Само 2 часа имат партиите да проверят кода на машините. Съдът казва днес стигат ли

23.08.2022 07:30 Румина Димитрова
Божидар Божанов (в средата) напомни, че по предложение на ДБ депутатите дадоха право на партиите да проверяват кода.

ДБ обжалва решението на ЦИК - нямаме съмнение, но искаме и останалите да се уверят, обяснява ексминистър Божанов

Колко време ще имат партиите, които участват в изборите, за да може техни експерти да проверят кода на машините за гласуване? На този въпрос трябва да даде отговор днес Върховният административен съд след жалба от “Демократична България”.

Изходният код на машините описва как работят устройствата. Партиите получиха достъп до него с промени в Изборния кодекс в 45-ото НС по предложение именно на ДБ. Тази неделя обаче десните обжалваха начина, по който ЦИК е предвидила да стане това.

“ЦИК приема, че ще даде достъп до кода. Въпросът, който ние оспорваме, е за колко време. Те са приели, че ще дадат достъп до него по време на процеса по т.нар. доверено изграждане, което е около 2 часа и е крайно недостатъчно, ако има някаква вратичка, уязвимост или нещо друго в кода, тя да бъде открита”, обясни пред “24 часа” бившият министър на електронното управление от ДБ Божидар Божанов.

“Мотивите ни кодът да бъде отворен и ние да настояваме за това са да са уверени всички партии, че няма манипулации. Ние съмнения нямаме, но тъй като от други партии

редовно използват темата, за да всяват съмнения

в процеса, казваме - “вижте, уверете се сами”, подчерта Божанов, който е признат IT експерт.

“Даже Бойко Борисов в крайна сметка узря за идеята, че трябва експерти на ГЕРБ да видят кода. Така че, ако те го видят, може би партията ще спре да разпространява слухове и да подкопава доверието в изборния процес”, продължи той.

Миналата година Борисов силно се усъмни, че летните избори били фалшифицирани, и би тревога за тези през ноември. Мотивът му бе, че 4-мата назначени на граждански договори IT експерти, които подготвяха софтуера на машините, били поддръжници на ДБ и “Промяната”.

На въпрос това все пак няма ли да даде прекомерен достъп на партиите до системата, вчера Божанов обясни: “Не. Кодът, който ще получат партиите, е на практика копие. Тоест то

дори да бъде модифицирано по време на прегледа, след това отива в кошчето. Оригиналът, образно казано, е в ЦИК

и ние нямаме достъп до това да променяме него. Много важно е също да е сигурно и че това, което е дадено на експертите, ще е това, което ЦИК ще използва. Затова се използва т.нар. хеш или отпечатък (б.р. - това, което се отпечатва на разписката и служи за идентифициране на софтуера, който работи на машината) и ако съвпаднат, значи промени няма”.

В жалбата си до ВАС от “Демократична България” настояват

експертите от партиите да имат поне 2 дни за кода

Според тях това е достатъчно време за проверка, но и такова, че да не изземе от това за оправянето му, ако това е нужно.

“Ако е твърде голям проблемът и няма време да бъде оправен, Изборният кодекс предвижда преминаване на хартия. Но това е в изключителен случай, в който някаква уязвимост не може да се поправи. А това би трябвало да може да се направи в рамките на седмица”, обясни още Божанов.

Решението на ЦИК сега е да използва софтуер от изборите от миналата година. Но ДБ настоява той да бъде прегледан и от участниците във вота. “Аз бях регистриран като експерт - и в юлските, и в ноемврийските, и код не ни беше предоставен”, разказа Божанов. Сега вече няма причина да не се направи преглед от партиите.

“Ще използват кода, който беше за изборите април. На практика това е било при предишен ЦИК и контрол от ГЕРБ. И ако е нямало опции за манипулации тогава, то не е имало и след това”, успокоява той Борисов.

Освен това, независимо че партиите миналата година не са имали участие, кодът на машините е минал на проверка през експерти, резултатите от която бяха представени през юни. От тях станало ясно, че критични грешки не са открити, а само такива, които нямат отношение към изборния процес.

“Така че не е за първи път някой да гледа кода и да го проверява, но за да са убедени партиите, че хората, които са наети тогава на граждански договори, не са “нечии”, и не е имало нещо, за което да си затворят очите - да имат и те време за достъп и да проверят”, обясни специалистът от ДБ.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>