Филип Манос – единственият българин, работил с Оливия Нютън-Джон: Беше хубава и без грим

20.08.2022 15:01 Пепа Петрова ЛОС АНДЖЕЛИС
Филип Манос с Оливия Нютън Джон в звукозаписното студио в Лос Анджелис СНИМКИ: ЛИЧЕН АРХИВ
С филипинската си съпруга Тина и дъщеричката им Анджелина
Филип Манос

Двамата са записали три коледни песни

Юни, 2007, Уестлейк Вилидж, Лос Анджелис. Певицата Оливия Нютън-Джон без капка грим, облечена в маскировъчен панталон и в бяла тениска с надпис “Присмивай се на себе си често”, стои чинно в звукозаписното студио... И чака знак от българин да започне записът! На диригентския пулт е софиянецът Филип Манос. Двамата записват три коледни песни, които влизат в албума на звездата “Коледно желание”.

Откривам Филип във Флорида, където живее със семейството си. Музикален до мозъка на костите, но и също толкова скромен, все пак се съгласи да даде интервю единствено за “24 часа”. Ето какво разказа възпитаникът на най-престижното музикално училище в света “Бъркли” за работата си с голямата звезда Оливия Нютън-Джон, която почина в Калифорния след 30-годишна битка с рак на гърдата.

- Филип, благодаря ви, че се съгласихте за този разговор. Милиони в САЩ и по света скърбят за Оливия. Защо хората я харесваха толкова много?

- На първо място тя е попикона от филма “Брилянтин” с Джон Траволта. Освен това Оливия има топъл ангелски глас - въпреки че е висок, той звучи някак си медно, има носталгия в него. И когато се усмихне, дори и на един коравосърдечен човек може да стопли душата. Тя има натурално излъчване, има една майчинска топлина. Тя е като майка, която пее на детето си приспивни песнички. Тя се държи по народному, без капка надменност и хората веднага усещат това. Затова толкова я харесваха.

- Как се стекоха обстоятелствата, че тя избра точно вас да направите 3 песни заедно?

- Аз живеех в Нешвил през 2006 г. - града на музиката, когато един приятел продуцент ми се обади от Ел Ей, че Еми Скай, продуцентката на Оливия Нютън-Джон, е чула мои работи и иска връзка с мен. Свързахме се. Ставаше дума за три коледни песни, но първо тя ми даде една песен, за да опита с мен.

След като я чу, много я хареса и реши да ми даде и другите две песни

Направих и трите оркестрови аранжимента за Оливия, на музикантски език се наричат оркестрално подслаждане. И трите песни са дуетни. Една от песните - Everytime it Snows, беше дует с големия Джон Секада, втората с Майкъл Макдоналд, а третата с канадеца Марк Джордан.

Песента с Джон Секада е голям хит - и същият аранжимент, който аз направих, беше използван в два други албума на двама други изпълнители.

- Къде записвахте коледните парчета? Трудно ли се работи с нея?

- Пътувах до Ел Ей от Нешвил. Беше през лятото на 2007-а. Записите бяха в студио в Уестлейк Вилидж, квартал на Лос Анджелис. Това беше една къща. В центъра на къщата имаше студио и Оливия заедно с продуцентката си гледаше целия процес от втория етаж, където беше студийният инженер. Още преди записа се разговорихме. Каза ми, че е на специална вегетарианска диета и яде определени храни, пие сокове и взема билки. Каза ми: “Отивам да си купя нещо за ядене, искаш ли да взема нещо и за теб?”. Аз бях толкова развълнуван от цялата сесия, че работя с такава голяма звезда, че ѝ отказах. Бях си глътнал езика, че тя е до мен. Кой ти мисли за ядене в този момент! И така започна сесията. Оливия не беше капризна, много лесно се работеше с нея. Всеки път, когато запишем нещо, тя го харесваше и казваше колко е красиво. Всичко одобряваше след първото изсвирване. Когато свършихме, дойде да ни поздрави и лично се здрависа с всеки. Музикантите не очакваха такова земно поведение на звезда от нейния ранг.

- Успяхте ли да се разговорите и на други теми с Оливия? Извън музиката.

- Да, да. Тя каза, че два пъти е победила рака, затова се налага да яде определени неща. Знам, че Оливия има еврейски произход, затова ѝ разказах историята как през 1943 г. България отказва да се подчини на хитлерова Германия и спасява своите евреи - около 45 000 души, от сигурна смърт. Тя ме изслуша с голям интерес. Казах ѝ, че има издадена книга в САЩ на тази тема. Тя учтиво ме помоли да ѝ изпратя копие. Изпратих ѝ две, на английски, “Корона от тръни” от Стефан Груев.

- Една от песните е с участието на самия Дейвид Фостър…

- Изпрати ми на файлове изсвиреното от него на пиано. Не сме работили на живо, както с Оливия. И… взех, че се върнах в Калифорния пак заради този албум. Мислех, че кариерата ми ще избухне след този албум, но това не се получи.

- Да ви върна малко по-назад, как пристигнахте в Щатите?

- Като дете съм пял в хор “Бодра смяна”, вземах уроци от известни музикални педагози… Точно след казармата се явих за трети път на изпит в Консерваторията, Естраден отдел за певци! И най-накрая ме приеха: последен в списъка, номер 13. Съдбата обаче ми поднесе голяма изненада! В същия ден ми се обадиха от американското посолство в София, че съм получил имигрантска виза от майка ми, която живееше във Флорида със своя втори съпруг - Джордж Манос. Аз нося неговата фамилия, защото той ме осинови. Мислих, мислих и се отказах от Консерваторията.

И реших да замина за Америка, защото моята мечта беше Музикалният колеж “Бъркли”

Завърших го с двойна специалност пеене и аранжорство. Учих в “Бъркли” през 1991-1993, даже бях на половин стипендия, и българският композитор Иван Кутиков, който имаше студио в Холивуд, ми написа препоръка. Били Джоуел ми връчи дипломата, защото той беше поканен за нашия випуск! Голямо вълнение! Имам и снимка с него как ми връчва дипломата.

Сега, когато връщам лентата назад, бих искал да съм изучил и бизнес страната на музикалния бизнес или поне да бях взел от “Бъркли” и диплома за учител да преподавам инструменти, но минало-заминало. Мечтаех да пиша филмова музика, даже няколко месеца работех като чирак в студиото на Ханс Цимър в Санта Моника, но видях, че няма никаква перспектива, и напуснах.

- Баща ви е известният футболист от близкото минало - Христо Джорджилов, а вие поехте по пътя на музиката…

- Баща ми беше от известните футболисти през 60-те и 70-те години. Той е от времето на Гунди и Котков. Беше добър нападател. Христо Джорджилов играеше в “Септември”, бившето ЦСКА. Скъса ахилесово сухожилие и прекрати кариерата си. С голямата Йорданка Христова са били приятели като деца, двамата са от една махала. Аз поддържам още връзка с нея. Баща ми толкова ме буташе да бъда футболист, но душата ми беше в музиката. Ходех на всевъзможни конкурси, исках да пея! Исках да бъда певец! Много го разочаровах и му разбих сърцето, че не станах футболист. Той почина в София през 2007 г.

- Къде започна любовната история със съпругата ви - очарователната филипинка Тина?

- Запознахме се по погрешка във фейсбук. Тя търсеше друг Филип, но изпрати покана на мен. Започнахме да си пишем, а после и да си говорим, и така в продължение на 6 месеца. Усетихме, че сме влюбени. Тя ме покани на гости във Филипините. А аз - самотен на 43 години в Лос Анджелис, и се замислих какво искам да направя с живота си… Коя ли мадама от Лос Анджелис ще поиска да се ожени за мен, като ми види евтината кола…

- Звучи тъжно…

- Знам, че е тъжно да го кажа, но е така. Момичетата в Ел Ей не си падат по пичове с тойота! Влязох в един магазин и ѝ купих не само годежен пръстен, но и халка направо. Тя си живееше във Филипините и аз я посетих за Коледа в дома ѝ в Манила. Един ден една от лелите ѝ дойде на гости и ѝ каза: “Този е дошъл само за секс, няма никакви сериозни намерения!”. Тя ми преведе думите ѝ. Тогава ѝ казах: “Кажи на леля ти да изчака 2 минути!”. И когато ѝ предложих брак с пръстените, лелята без малко да получи удар.

Оженихме се във Филипините

После се установихме в Ел Ей, работихме като масовка във филмовата индустрия, аз карах и лимузина. Когато жена ми забременя, заминахме за Флорида при майка ми да си помагаме взаимно.

- Изглежда, че вратите в живота лесно се отварят пред вас?

- Напротив! Много врати са се затваряли пред мен, но това не ме отказва, а ме амбицира повече и повече. Съвременната музика не ми харесва - все едно слушам бебешки мелодии, написани с думи за възрастни. За съжаление, това е нивото на съвременната музика.

Аз обаче съм от поколението на подготвените музиканти. Ние нямахме детството на другите деца, по цял ден да тичаме след топката, а свирехме на цигулка и пиано. Типично по американски вярвам, че най-големият ми музикален успех тепърва предстои. Благодаря ти за това интервю, Пепа!

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>