Хората харчат яко - новите кредити тази година са повече от вкараните в банки пари на депозит (Обзор)
Причината - бързат да вземат заеми, преди лихвите да се вдигнат
Българите явно все още не се притесняват от задаващата се трудна зима с високи сметки и харчат яко - през тази година общата сума на депозитите и заемите е много близка - 6,4 млрд. лв. нови спестявания срещу 5,4 млрд. лв. нови кредити. Това показват данните на БНБ към края на юли.
От началото на 2022 г. до края на юли общата сума на депозитите се е увеличила от 101,8 млрд. до 108,4 млрд. лв. Най-бързо се вдигат парите на нефинансовите предприятия - с 18,2% до 36,2 млрд. лв. Домакинствата са спестили общо 68,4 млрд. лв., което е със 7% повече от юли м.г.
Нови 5,6 млрд. за шест месеца са раздадени като заеми - 12,9% годишен ръст до рекордните 79,2 млрд. лв. Най-бързо се увеличават тези за неправителствения сектор, които са стигнали 76,9 млрд. лв.
Само домакинствата са взели 2,4 млрд. лв. заеми тази година и общата сума вече е 31,5 млрд. лв. От тях 1,1 млрд. са ипотечни заеми, с което общата им сума към юли е 15,4 млрд. Потребителските са се увеличили с 1,3 млрд. и вече са 14,6 млрд. лв. А от началото на годината до края на юли спестените от хората пари в банки са 1,857 млрд. лв. - с близо 600 млн. по-малко от взетите кредити.
Интересно е, че едни и същи причини връщат парите към банките и в същото време ускоряват кредитирането, обясняват финансови експерти. А основната причина е очакването лихвите да се вдигнат.
По време на криза спестяванията най-често растат, тъй като банките се смятат за едни от най-сигурните убежища за свободните пари, въпреки че инфлацията реално “изяжда” влоговете. Но задаващото се вдигане на лихвите по депозити ги прави пак атрактивни. Има и купувачи на имоти, които държат спестявания на влог, за да финансират участието си в сделка. Все повече банки искат собственото финансиране да е поне 20-30%.
Заради очакваното вдигане на лихвите расте и кредитирането -заеми сега теглят хора, които искат да изпреварят оскъпяването, което идва от следващата година. Заеми от банки се ползват и за започване на нов бизнес - има предприемачи, любители на рисковете, които в криза инвестират .
Към групата на теглещите кредити по време на криза финансисти слагат и тези, които изпитват временни затруднения и покриват недостига с банков заем. Както и хора, които финансират обучението си, или това на децата си с кредит, който те след това да погасяват.
В очакване на по-високи лихви хората започват да избягват компаниите за бързи заеми, чиито условия са по-неизгодни. Данните на БНБ показват, че на годишна база заемите изван банките намаляват с 1,1%, като достигат 383,3 млн. лева.
Изненадващо високият ръст на икономиката от 4,8%, който статистиката отчете преди дни, показва икономическа активност, при която ръстът на депозити и кредити се приближава и дори изравнява.