Асен Василев: Работата на управлението е да решава проблемите, а не да плаши хората с тях
Аз не виждам коалиция с ГЕРБ след изборите. Евроатлантически съюз е грешен начин да се мисли за бъдещето, правилният е прагматичен, какво е най-добро за хората, казва бившият вицепремиер и финансов министър
Още акценти:
ПП няма други червени линии, освен това да не се краде. И да не се сменя геополитическата ориентация на страната. Видяхте какво има на „Капитан Андреево“, какво има в пътното строителство. Където погледнете, има няколко големи фирми, които изпиват целия ресурс, и след това „няма за това“, „няма за друго“
Със ИТН не може да има каквото и да било взаимодействие. Не само ние, а и останалите партньори се убедиха, че с тях не може да има нещо, което да се спазва
Какво ни е коствало вътрешно спирането на газа, ние си знаем. Но не сме правили щабове. Нашата отговорност е да решаваме проблемите, а не да плашим гражданите с тях. Много лошо ще е ако сега тръгнем да купуваме не на база най-добра цена, а под някакви политически давления
Наскоро видях анализ , според който срещу Кирил Петков, и срещу мен, само за месец, има написани 3500 очернящи статии. Това е сериозно финансирана кампания за писане на всякакви глупости. Надявам се българските граждани да са достатъчно мъдри, за да отсеят важното от измислицата
Толкова ли тревожна ситуацията в енергетиката, която оставихте, г-н Василев, та служебният кабинет направи щаб, който ще работи денонощно?
Не. Ситуацията не е тревожна. Беше такава, когато получихме отказ от „Газпром“ да си изпълнява доставките. За няколко часа успяхме да се организираме тогава. В момента има осигурени седем карга, които са в рамките на договорените от ЕС с един от най-големите износители на САЩ. За първите два от тях има осигурени и слотове за получаване в Ревитуса. Всеки момент трябва да заработи и новото разширение на Ревитуса и както каза гръцкия външен министър има възможност за получаване на останалите карга. Така че „Булгаргаз“ просто трябва да заяви ползването на другите слотове. Няма проблем с получаването на газа, цените са малко по-ниски от борсовите. Така че, за мен е учудващо защо служебният кабинет толкова се е притеснил. Вероятно защото ние в тази ситуация живеем от април, а някой влизайки за първи път в нея, тя му се струва по-притеснителна. Според мен е много важно да не изпуснем питомното докато гоним дивото.
Намеква се, че ще се търси отново „Газпром“, че ще се търсят дългосрочни договори…
Такава е ситуацията в цяла Европа. По договора с „Газпром“ ние всеки ден изпращахме заявката и всеки ден не получавахме газ. На два пъти ни бе връщано плащане. Така че, аз не виждам какво повече би могло да се направи, след като „Газпром“ отказва да изпълнява текущия си договор. И не само с нас. Видяхме, че дори компании, които приеха новия начин на плащане, и те не получават изобщо, или получават силно ограничени количества. Очевидно е, че с газа се прави политика..
Опасявате ли се от връщането на „Газпром“ на терена на политическите битки? Очаквате ли се да се спекулира твърде много с липсата на газ, с доставките, с танкерите, с посредниците?
Може да има всякакви спекулации. Честно казано не мисля, че имаме от какво да се притесняваме. Много лошо ще е ако тръгнем да купуваме не на база сигурност на доставките и най-добра цена, а на база някакви политически давления.
Може би служебният кабинет ще играе срещу вас предизборно и газът ще е една от темите…
Би било грешно по политически причини, да се взимат такава решения. Два месеца след началото на война, получавахме газ от Русия, и си плащахме докато Газпром едностранно не спря доставките. Успяхме да договорим и дерогация, за да продължим да получаваме руски петрол. Така че изобщо газът не трябва да бъде въпрос предизборна борба. Трябва да се вземе решение в зависимост от това какво е най-добре за българската икономика, и за българските граждани. „Газпром“ се държи непредсказуемо към много по-големи държави и икономики, та какво остава за нас.
Казват, че било дошло времето за дясно-центристка коалиция. Дали? Ако да, между кого и кого, я виждате вие , от ПП?
Аз не съм чул десните партии като ДБ и ГЕРБ да искат да се обединяват. Що се отнася до ПП, ние сме изцяло центристка партия. Дори бяхме атакувани заради силния социален компонент в политиката ни – за това, че се погрижихме да няма пенсионери под линията на бедност, да има данъчни облекчения за младите семейства, да се увеличат заплатите на учителите, на лекарите… Бяхме атакувани и заради безплатните ясли и детски градини, безплатни учебници поетапно да се въведат до 12 клас. Направиха се много социални инвестиции и разходи, които не се връзват с философията на десните партии. От друга страна, за разлика от левите партии, като ние сме твърдо за запазване на данъчния модел - запазихме плоския данък, не се въведоха нови данъци, дори отменихме някои. И всичко това без да увеличаваме дълга, той дори намаля с 2 млрд. лв. И това стана възможно, защото се пренасочиха големите разходи, които преди отиваха в една малка група фирми и чекмеджета, към всички български граждани. Така че, сме центристка организация и искаме да останем такава, защото смятам, че това е правилния начин.
Вие пък сочите идващите избори като време разделно между отвоюването на държавата от мафията, и останалите. Някои наричат тези от правилната страна на барикадата евро атлантически съюз и виждат в него ПП и ГЕРБ. Това възможна опция ли е?
Аз такава коалиция не виждам. Дали сме за Евроатлантически съюз е много грешен начин да се мисли за бъдещето на страната. То трябва да бъде базирано не на идеологическа база, а на много прагматичен поглед за това какво е най-добро за страната. България избра да бъде член на ЕС и НАТО, избра клуба в който ние ще се развиваме като държава в края на 90-те години. Минаването от клуба около Русия към този на Западна Европа стана много трудно, минахме през икономическа криза. Смяната на геополитическото позициониране на страната е свързано с една огромна икономическа несигурност и нестабилност –защото ако се тръгне в такава посока ще трябва да се пренастроят всички пазари, доставчици, ще спре европейското финансиране, достъпа да нови технологии и възможността за пътуване. Светът се връща към разделенията от Студената война. Партии като тази на Стефан Янев и „Възраждане“, които искат ние сега да сменим геополитическата си ориентация ще вкарат страната в огромна икономическа несигурност. И това ще бъде абсолютно грешен ход. Това означава случилото се през 90-те години да се случи отново. Хората, които искат да гласуват за тях трябва да си дадат ясна сметка за това каква е цената на такава смяна. Ние от ПП сме твърдо против това.
Не споменавате БСП сред тези партии…
Аз мисля, че една от причините да можем да работим добре с БСП, е, че те не искат такава промяна в геополитическата ориентация, подкрепят членството на България в ЕС и НАТО. В момента основната битка е де си отвоюваме обратно държавата от всички корупционни практики. Видяхте какво има на „Капитан Андреево“, какво има в пътното строителство. Навсякъде, където и да погледнете, има няколко големи фирми, които изпиват целия ресурс, и след това „няма за пенсии“, „няма за образование“.... А всъщност ресурс има ако не отива в тези фирми - кърлежи.
БСП май се показа и като лоялен и работещ партньор. Тогава няма ли да се окаже по-добър вариантът за широка, а не просто дясно-центристка коалиция след изборите?
Според нас след изборите трябва да търсим съгласие на тема антикорупция, при ясна заявка, че няма да сменяме геополитическата ориентация на страната. Това е основа за едно прагматично управление, в което няма спецщабове за някакви кризи. Видяхте колко спокойно бяха овладени нещата при нас. Какво ни е коствало вътрешно, ние си знаем, но това е част от отговорността, която поема човек. Нашата отговорност като управленци е да решаваме проблемите, а не да плашим гражданите с тях.
Привърженик ли сте на предизборните споразумения за общо явяване на избори? Къде ще търсите евентуални съюзи - ДБ, „Ние идваме“, Мая Манолова, досегашните ви партньори? Окончателно ли зачертахте ИТН?
С ИТН не може да има каквото и да било взаимодействие, не само от наша страна. Не само ние, а и останалите партньори се убедиха, че на тях не може да се разчита като на партньор. За останалите предизборни коалиции, това наистина е въпрос на проучване. За миналите избори например проучването показа, че разликата, ако се бяхме явили заедно с ДБ, щеше да бъде 6-7% по-малък резултат. И ние, и ДБ, си правим проучвания. Идната седмица ще седнем заедно, ще ги анализираме, и ще вземем решение.
Ако анализирате грешките на отишлия си четворен съюз, кои от тях ви се струва, че могат да бъдат избегнати? Къде виждате призрака на новите червени линии?
Аз не мисля, че ПП имаше червени линии, освен това, че сме против да се краде. И да не се променя геополитическата ориентация на страната. От там нататък как ще се намери баланс в икономическата политика, в социалната политика, това е въпрос от една страна на това гражданите на кого са дали повече доверие, и от друга, на преговорния процес по формиране на коалицията.
Какви са очакванията ви към служебния кабинет. Виждате ли в него някакви президентски знаци, или те са основно в полето на Нинова? Например това, че уволниха шефовете на двете важни приходни агенции?
Аз не знам служебния кабинет с какви задачи е натоварен. Разбира се първата задача е това да проведе изборите. Във финансовото министерство изборът на Росица Велкова е добър. Тя е прекрасен специалист, с нея работихме по бюджета още по време на първия служебен кабинет, а и след това, когато бях финансов министър. Нямам притеснения, че ще има някакви проблеми от финансово естество.
Що се отнася до промените в приходните агенции, винаги съм казвал, че всеки министър трябва да е свободен да избира екипа си. Надявам се новите ръководители на приходните агенции да могат да постигнат по-добри или поне същите резултати като събираемост и приходи. Също така е важно да няма чадъри над избрани фирми и да се запази политиката администрацията да не рекетира бизнеса.
Все пак, има ли ваши решения, които мислите, че не трябва да бъдат ревизирани? А очаквате ли да има такива опити?
Що се отнася до отмяна на решения, ако служебният кабинет прецени, че нещо е трябвало да стане другояче, нека го направи. Ние също сме ревизирали решения , когато бяхме служебни министри. Това не е, нито пък трябва да бъде някакъв ерес. Не трябва да се разглежда като атака, ако има някаква нова информация, трябва да се прецени дали новото решение е по-прагматично.
Какво е финансовото здраве на държавата, в което я оставихте на служебния кабинет?
Фискалният резерв е над 8,5 млрд. лв. , в момента сме на излишък с 1,5 млрд. лв., а дългът е с 2 милиарда лв. по-нисък от момента в който взехме властта до нейното предаване. Така че оставихме страната във финансово стабилна ситуация. Както вече споменах, Велкова е добър специалист, и се надявам да заварил хазната в същото добро положение, в което я оставяме.
Защо не успяхме да се справим с инфлацията? Задава ли се рецесия? Липсата на редовен кабинет ще се отрази ли върху тежестта и продължителността на кризите?
Всички данни сочат, че икономиката и износа са на рекордно високи нива. Миналия месец бяхме първи в ЕС по ръст на индустриалното производство. Много се радвам, че най-накрая сме начело в една хубава класация. Така, че рецесия за нас не се задава. Що се отнася до инфлацията, на месечна база, тя става все по-ниска. Има успокояване на цените, мисля, че и хората започват да го усещат. Шоковото поскъпване, което се случи след обявяването на войната, вече се успокоява. В световен мащаб и Федералния резерв, и ЕЦБ започнаха да вдигат ударно лихвите, което ще помогне за успокояване на инфлацията, и в световен, и в национален план. Знаете, че сме вързани с Европа през валутния борд, и няма как да водим самостоятелна парична политика.
Какви са наистина отношенията ви с Кирил Петков- разделена ли е ПП на две крила, които вече водели открита война помежду си?
Не. Аз не знам това от къде изобщо идва, но няма нищо такова.
Допускате ли, че серията лични нападки към вас, към Кирил Петков, към Лена Бориславова, ще продължи и готови ли сте да ги понесете?
Наскоро видях анализ, според който срещу Кирил Петков, и срещу мен, само за месец, има написани 3500 очернящи статии. Това явно е една сериозно финансирана кампания за писане на всякакви глупости. Силно вярвам, че българските граждани са достатъчно мъдри, за да преценят отсеят важното от измислицата.
Започвате да се готвите за избори- с каква нагласа?
Аз съм сигурен, че ще победим. Ако помните ви го казах и миналия път, и вие тогава, не ми повярвахте. Но то се случи. И ще се случи пак.