ЦИК тъкмо обясни на “Промяната” как може да се коалира с ДБ и тя реши: отива сама на изборите (Обзор)
30 дни за българите в чужбина да подадат заявления за гласуване, отварят 734 секции в 61 държави
“Продължаваме промяната” не прие протегнатата ръка на “Демократична България” за общ съюз за изборите на 2 октомври. Решението взел Националният съвет на ПП след задълбочени анализи.
“Вярваме, че тази формула ще донесе на България коалиционното мнозинство, което да довърши работата, започната от кабинета “Петков”, се казва в съобщението на партията, разпространено привечер в четвъртък.
“Демократична България” оставала “естествен съюзник по пътя към промяната в страната”
Пак вчера от формацията на Кирил Петков и Асен Василев обявиха, че тя вече е вписана в Софийския градски съд като партия и ще може да се присъедини към коалицията “Продължаваме промяната”, сега стъпила върху регистрациите на ВОЛТ и “Средна европейска класа”.
Само няколко часа преди това от ЦИК обясниха, че съюз между “Промяната” и ДБ е възможен до 27 август, но при условие че партиите от едната коалиция се влеят в другата.
Промени в регистрациите може да се правят само между партии в коалиция, а не между две отделни коалиции, поясниха говорителите на комисията Росица Матева и Цветозар Томов.
Това означава, че “Да, България”, “Зелено движение” и ДСБ трябваше да напуснат своята коалиция “Демократична България” и да се присъединят като отделни политически формации към “Продължаваме промяната”. Обратното също било възможно - мандатоносителите на “Промяната” ВОЛТ и “Средна европейска класа” да напуснат коалицията и да се влеят към ДБ.
Отказът от съюз между довчерашните партньори във властта бе предизвестен, тъй като социологическите проучвания показаха, че това няма да донесе сериозна промяна на резултата от вота, а и от ПП подозрително дълго бавеха отговора си.
Лидерът на “Зелено движение” Владислав Панев призна, че не очаква отделна партия от ДБ да се присъедини към “Промяната”. “Нашата работа е ДБ да се представи силно на изборите. Мачът продължава”, каза той пред bTV малко преди официалната позиция на хората на Петков и Василев.
Така за 2 октомври остават регистрирани 24 партии и 7 коалиции.
Общият брой на секциите в чужбина ще е 734, като 559 от тях са напълно сигурни, а за останалите 175 се изисква съгласие от приемащата страна и са обявени под условие към този момент, съобщи зам.-председателят и говорител на ЦИК Цветозар Томов. В 61 държави българите ще могат да гласуват. 42 страни вече са дали разрешение да се провеждат избори на тяхна територия, чакат се Италия, Великобритания, Белгия, Норвегия и др. От вчера до 6 септември българите в чужбина могат да подават електронни заявления за гласуване. Още в първите часове такива вече бяха пуснали над 3000 души.
От Външно обясниха, че в Германия избори може да се проведат в
не повече от 40 места извън дипломатическите и консулските представителства. Вот ще има и в Русия, като засега има само една машина, отговаряща на изискванията на Москва. Още не е ясно как тя ще бъде транспортирана заедно с бюлетините, след като бяха спрени директните полети.
За изборите ще има достатъчно машини, за по-големите секции ще се осигури и второ устройство.
Още няма решение как ще гласуват карантинираните. От ЦИК първо ще обсъдят темата със здравните власти.
“Във всички подписки
почти има покойници Възможно е човек, който се е подписал 2 седмици преди датата на внасяне, да е отишъл на по-добро място. За нас ЦИК е обвързана с документите, които се представят съгласно изискванията на Изборния кодекс. След като имаме 2500 избиратели, подкрепили регистрацията на тази партия или коалиция, сме длъжни да ги регистрираме. Останалото може би е въпрос на законодателна промяна”, коментира Росица Матева казуса “мъртви души”. Тя припомни, че преди години ЦИК е предложила подписката да отпадне като необходим документ за регистрация.