Създадена е комисия в Балчик за изяснявяне на причините за свлачището "Моби Дик"
Комисия, създадена със заповед на кмета на община Балчик Николай Ангелов, започва работа за установяване на причините за свлачището на „Моби Дик”, което на 9 август затрупа заведение и пострадаха двама души. В нея участват представители и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, община Балчик и други институции.
„Ще ограничим физически достъпа на автомобили до участъка. За съжаление няма да успеем да направим това за пешеходци”, каза зам.-кметът на Балчик Димитрин Димитров. Последните данни на „Геозащита“ показвали, че свлачището е със затихващи функции. Заведенията в района са отпреди 2000-та година, през последните години не са издавани разрешения за строеж на нови обекти.
Основната версия за свлачището край Албена е влажна почва заради изградени шахти. „Точно, където е свлачището, има изградени три шахти от „Геозащита”-Варна. Те са за събиране на подпочвени води и би трябвало да бъдат отводнени с тръбопроводи, които да отвеждат подпочвената вода в морето. Такива обаче няма. Това означава, че водата се излизва на терена и е провокирала свлачището”, смята собственик на имот в района.
От извършените огледи е установено, че има прекалено голяма влага от подпочвени води в горната част на терена, каза комисар Дарин Димитров, началник на регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”-Добрич.
Според кмета Ангелов, свлачището започва от „Фиш-фиш” и стига до „Моби Дик”. Задача на комисията е да излезе с предложение за максимално ограничаване достъпа на хора и превозни средства в опасния участък от вилна зона „Фиш-фиш” до „Моби Дик“. Свлачищна зона е голям процент от разстоянието между Балчик и Албена, затова има строителни забрани и зоната не се застроява, добавя той.
Ангелов припомни, че за укрепване на свлачището в района на „Фиш-фиш” от МРРБ са направени предпроектни проучвания и има техническо проектиране. Проектът за укрепването му е остойностен – около 12 милиона лева.