Здравната каса ще плаща за скъпи и редки лекарства за деца
Предложението обедини всички политически сили и беше прието с пълно мнозинство
Здравната каса ще плаща скъпоструващи лекарства за болни деца. Това прие на първо и второ четене Народното събрание днес.
Става въпрос за т.нар "off label" лекарства, т.е медикаменти, които се използват извън условията на разрешената употреба. Сега обаче държавата ще плаща тези лекарства за деца до 18 години в случаите, когато са нужни за лечението им и предписани от специалист. Обикновено става въпрос за редки онкохематологични и автоимунни заболявания.
Промяната е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и вероятно ще влезе в сила от август.
Нашата парламентарна група ще подкрепи този законопроект, но искам да кажа нещо по процедурата на внасяне. Много пъти вие търсите надпартиен консенсус, но можеше да потърсите хората от другите групи, за да се разпишем, защото става въпрос за лечението на българските деца. Това говори, че вие просто искате да се закичите на ревера и да кажете, че "Промяната" го е предложила, обърна се към вносителите депутатът Костадин Ангелов от ГЕРБ - СДС.
Искам да направя референция към едно имненение на закона за здравето, когато търсих ГЕРБ и ДПС, но вие така и не намерихте време. Но сте прави, че трябваше да ви потърсим сега, отговори му Александър Симидчиев от "Демократична България".
Наистина така трябва да се случва и приемаме това като наш пропуск. Единствено ще кажа, че ние като новосъздадена парламентарна група, ни бяха показани примери за парламентарно поведение и комуникация и ние явно сме последвали някои от тях, включи се и Антон Тонев от ПП.
Нашата група също ще подкрепи този законопроект. Но тези деца, като навършат 18 г., ще бъдат изправени пред същия проблем. Разбирам какво представлява синдрома на границите, но ако искаме да решим проблема, трябва да търсим решения, които да са малко по-комплексни и финансово обвързани, защото това предложение няма финансови разчети, каза д-р Адемов от ДПС.
Все пак депутатите бързо приеха законопроекта с пълно единодушие. Той получи 152 гласа "за" на първо четене и 173 - на второ.