Все още има ръст на новите жилища
Делът на къщите в новото строителство става все по-голям
Броят на новите жилищни сгради у нас все още има ръст - 30,1% на годишна база, но броят на жилищата в тях намалява с 8,2%. Освен това от четвъртото тримесечие на миналата година насам има отчетлив спад на ръста на новопостроените жилища, сочат данните на НСИ за второто тримесечие.
До голяма степен ръстът на броя на новите жилищни сгради се дължи на къщите, а не на жилищните кооперации.
През 2017 г. например броят на новите къщи е бил 4,7 пъти по-голям от броя на новопостроените кооперации.
Делът на къщите в новото строителство непрекъснато се увеличава оттогава и от данните за последното тримесечие излиза, че те вече са 5,3 пъти повече от броя на големите жилищни постройки.
На това се дължи и обстоятелството, че общата полезна площ на новото жилищно строителство намалява. Сега тя е с 4,4% по-малка в сравнение с преди една година, а жилищната площ намалява с 2%.
Същевременно средната полезна площ на едно новопостроено жилище се увеличава от 98,9 квадратни метра преди една година на 103 квадратни метра сега.
Има градове, в които, въпреки че строителството не е с висок ръст, средната площ на новите жилища е доста висока.
Например в Габрово през второто тримесечие средната площ на едно ново жилище е достигнала 183,3 квадратни метра, в Монтана, където се строят много повече къщи, отколкото жилищни кооперации, средната площ на новите жилища е 175,6 квадрата.
Най-малка е площта на новите жилища във Велико Търново - 65,4 квадрата, и Варна - 83,2 квадрата.
Като цяло обаче от 2017 г. насам средната площ на жилищата се увеличава и сегашното намаление е нова тенденция, която е започнала от миналата година.
Видин, Враца, Монтана, Смолян и Ямбол са областите, в които има най-малко на брой новопостроени жилища, сочат данните.