Бивш селекционер на България се направи на копиехвъргач
Британската щафета коронова домакините от Германия за №1 на европейското по лека атлетика
Бившият селекционер на България по футбол Лотар Матеус направи шоу на европейското по лека атлетика в Мюнхен, като се включи в предизвикателство на копие срещу олимпийския шампион от Рио Томас Рьолер. Разбира се, Лотар, който за последно работи като треньор точно на националите, бе разбит от здравия немец, който навремето редовно правеше над 90 метра. И все пак бившият футболист на “Байерн” записа впечатляващ опит от над 60 метра в новото си амплоа. В момента той работи главно като коментатор по различни телевизии и пише колонка за английския “Сън”.
Точно копието и щафетата на 4 по 100 метра при жените донесоха триумфа на германците в класирането по медали. Те водеха истинска битка в последния ден срещу Великобритания.
Британците изпуснаха сигурно злато на 800 метра при мъжете, като световният шампион Джейк Вигтмън бе изпреварен с 6 стотни от испанеца Мариано Гарсия. Гарсия стана шампион на планетата в зала.
След това на 10 000 метра нормално стана надбягване на африканци. С бесен финален спринт етиопецът Йеменеберхан Крипа, който представлява Италия, изпревари на финалната права еритрееца Зерей Кбом Мезнги, който въобще не приличаше на скандинавец от Норвегия.
Около този финал приключи и българското участие. Мирела Демирева не успя да преодолее 190 см и така остана 9-а във финала.
“Няма какво да коментирам след такова постижение”, каза през сълзи Мирела, след като остана на 186 см. “По принцип трябва да съм щастлива, че въобще съм тук,
но знаех, че мога повече
Сезонът бе адски труден, но се справих”, допълни олимпийската вицешампионка от игрите в Рио де Жанейро.
Титлата очаквано, но с изключително слабия резултат от 195 см спечели украинката Ярослава Магучих. Със същия резултат втора остана Мария Вукович от Черна гора. Бронз взе дъщерята на великия скакач от миналото Драгутин Топич - Ангелина, със 193. Толкова имаха Брит Верман (Нидерландия) и Ирина Герашченко (Украйна), но 19-годишната сръбкиня нямаше грешен опит до тази височина.
Пиа Скрижовска от Полша грабна златото на 100 метра с препятствия и настъпи драмата. Юлиан Вебер измъкна под носа на чеха Якуб Вадлейх първото място в хвърлянето на копие с 87,66 м срещу 87,28 м. Така германците поведоха с 6:5 златни медала на британците.
Мъжката щафета на 4 по 100 метра завърши обаче в полза на Великобритания. Джеремая Азу, Джарнел Хюз, Джона Ефолоко и Натанил Мичъл-Блейк поставиха нов рекорд на шампионатите с 37,67 сек. И резултатът стана 6:6.
В женската щафета обаче всичко прилючи трагично за британците, които за 11-и път на голямо първенство не успяват да завършат. Този път объркаха нещата Ейша Филип и Имана-Лара Лансикрот още на първото предаване. Същото направиха и французойките Флориан Графоа и Жемина Жозеф. И така квартетът на домакините Александра Бургхарт, Лиса Майер, Джина Люкенкемпер и Ребека Хасе просто трябваше да удържат Полша и да триумфират със златото.
Така немците събраха 7 златни, 7 сребърни и 2 бронзови медала, а британците останаха с 6, 6 и 8. Третото място по медали взе Испания - 4, 3, 3, като надви Гърция с повече сребърни медали - 3 срещу 1.
1 точка за България
21 държави взеха титли от първенството, като за първи път сред тях е и Албания. 29 са страните с медали от шампионата.
В класирането по точки (до 8-о място) Великобритания е първа с 220, а домакините са с 197. Италия е трета със 142,5. С единствената ни точка от Тихомир Иванов разделяме 34-ото място с Кипър.
Шефът на БФЛА Добромир Карамаринов: Няма как да сме доволни от представянето
- Каква оценка давате на европейското?
- Имахме нужда от такова европейско първенство след трудните години на пандемията, през които всички спортове бяха принудени да отменят първенствата си. Така се случи и с нас през 2020 г. И заради това се радвам на това, което видяхме последната седмица. Според нашия партньор EBU (European Broadcasting Union) гледаемостта на състезанията е рекордна. Това го направи изключително доволен. Стадионът също така се напълни. В началото хората бяха малко стресирани. Защото и тук имаше жестоки ограничителни мерки, но постепенно се върнаха. Преди седмица продажбите не бяха толкова високи. Хората още ги е страх да правят нещо предварително, някакви планове. Продадени са близо 260 хиляди билета, което показва сериозния интерес.
- А какво е състоянието на европейската федерация?
- Само за последните месеци успяхме да осигурим пет нови партньора за кратко време. Още повече че тук имахме срещи с останалите ни партньори, на които им изтичат договорите, и те потвърдиха желанието си да продължат с нас. Това показва важността на атлетиката в световен мащаб. Става въпрос за спорт, който е атрактивен и от комерсиална гледна точка.
- Да се върнем към българската атлетика. Какво е бъдещето, след като останахме без медал на европейското?
- Бъдещето е ясно. То е на младите. Три медала от европейското в Ерусалим, три медала от олимпийския фестивал в Банска Бистрица, два медала от световното в Кали. И то спечелени от различни атлети. Разбира се, няма как да сме доволни от представянето в Мюнхен, но
като цяло и очакванията ни не бяха толкова големи
Тези към малките бяха и те ги оправдаха напълно. Да, няма как да сме удовлетворени, но дано бъдещето е по-добро.
- Проблемът идва от запазването на тези млади таланти.
- Това е най-сложното. Няма как да се отговори в рамките на едно интервю. На първо място, всичко зависи от тях, от никого другиго. Един човек, който иска да тренира, срещу каквото и да се изправи, той ще тренира и ще стане шампион. След това идват останалите фактори, които трябва да осигурят добри условия и да подпомогнат мотивацията им. Но ако атлетът няма лична мотивация, дори да попадне в рая, той няма да продължи. Те са в тази възраст, в която наистина са на рубикона. Да не се връщаме в историята. Има хиляди примери, в които
хора са тренирали в доста по-лоши условия, в по-тежки години, но са продължавали, защото искат да са първи
Ако искаш нещо много, ще успееш. А наш дълг на всички, които отговаряме за развитието на спорта, е да усигурим условия на тези хора, които имат желание да го изпълнят по най-добрия начин.
- Какво ни трябва още като условия за нормалното развитие на атлетиката?
- Винаги може да се иска повече от това, което имаме. Но то е достатъчно, за да може да се тренира и да може да се подготвяш нормално. Разбира се, никой няма да откаже един национален център за лека атлетика. Имаме потенциал за такъв. И може да го реализираме. Но липсата му не е основната причина за алетите да не могат да се развиват. Нужни са и други неща. Не е проблемът в базата, защото основните неща ги има.