Българите се чудят дали да минат на ток
Ако всички с парно се прехвърлят, електрическата мрежа в София няма да издържи натоварването
Заради поскъпването на газа в Германия се очакват 20% да се насочат към електричеството за отопление. “24 часа” отиде при семейства в цяла България, за да разбере как хората се готвят за зимата и от какво ще пестят.
За апартамент от 90 кв. м в столичен квартал - добре изолиран и отопляван на газ, сметките миналата година са били около 200 лева месечно. През лятото топлата вода е поскъпнала двойно - за юни е била 22 лв. Собствениците засега нямат намерение да минават на друг вид отопление.
Проверката установи, че доста семейства от кварталите “Бояна” и “Драгалевци”
вече са минали на ток, защото
сметките за газ през последната
зима са били и над 1000 лева
на месец. Други пък ще ползват въглища. Домакинство, което е минало от газ на ток, е платило с 20% по-малко през март и април - от 1300 и 1400 лв. фактурите са паднали на 1100 лв.
Семейство в Иваняне се отоплява с камина и инсталация на пелети. Къщата е 120 кв. м, първоначалната инвестиция е била 8000 лв. За предстоящите зима са купили 3 тона пелети за 2800 лв. Надяват се това количество да стигне, ако котлето работи по 12 ч на ден. Сметнали са, че ако го преустроят на ток, цената за отоплението няма да е по-ниска от тази с пелети. Ако се монтира термопомпа въздух-вода, сметката за месец излиза около 300 лв., но трябва инвестиция в уред за 15 000 лв., която трудно се изплаща. Монтирането на климатици не устройвало семейството. Имали вече един, но коридорите и банята оставали студени. А не знаят и какво ще стане с цената на тока. Затова остават на пелети въпреки двойно по-високата цена. Някои от съседите им обаче спешно монтират климатици.
В столичния квартал “Горна баня” къща от 180 квадрата се отоплява с термопомпа въздух-вода с мощност 6 киловата. Инвестицията от 5000 лева преди години се е изплатила, сега същият уред струва 8000 лв. При сегашната цена семейството плаща в зимен месец средно 400-450 лева за ток.
Отопляват два етажа до
20 градуса и са доволни
Направили са сметка, че инвестицията в инсталация на пелети и в термопомпа са аналогични, остава обаче повечето труд да се поръчват и разтоварват пелетите.
През 2019 г. семейство от Горна Оряховица е сменило отоплението в апартамента си. От камина с водна риза, от която са отоплявали другите стаи, минали на климатици. След ремонт и саниране не искали да опушват жилището с камината, а им омръзнало да носят дърва и въглища. За зимата с камина са горили 4 кубика дърва и 10 чувала с въглища от по 20 кг, излизало им е 500-600 лв. С климатици, които работят само когато са вкъщи, разходът им е между 120 и 150 лв. за зимен месец.
Родителите на мъжа в семейството са в село Козаревец. Там се топлят на дърва и въглища, дори зимният им бойлер е на дърва. За лятото имат два - един отвън, боядисан в черно, който се топли от слънцето, и втори с електричество.
В село Миндя софиянец отоплява къща с пелети, миналия зимен сезон цената е била 470, в началото на 2022 г. - 700 лв., сега вече са 980-1000 лв. на тон.
Собствениците за 68 квадрата апартамент в “Красна поляна” платиха за година за парно и топла вода с ДДС 2405 лв. Анализ на изравнителната им сметка показва, че за зимните месеца са платили 542,32 лв. за отопление, а топлата вода им струва за 12 месеца 1300 лева. В събота те тържествено завъртяха крана на топлата вода на топлофикацията и включиха бойлер.
В друга ситуация в нов комплекс с енергоефективни сгради отоплението с парно на голям апартамент не минава 200 лв.
Обобщаващият извод е, че при скъп газ и парно
сметките може да са поносими,
ако жилището е добре
изолирано и се пести
А при парното от решаващо значение е дали целият блок се отоплява, или вентилите на радиаторите се отварят само в няколко апартамента. Тогава този избор на отопление не е най-добрият, защото сметките са високи, дори да не беше поскъпнало парното от 1 юли с 30%.
Примерите показват, че изборът е към електроенергията, която поскъпна от 1 юли за битовите потребители едва с 3%.
Ако трендът към тока се окаже устойчив, от Електроенергийния системен оператор посочват, че голямата мрежа ще издържи допълнително натоварване.
Възможно било да се появят
затруднение при мрежата
ниско напрежение, по която
се доставя токът до домовете
В София например тя няма да издържи, ако хората, кооито ползват парно, минат на ток. От “Електрохолд” казаха, че правят анализ и до седмица ще са готови какво ще правят през зимата.
По принцип в България сезонът на усилената продажба на отоплителни уреди и системи за непрекъснато подаване на електроенергия започва малко по-късно – през септември и октомври. Засега много силно се купуват климатици, които имат двойно предназначение и също служат за отопление през зимата, каза за “24 часа” Божидар Колев, съсобственик на магазините “Технолопис” и “Практикер”. Според него има достатъчно стоки на склад – електрически радиатори и отоплителни печки, камини и системи за отопление с твърдо гориво и други уреди. Същото се отнася и за генераторите и UPS системите.
В световен мащаб нямало големи проблеми с веригите за доставки, както беше през пандемията, и на пазара не биха могли да възникнат напрежение и липса на някаква стока, колкото и да се увеличи търсенето. Търговците по принцип сега избягвали да поръчват извънредно големи количества от каквито и да било стоки, тъй като задаващата се рецесия може да намали генерално търсенето и да направи така, че складовете им да се задръстят, а това също ще е загуба за тях.
Ако държавата си свърши работата и осигури достатъчно доставки на газ, не ни чака страшна зима, обобщава ситуацията Калоян Стайков - главен икономист на Института за енергиен мениджмънт. Институциите трябва да направят оценка има ли рискове, ще се намаляват ли количества, къде какво ще се ограничава.