирана
почистваща техника
за над 2,391 млн. лв. без ДДС. Проведената от общината обществена поръчка е приключила успешно, избрани са изпълнителите.
В числа
“Чистота” е най-голямото общинско предприятие в Пловдив.
Щатният му персонал е 763-ма души. Най-много – 414, са метачките. Шофьорите са 54, а сметосъбирачите – 175. Административният персонал наброява 19 души. Останалите са заети с поддръжка и спомагателна дейност.
Машините ще бъдат доставени директно от заводите на реномирани световни фирми. Те са с високи технически и екологични показатели. Сред тях са 3 мотометачни автомобила, окомплектовани със системи за метене, миене и дезинфекция, 3 мултифункционални машини за метене на открито със система за почистване на кошчетата, 3 сметосъбиращи камиона, два контейнеровоза за транспортиране на съдове за строителни отпадъци и един мултифункционален самосвал, оборудван с песъкар, гребло, водоноска и пръскалки отпред под високо налягане.
Предвижда се и купуването на още пластмасови контейнери.
Кофите от пластмаса се
обслужват по-безшумно
в сравнение с металните. Броят им ще зависи от потребностите на всеки район, така че и в новите жилищни комплекси да има достатъчно съдове за смет.
Макар че все повече граждани изхвърлят строителните отпадъци от домашни ремонти, стари мебели и друга излязла от употреба покъщнина на специализираната площадка пред предприятието, мнозина продължават да трупат вещи около контейнерите, констатира директорът.
“Всяка седмица публично обявяваме в кой ден и къде из кварталите ще мине тежка техника за събиране на едрогабаритни отпадъци. Ако някой примерно е решил да си изхвърля дивана, да го направи тогава, а не да създава нерегламентирани сметища”, призовава Димитър Георгиев.
Признава, че най-големи усилия се полагат в “Столипиново”. Абсолютно всеки ден там работят челни товарачи и самосвали. Правят се и извънредни акции с допълнителна техника за разчистване на незаконните сметищата, но ефектът е краткотраен. Над 71 тона отпадъци бяха извозени само за ден при последната мащабна акция в етническия квартал.
За сравнение Георгиев посочва, че при първото за Пловдив общоградско почистване, организирано от общината под наслова “Чисто зелено”, бяха събрани около 20 тона отпадъци. Мащабната акция беше в началото на април. Наред с хилядите пловдивчани в нея се включиха кметът Здравко Димитров, районните кметове, много хора от общинската, районните администрации и общинските предприятия.
Като превантивна мярка срещу образуването на незаконни сметища, на невралгични места в града
са монтирани
мобилни фотокапани.
Благодарение на тях са установени десетки нарушители. Те са предимно фирми. Наложени са им санкции за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци.
“Чистота” е на първа линия винаги когато се наложи. Бяхме сред най-активните при почистването и преустройството на бившата Белодробна болница във временен бежански център. Когато стана голямата ВиК авария на ул. “Богомил” и живеещите в тази част на район “Източен” останаха няколко дни без вода, им карахме с водоноските”, припомня директорът.
Трудно му е да изброи колко пъти са чистили и заличавали драсканици върху скалите на пловдивските хълмове, в подлези и по фасадите на сгради. Уверява, че “Чистота” винаги ще се отзовава на сигналите, които получава от гражданите.