Защо Китай няма как да бъде военна заплаха за света, повече трябва да се притесняваме от Сърбия
Развинтеното въображение води до "чакалнята" на FlightRadar
Голямо тръшкане по темата Нанси Пелоси посетила република Китай. Това е т. нар. Тайван. Чак в популярното приложение за следене на полети FlightRadar направили "чакални", за тези които искат да следят къде ще кацне уважаваната госпожа.
До 1971 година републиката на генералисимус Чанкайши е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Чанкайши е до Чърчил и Рузвелт на конференцията в Кайро за следвоенното устройство на света. Република Китай подписва споразумението от Дъмбъртан Оукс, което дава начаото на ООН.
Тъй наречената китайска карта, разигравана от Хенри Кисинджър и Ричърд Никсън през седемдесетте години на ХХ век е да се установят отношения и да се получи международно признаване на Народната република на територия на континентален Китай.
Сякаш американските демократи (Нанси Пелоси, както и Джо Байдън са от Демократическата партия и поради възрастта им със сигурност са очевидци на онези паметни събития) отново вадят китайската карта, но на обратно. Изглежда сякаш, че намекват на Пекин да се държи умната в други световни конфликти.
Цялата външнополитическа доктрина на Народната република е изградена върху изречението "Китай е един и Тайван е част от него". Което не означава, че Пекин ще нападне Тайпе някога, освен в нечие развинтено въображение.
Китайците не са глупави хора и представата за тях като някакви мрачни наследници на бандата на Четиримата, чакащи световните сили да проявят слабост, за да тръгнат да завоюват територии, каквито и без това си имат. Това може да я вярно за руснаците, които експлоатират неограничен евтин ресурс, което понякога води да временни(надяваме се) умопомрачения.
Обратното, комунистически Китай съществува и преуспява благодарение на световната търговия, което води до патологичен рационализъм. А търговия и военни действия са несъвместими - видя се и в Украйна. Въпреки, че се появи някаква войнствена риторика, Пекин е по условие миролюбив. Китайската комунистическа партия е най-големият капиталист на планетата и тя иска търговия, а не победа в гражданската война от преди 100 години.
А освен всички друго край КНР има много добре въоръжени армии. На Южна Корея, на Япония, на Тайван, Индия и Пакистан, най-силната част от американския флот, на Австралия и Нова Зеландия. Изобщо не е сигурно, ако стане наистина сблъсък, кой ще излезе победител от него.
В Пекин няма демокрация(като изключим в албума на Gunsnroses), но със сигурност има високоразвит капитализъм. Ако трябва за нещо да се тревожим допълнително това е Сърбия и Косово.