“Булгаргаз” иска с 53,8% по-скъп газ от август, КЕВР ще решава с върнатия начело Иван Иванов (Обзор)
Енергийната комисия в парламента прие предложението на ИТН бившият председател да поеме до избора на нов
За броени минути в сряда привечер енергийната комисия на парламента върна предишния шеф на КЕВР Иван Иванов на председателското място в регулатора. Няколко часа по-рано “Булгаргаз” поиска от комисията цената на газа да се вдигне от 1 август с 53,8% (виж по-надолу).
Заседанието на комисията закъсня заради пленарното, което продължи извън определеното време, за да решава други спешни проблеми.
Хаосът с КЕВР възникна от решение на Конституционния съд, който определи избора на Станислав Тодоров за председател на комисията като противоконституционен. Причината - започнат е по една процедура на енергийния закон, а е довършен по друга.
Още във вторник ГЕРБ, ДПС и ПП внесоха предложения за излизане от критичната ситуация, като това на ГЕРБ и ДПС предвиждаше именно връщането на Иван Иванов на поста. От “Промяната” предложиха нова процедура за избор на председател.
След кратки дебати в сряда обаче бе гласувано предложение на “Има такъв народ”, което предвижда връщането на дългогодишния бивш председател. Вносителят Ива Митева обясни, че целта е в двумесечен срок да се уредят последиците от решението на Конституционния съд.
“Решението е такова, че избор не се е състоял въобще”, каза тя. И припомни, че мандатът на Иван Иванов беше изтекъл и той беше в хипотеза на продължен мандат.
“Това е най-правилното решение, за да не поставяме под риск работата на такъв важен орган”, заключи Митева. Преди това комисията отхвърли останалите предложения.
Самият Иван Иванов заяви преди дни пред “24 часа”, че неговото връщане е една от общо три хипотези за решаване на проблема.
Категоричен бе, че няма желание да се връща, но ще се подчини, ако парламентът го задължи, за да не е закононарушител.
След това пред комисията дойдоха главният секретар на КЕВР и членовете на регулатора, които бяха изслушани за трудностите, възникнали от решението на КС. Защитиха тезата, че за най-важните решения на КЕВР, свързани с цени, няма опасност от събаряне в съда, тъй като комисията е с нечетен брой членове и винаги решенията са били вземани с мнозинство. Но има много индивидуални решения, които се вземат само от председателя и липсата на такъв на практика блокира дейността на комисията.
Часове преди работата на регулаторния орган да бъде отпушена “Булгаргаз” подади пред КЕВР искане за вдигане на цената на газа от 1 август с 53,8%. През осмия месец на годината компанията отново ще разчита на доставки на втечнен газ, които ще влязат през гръцкия терминал на остров Ревитуса и чрез гръцката DESFA.
От информацията се разбира за потвърждение, че от 1 юли страната ни получава пълните количества газ от Азербайджан. Колкото до препоръките компанията да купува от търговци на природен газ, “Булгаргаз” отбелязва на сайта си, че не може да сключва такива договори, защото няма свободен капацитет на терминалите в региона.
Една от основните причини за това голямо поскъпване на газа е, че през последния месец на европейските пазари цената му рязко се увеличи заради намалелите доставки по газопровода “Северен поток” от Русия. Котировките на европейските борси се отразяват във формулата, по която “Булгаргаз” определя продажната цена.
В същото време след близо четиричасов дебат парламентът отхвърли доклада на Временната комисия за проверка на обстоятелствата, довели до спиране на доставките на руски газ. Това стана с 94 гласа “за”, 70 “против” и 48 “въздържал се”. Той самият е подписан с “особено мнение” от 6-има от общо 12 членове на временната комисия. Шестимата са представители на управляващата коалиция.
От ДПС настояха Кирил Петков и министърът на енергетиката в оставка Александър Николов да дойдат в парламента и да обяснят на депутатите резултатите от доклада. Това не се случи, тъй като междувременно двамата бяха на посещение в АЕЦ “Козлодуй”.
Избирателна, непълна и манипулативна информация е представял “Булгаргаз” за преговорите си с “Газпром” относно новия механизъм за плащане, а “Булгаргаз” просто е търсил повод да се откаже от руския газ, са изводите от доклата. В него се твърди още, че осигурените алтернативни доставчици от посредници са на значително по-високи цени от руския газ, а търговците са избрани по непрозрачен и без ясни критерии начин.