Инвестиции в модерни сгради за образователната инфраструктура на Варна
Седмокласниците се класираха на второ място на матурите в страната
202 млн. лева отделя община Варна от бюджета тази година за образование. Част от тях се инвестират в нови сгради за образователната инфраструктура.
Нови 500 места в детските градини ще бъдат осигурени с няколко мащабни проекта - строежът на корпуса към филиал “Слънчогледи” към ДГ “Дружба”, както и
изцяло нова детска градина в район “Одесос”
Нова детска градина ще се появи в с. Тополи, както и нов корпус към ДГ “Приказка” в кв. “Кайсиева градина”.
След решението на предишното правителство забавачниците да бъдат безплатни, община Варна отдели 5 744 700 лв. за издръжката на 11 784 деца в детски градини и училища. С тях ще се осигурят по 93,75 лв. на месец за дете в детска градина или ясла, това е с 95,3% повече от досега определената пълна месечна такса от 48 лв.
Вече е подписан и договорът за изграждане на нов корпус на СУ “Найден Геров” на стойност 3,9 млн. лв. Той ще бъде на четири етажа, свързан с централното тяло чрез топла връзка, осигурени са достъпен асансьор и стълбищна клетка. Училището ще се сдобие с нови 14 класни стаи за 364 ученици.
Предвидени са и санитарни помещения за хора с увреждания. На първия етаж ще се помещава зала за извънкласни дейности, която ще разреши проблема с недостига на общи помещения за провеждане на мероприятия, празници и упражняването на различни занимания по интереси.
С 412 652 лв., отпуснати от държавата, ще бъде обновена професионалната техническа гимназия във Варна.
Първа езикова гимназия също има с какво да се похвали, в двора скоро ще се появи първата в града екокласна стая на открито. Проектът е съфинансиран от екоминистерството по програма “Чиста околна среда - 2022”. Това се случва, след като 150 ученика са попълнили анкета със своите желания и мечти за това как да изглежда тя.
“Научихме много нови неща, мерихме стаи, столове, чинове, пейки, разглеждахме дебели архитектурни книги, посочихме любимото си място на двора и се разходихме, за да изберем най-подходящото кътче за новата класна стая”, разказват учениците. Тя ще посрещне своите ученици в двора на гимназията още на 15 септември тази година.
Добрата база, професионализмът на преподавателите и усърдието на учениците
дават резултати. Тази година седмокласниците от областта пожънаха завидни успехи на националното външно оценяване, като се наредиха на второ място след София по резултати.
Двама зрелостници пък получиха почетната “Национална диплома” от министъра на образованието.
Елица Василева от МГ “Д-р Петър Берон”, пълна отличничка по време на целия курс на обучение от пети до дванадесети клас, е с отлични оценки и на двата зрелостни изпита, както и на националния кръг на олимпиада по английски език.
Константин Иванов от Първа езикова гимназия е получил същите резултати, както и успешни изяви в национални и международни олимпиади, състезания и конкурси, той е лауреат на Националната олимпиада по немски език.
В Специално училище за ученици с нарушено зрение “Проф. д-р Иван Шишманов” е изградена първата в страната солна стая за халотерапия.
19 училища и 1 детска градина работят по общо 39 международни проекта по програмата “Еразъм+”. В тях са включени 1842 ученици и 308 педагогически специалисти, а 230 ученици са обменили знания със свои връстници в чужбина.