Ал Зауахири - заможен доктор, когото затворът направи терорист (Инфографика)
Байдън отмъсти за жертвите на атентата от 11 септември
Хладнокръвен и кръвожаден, хирург по професия, оглавяващ списъка за най-издирваните терористи на ФБР с награда за главата му от $ 25 млн., Айман ал Зауахири бе едно от най-опасните лица в света за последните 20 години. Според западните издания ликвидирането му с американски дрон в Афганистан отправя послание, че ако си заплаха за САЩ, ще те намерят и няма да се поколебаят да те убият.
Ал Зауахири бе един от
мозъците на атентатите от 11 септември
2001 г., но най-големият му успех беше, че запази “Ал Кайда” жива в продължение на толкова години, казва Барак Менделсън, преподавател в пенсилванския университет “Хейвънфорт” и специалист по въпросите на тероризма.
САЩ ликвидираха Ал Зауахири малко преди да се навършат 21 години от атентатите на “Ал Кайда” в Ню Йорк и Вашингтон. Обръщението си в понеделник вечерта президентът Джо Байдън адресира именно към близките на загиналите над 3000 души тогава. Изрази увереност, че това ще им помогне да обърнат страницата, защото е раздадена справедливост.
71-годишният Ал Зауахири бе убит от две ракети Hellfire, наричани още “бомби нинджи”, снабдени с удължаващи се остриета. Те били изстреляни от дронове на ЦРУ, докато издирваният с години лидер стоял на балкона на безопасното си жилище в богат район в центъра на Кабул. Мисията отнела 6 месеца. Съпругата, дъщеря му и внуците живеели с него, но не са пострадали, увериха американците.
“Ал Зауахири прокара следа от убийства и насилие срещу американски граждани, военнослужещи, дипломати, както и американски интереси”, каза Байдън в своето изявление на живо.
Американското разузнаване проследило Ал Зауахири до Афганистан и прекарало месеци в обмисляне на удара. Лидерът е ликвидиран, без да има американски военни на земя. Спецслужбите разчитали единствено на кадри и изчисления от дронове. Това е
голяма победа за Байдън
и показва, че въпреки изтеглянето на американските войски от Афганистан САЩ все още са способни да изпълняват мисии от особена значимост.
Присъствието на Ал Зауахири в Афганистан обаче, който вече е контролиран от талибаните, поражда много въпроси - доколко страната спазва обещанията да не се превръща в убежище за хора и организации, представляващи заплаха за мира и сигурността. Освен това, както побърза да посочи държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, приемането на лидера на “Ал Кайда” и предоставянето му на убежище е грубо нарушение на подписаното през 2020 г. споразумение в Доха. “Те предадоха и афганистанския народ, и изявеното от самите тях желание за признаване от международната общност и нормализация на отношенията с нея”, подчерта Блинкън.
Ал Зауахири не е от бедните квартали на Кайро, както други, привлечени от войнствени групировки, които обещават борба за благородна кауза, пише Ройтерс. Роден през 1951 г. в известно семейство в египетската столица, той е внук на великия имам на Ал Азхар, една от най-важните джамии в исляма.
Ал Зауахири е израснал в озелененото предградие на Кайро Маади, предпочитано място от емигранти от западните нации, срещу които той се бори. Син е на професор по фармакология и за първи път прегръща ислямския фундаментализъм едва на 15-годишна възраст, когато се вдъхновява от революционните идеи на египетския писател Сайид Кътб, ислямист, екзекутиран през 1966 г. по обвинения в опит за сваляне на правителството.
За първи път светът чува името Айман ал Зауахири в съдебната зала след убийството на египетския президент Ануар Садат през 1981 г. Тогава той лежи 3 години в затвор за незаконно притежание на оръжие, но е оправдан по основните обвинения.
Хора, които са учили с него в Медицинския факултет на кайровския университет през 70-те години, го описват като
жизнен млад мъж, който ходел на кино,
слушал музика и се шегувал с приятели.
В съдебната зала след убийството на Садат Ал Зауахири се обръща към международната преса, заявявайки, че екстремистите са претърпели жестоки мъчения, включително побоища с камшици и нападения от диви кучета, докато излежават присъдите си. “Когато излезе от затвора, той беше напълно различен човек”, спомня си лекар, учил с него в университета. Затворници казват, че тези условия допълнително радикализирали Ал Зауахири и го насочили по пътя му към глобален джихад.
Обучен хирург - един от псевдонимите му е Доктора - той отива в Пакистан след освобождаването си, където работи с Червения полумесец, лекувайки ислямистки партизани муджахидини, ранени в Афганистан.
През този период се запознава с Осама бен Ладен, богат саудитец, който се присъединява към афганистанската съпротива. В годините след смъртта на терористичния лидер през 2011 г. въздушните удари на САЩ убиха поредица от заместници на Ал Зауахири, отслабвайки способността на египетския боец да координира глобално. Дните на “Ал Кайда” като централно ръководена, йерархична мрежа от заговорници, които атакуваха САЩ на 11 септември 2001 г., отдавна бяха отминали, а лидерът си знаеше добре възможностите. Затова и войната се върна към корените си в конфликти на местно ниво.