Криза с боклука в Кърджали
Криза с боклука се развихри в разгара на лятото в Кърджали. Съдовете за смет в целия град преливат, а на отделни места в центъра и в кварталите вече има микросметища, в които боклуците продължават да се трупат. Кризата съвпадна и с избухването на пожар на градското сметище, а от общината обявиха, че заради него преустановяват депонирането на отпадъци.
Трупащите се с дни по улиците на Кърджали боклуци станаха причина за вълна от коментари в местните групи в социалните мрежи. В тях бяха публикувани голям брой снимки и видеа на случващото се в града. В една от групите на кърджалийци дори беше подета инициатива "Смет за кмет". Предложението е всеки да оставя по една торбичка боклук пред сградата на общината.
От коментарите към постовете става ясно, че е сменена началник сектор "Чистота" във фирмата Елена Ботев, а също че голям брой работници по чистотата са напуснали работа.
Недоволството стана причина късно в сряда да бъде разпространена позиция на сметосъбиращата фирма.
"Тлеещият трети ден пожар в регионалния център за отпадъци край с. Вишеград възпрепятства извозването и депонирането на отпадъци там, докато огънят бушува", се казва в позицията. В нея се посочва и втора причина - извършващото се преструктуриране в сметосъбиращата фирма. В позицията се казва още, че от 10 август е започнало извозването на натрупаните количества отпадъци, а през следващите дни проблемът ще бъде разрешен. Сред първите контейнери, които бяха почистени бяха тези до сградата в центъра на Кърджали, където се помещават общинска администрация и областната управа.
Кризата с боклука и пожара на сметището повдигна и други въпроси. Клетка 1 на депото за отпадъци е отдавна е с изчерпан капацитет. През 2020 г. е сключен договор за изграждане на още 2 клетки, които би трябвало да се въведат в експлоатация до края на тази година. По данни на общината генерираните твърди отпадъци само от град Кърджали варират от 70 до 180 тона месечно, но депото се използва за изхвърляне на сметта на над 100 села от общината, както и на още 7 общини в района. Боклукът се депонира в сметището без предварителна обработка, признават общинските чиновници.