Симеон Дянков: Време е за коалиция център – дясно. Дясното винаги е управлявало България по-отговорно и пак ще го направи

04.08.2022 07:00 Румяна Денчева

Отишлият си парламент се раздели по това кой бил прав или крив в предишни години. Затова свърши малко, казва бившият финансов министър

Още акценти:

Още един такъв ще даде простор на нови партии - ще стане ясно, че старите не могат да се справят

Кабинет, в който влязоха ДБ и БСП, е едно голямо, макар и кратко, постижение на Кирил Петков. Видя се, че могат да се създават коалиции между иначе различни партии. Така ще бъде и на есенните избори

Приятно съм изненадан от избора на президента. Този служебен кабинет е по-силен от предишния 

Икономиката върви сравнително добре тази година. Идната ще е по-трудна, защото лихвите тръгват бързо нагоре и големите икономики влизат в рецесия.

- Казвате, време било за дясна коалиция, г-н Дянков. Убеден ли сте, че много хора ще предпочетат в момента дясно управление, вместо да се оставят на грижите на държавата?

- Дясната коалиция е най-разумният път за решаване на няколкото основни въпроса, стоящи пред България. На първо място, справяне с инфлацията. Видя се, че в център - ляво коалиция, каквато беше на власт през последните седем месеца, реално се взимат проинфлационни мерки. Ако това продължи, броят на бедните в България ще се удвои до края на годината. Второ, влизането в пътя за приемане на еврото. Това ще е полезно за средния българин особено на фона на високата инфлация. Вече се забавихме значително, с дясна коалиция е възможно да успеем през 2025 година. И разбира се, на трето място, приемане на плана за възстановяване, който е просрочен с 2 години.

- Къде видяхте десни партии на политическия пазар? Все по-често чувам анализатори да твърдят, че у нас дясното и лявото били условни понятия….

- “Демократична България”, които имат и отлични икономисти в лицето на Георги Ганев и Мартин Димитров. ГЕРБ с Делян Добрев и Деси Трифонова, “Има такъв народ” с Любо Каримански и “Продължаваме промяната” с Кирил Петков. Разбира се, това е трудна коалиция, но не по-трудна от отиващата си.

- А защо след идващите избори да не се отиде пак към лява политика с десни мерки? Точно в криза хората имат нужда от държавата.

- Ако икономическата формула вляво е “дайте да харчим повече”, защо не успяха да го направят с европейски средства? Това показва липса на управленски качества. Дясното винаги е управлявало България по-отговорно, пак ще го направи.

- Нищо полезно ли като политически опит не донесе този тип коалиция?

- Не, защо? Кабинет, в който влязоха ДБ и БСП, е едно голямо, макар и кратко, постижение на Кирил Петков. Защото се видя, че могат да се създават коалиции между иначе различни партии. Така ще бъде и на есенните избори.

- За да бъдат не толкова кратки новите управленски формули, кои грешки е добре да не се повтарят?

- В коалицията център - ляво липсва икономическа политика. Както липсваше и добро финансово управление. Целите на едно добро финансово управление са определени от маастрихтските критерии: нисък дефицит, дълг и инфлация. Удивително е, че при отиващото си управление и трите показатели се влошиха. Обикновено дефицитът и инфлацията вървят в обратни посоки. Това влошаване показва, че трябва дясно мислене занапред.

- Освен идейни различия помежду им някои от партиите посочват като необходимо условие за общи кабинети и мнозинства, лидери на другите да отстъпят крачка назад. Това изпълнимо ли е?

- Политическите лидери – Бойко Борисов, Кирил Петков, Христо Иванов, трябва да водят партиите си и да определят състава на следващото правителство. Експертни правителства са само мечта в България в този момент - да се фокусираме върху съставянето на център-дясно управление, а министрите ще са явни. Вече изброих няколко имена на бъдещи потенциални министри.

- Подценени идейни различия, лични отношения или други скрити причини свалиха отишлия си кабинет?

- Отишлият си парламент се раздели по минали теми - кой е бил прав или крив в предишни години. Затова и свърши малко. Още един такъв парламент ще даде простор на нови партии - ще бъде ясно, че старите не могат да се справят. От това трябва да се бои особено БСП, но и "Продължаваме Промяната" - избирателите им лесно могат да отидат другаде.

- Тогава каква е рецептата за нова, по-успешна коалиция и подобен на този парламент, дори още по- разпокъсан?

- Каквато и коалиция да се състави след изборите, ще има много разлики между партиите в нея. Затова е добре да се видят резултатите от изборите - сега е рано да се мисли за работеща коалиция - и след това да се напишат неотложни приоритети, по които партиите могат да намерят общ език. Няколко такива, по-добре кратък, но изпълним списък.

- Какво може да има в този списък, което да не води до нови "червени линии", на каквито се преситихме?

- Например до края на годината да тръгнат проекти по плана за възстановяване, да се одобри пакет законови промени за влизане в еврозоната, да се предприемат стъпки за намаляване на инфлацията (голяма част от тези стъпки са в областта на енергетиката), да се подкрепят доходите на социално слабите работещи, включително тези в администрацията. По този списък не виждам противоречия между партиите в център-дясно. В момента, в който се излезе от тази тематика, идват спорове. Например по темата съдебна реформа "Да България" и "Продължаваме Промяната" мислят едно, ГЕРБ и "Има такъв народ"-  друго. Тези различия няма да изчезнат. Или по някои външнополитически теми. Затова по-добре да има фокус върху темите със съгласие.

- Служебният кабинет вече е факт. Можем ли да очакваме от него някакви резки решения, или реваншизъм?

- Временното правителство идва в летен период, няма да има в началото много работа, не очаквам много от тях.

- А какъв знак дава президентът с подбора на новите министри? Как ви изглежда съставът на служебния кабинет?

- Служебният екип по икономика и финанси, като тук включвам и енергетиката заради големите теми в този сектор, е по-силен от този на предишния кабинет на всяка от трите позиции. Росица (Велкова - бел. авт.) е отличен финансист с 20-годишен стаж в Министерството на финансите. Знае добре темите, познава и хората в министерството. Тръгва с летящ старт. Икономиката и енергетиката влизат в добри ръце също. Приятно съм изненадан от избора на президента Радев. Все пак да си припомним, че тези министри са с ограничени правомощия, пожелавам им да изчистят плана за възстановяване и най-после да тръгнат пари по него. И без грандомански идеи като заводи за батерии.

- Съгласен ли сте, че въпреки политическите кризи икономиката ни се развива неочаквано добре?

- Икономиката върви сравнително добре тази година заради възстановяването след пандемията. Очаквам годишен растеж около 4 процента. Това обаче е въпреки лошото управление. При добро управление щяхме да постигнем 5,5-6 процента. А идната година ще е по-трудна, защото лихвите тръгват бързо нагоре и големите икономики влизат в рецесия. Германия, САЩ и Китай вече са с негативен растеж за тази година. С малко закъснение това идва и при нас.

- Ще се справим ли с идващата рецесия?

- Най-странното на сегашната икономическа ситуация е, че изпълнението по европейските фондове пада във време, в което България има достъп до много по-големи европейски средства. Това е голям провал на коалицията център - ляво. Хем обещава, хем не свърши работа. От това страдат цели сектори, например строителният и енергийният.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>