Красимир Узунов: За три години Варна може да стане Карлови Вари
Морската градина на Варна е труднодостъпна. За мен проблемът със заведенията е безобразният шум, който се носи до ранни зори и тормози хиляди варненци, казва бизнесменът
Лакомията е смъртен грях - направих едно по-различно място за живеене, продавам за около 1000 евро квадратния метър
- Г-н Узунов, какъв човек сте?
- Човек на действието, обичам новите неща, обичам да решавам всички проблеми - както в бизнеса, така и житейски, като събереш всичко това, става - щастлив човек! (Смее се)
- Кое е най-важното качество за един бизнесмен?
- Да си пази името, да си плаща сметките на държавата, визирам онези 10% данък печалба. Обичам чисти сметки - първо, за да ми е спокойно, и второ - за да не те закачат по този начин на някоя въдица.
Много хора са закачени така и ги дърпат от време на време.
- Вие сте един от най-богатите хора в България. Трудно ли се успява у нас?
- По принцип е трудно, да. Но като хванеш правата пътека, става много лесно. Като си плащаш данъците и си организираш нещата като в казарма. Аз съм бивш военен, навремето изключен от партията и оставен на произвола на съдбата след 10 години честна служба.
Тогава си реших проблема с две стари копирни машини и отворих първото частно копирно ателие
във Варна, от което печелех много пари на ден!
И така досега. Но най-важното е да правиш нещата честно и почтено, няма да чуете, че Узунов дължи пари на някого.
Имам назначени около 280 служители, отделно по различни договори още 150 - до последния работник никой няма да се оплаче от мен.
- Как се роди идеята за един от най-модерните жилищни комплекси в града - “Варна сити парк”?
- Да, той е моята гордост - беше абсолютно предизвикателство да прокопаеш със собствени пари земята на 2000 метра, да откриеш минералната вода, част от нескончаемия водоносен слой край Варна - нескончаем източник на енергия.
През социализма тук са търсили нафт, изкопали са близо 50 кладенеца, но вместо него са открили минерална вода.
Аз имах тази информация и отидох в Басейнова дирекция, попълних нужните документи и след един месец имах разрешение да копая в мястото, на което се намира сега комплексът, което вече бях купил.
Прокопаването струваше 100 лева на метър - по 2 км, стана 2 милиона. Аз имах парите за това от продажбата на мол “Варна”. Излезе прекрасна лековита гореща вода на 48 градуса с дебит 100 кубика на час.
Идеята беше да пречистим водата и да я използваме за пиене и отопление. Направихме специална инсталация, с която я пречистваме. Следващата стъпка бе да я озонираме и такава тече в комплекса.
Със специализирана система изстудяваме водата, така че
в чешмите тече топла и студена минерална вода
И сега се изгражда комплекс “Варна сити парк - юг плюс”, който също е базиран на нова концепция, според която на 20 декара площ се разполагат само 3 блока, които са на отстояние 100 метра един от друг.
По този начин няма засенчвания и северни изложения.
Първият комплекс е разположен в 16 декара ограден парк, живеещите тук могат да си пускат спокойно децата да си играят на криеница, да карат ролери и през цялото време да ги наблюдават от балконите.
Създадена е и специална алея за кучета. Няма безразборно паркирали автомобили навсякъде, вместо тях - красиви беседки, зеленина и сянка за летните жеги. В комплекса си ходят на плаж в парка - басейнът работи целогодишно, може и Нова година да посрещат във водата дори.
Предстои да отрежем лентата на новия разширен комплекс на юг до две години.
Направих едно по-различно място за живеене, продавам за около 1000 евро квадратния метър. Питат ме - защо не искаш 1500? Отговорът, който давам от 2008 година насам, е - лакомията е смъртен грях.
Питат ме - защо нямаш самолет? Ами мога още утре да имам, но не ми трябва. Бизнесът ми е тук и ако искам да пътувам, мога.
- Може ли тези находища на минерална вода да се използват за нуждите на повече граждани на Варна?
- Варна лежи върху находища от тази вода, има вече прокопани десетки кладенци и ми хрумна следната идея. За да се спре цикличността на туризма във Варна - да направим града ни новите Карлови Вари и
да приемаме туристи почти целогодишно
Вече съм представил идеята на кметската и областната управа, на някои варненски депутати.
Убеден съм, че може да работи - имаме всичко необходимо - вода, която е лековита, готови кладенци, за които няма да плащаме, материалната база - хотели и места за отсядане, персонал, който да обслужва туристите, и не на последно място - летище.
Дори не трябват и много инвестиции. В момента общината стопанисва минералната вода. По времето на COVID заболеваемостта сред обитателите на комплекса беше три пъти по-ниска - отново заради полезните свойства на водата - ползите са безкрайни.
Убеден съм, че Варна може да стане Карлови Вари до 3-4 години.
- Какви други ползи може да има Варна от топлата вода?
- Другата ми идея е да се добави малко температура от термопомпи към минералната вода на града и да се използва за отопление на жилищни сгради, където има инсталации, а където няма - може да се прокарат.
Това се прави на много места в Европа. С тези 40-50 кладенеца, които съществуват в момента, можем да стоплим Варна.
Както се казваше в една поговорка - “Във вода газиш, жаден ходиш” - надявам се това да се промени
и да използваме това богатство под краката ни рационално.
- Паркирането във Варна е голям проблем, като визионер имате ли идея как можем да се справим с него?
- Имах идея още когато бях общински съветник преди 12 години. Тогава поръчах проучване, което лично финансирах за възможностите за построяване на подземни паркинги в центъра на Варна.
Оказа се, че това може да стане на няколко места, едно от които е в сърцето на града - пред Катедралния храм, между двата съществуващи надземни паркинга. Исках да го направим съвместно с общината в публично-частно партньорство, законът за което обаче така и не беше приет.
Само там могат да паркират 800 автомобила. Има още няколко подходящи места, ако някой се интересува, готов съм да му ги кажа.
- Какво мислите за забраната на автомобили в част от крайбрежната алея?
- Зависи кого питате, мненията са разделени. Собствениците на автомобили искат достъп с колата си - на ресторант не се ходи с автобус.
На практика Морската градина е труднодостъпна. За мен проблемът със заведенията е безобразният шум, който се носи от тях до ранни зори и тормози хиляди варненци.
Звукът стига до общината, пропищели са и жителите на кварталите “Чайка” и “Левски” - дрънчат им прозорците в 2 посред нощ - това е недопустимо.
- Сега вълнувате ли се от политика?
- Не, след като бях там и видях как се правят избори. Приветствам машинното гласуване - то е най-чисто и честно.
- С кое свое начинание се гордеете най-много?
- С построяването на мол “Варна” и най-вече с неговата продажба. С годините нещо се обърка в мениджмънта му и не беше успешен. Сега новите собственици смятат да го трансформират в здравен център.
- Имате ли идея, която смятате за реална и успешна, но не сте осъществили по някаква причина?
- Да, проектът за нова болница на мястото на МБАЛ “Света Анна”. Като бях общински съветник, предложих да построя чисто нов терапевтичен център за собствена сметка - с модерна апаратура и всичко необходимо, за да работи на съвременно ниво.
Имах възможност да го финансирам с парите от продажбата на мола. Даже изготвиха по моя поръчка проект във Виена.
На мястото на старите и полуразрушени сгради смятах да построя студентски общежития за 800 души
- от това щях да печеля аз. Но явно съм настъпил много интереси и така и не се прие идеята, помолиха ме да не го правя.
Тогава създадох соларен парк, той работи вече 10 години и спечелих пари - продавам ток на държавата по най-високите цени.
- Кое е следващото нещо, към което сте се устремили?
- Първо да завършим комплекса “Варна сити парк юг”. Наближавам възраст, в която е добре да забавиш темпото. Иска ми се да помогна на градската управа в използването на ценната минерална вода.
- За какво си мечтаете?
- Да не губя приятели, да запазя доброто си име и авторитет - това е повече от частен самолет и вила в Ница.
- На какво учите децата си?
- На същото - да бъдат честни, да запазят името и репутацията си, да уважават и крепят семейството. Дъщеря ми живее в Англия, в момента си гледа децата. Синът ми работи в семейния бизнес.
- Какво може да се направи, за да бъде Варна още по-добър град за живеене?
- Трябва ни развита икономика, да не разчитаме само на туризма, който е краткотраен и зависим бизнес. Винаги съм смятал, че част от данъците трябва да остават в общините. Имаше такива идеи, но така и нищо не стана.
Често кметът остава с вързани ръце, длъжен е да плати нужните разходи. Зависимостта на кметовете от държавата предопределя до голяма степен тяхното бездействие. На Варна липсва и индустриална зона.
Визитка
Kpacимиp Узyнoв e poдeн нa 10 ceптeмвpи 1953 г. в Pyce. Възпитаник на BBMУ “H. Й. Baпцapoв”, което завършва през 1977 г., дo кpaя нa 1989 г. e oфицep oт Boeннoмopcкитe cили.
B нaчaлoтo нa 1990 г. зaпoчвa coбcтвeн бизнec, кaтo ocнoвaвa eднa oт пъpвитe чacтни фиpми във Bapнa – “Интepcepвиз Узyнoв” ET.
Пpeз oктoмвpи фиpмaтa ce тpaнcфopмиpa в “Интepcepвиз Узyнoви” AД c ocнoвни aкциoнepи члeнoвeтe нa ceмейство Узyнoви.
Чpeз дpyжecтвoтo cи “MOЛ Bapнa” EAД Узунов изгpaжда и по-късно продава успешно за 120 милиона евро мол “Bapнa”, кoeтo e oбявeнo зa нaй-гoлямaтa инвecтиция в тъpгoвcки плoщи в Бългapия зa 2007 г.