Вкарват психолог и социален работник в ТЕЛК-овете (Обзор)
Засилват и контрола върху комисиите
Социален работник и психолог да се включат към ТЕЛК комисиите, за да може те да правят социален и функционален статус на хората с увреждания. Така те ще изготвят
индивидуална оценка от каква подкрепа се нуждае всеки, а не решението
автоматично да дава социални придобивки
Тази идея е залегнала в реформата на ТЕЛК системата, подготвяна от правителството в оставка.
Трябва да се подобри и самата медицинска експертиза, за да се определя по-прецизно степента на увреждане на хората. Както и да се засили контролът върху ТЕЛК комисиите - както върху административната им работа, така и върху медицинската експертиза и решенията им.
Въпреки милиардите, които се дават в сектора - през тази година са 3,7 млрд. лв., в основата на проблемите стои системата на ТЕЛК решенията, написа във фейсбук шефът на парламентарната социална комисия Искрен Арабаджиев от “Промяната”.
В момента държавата дава 520 млн. лева финансова подкрепа по Закона за хората с увреждания. 438 млн. лв. са за лична помощ, като през тази година ръстът при нея е с 223 млн. лв.
Държавата отпуска и 540 млн. лв. по Закона за социалните услуги, които включват основно дневните центрове и асистентска подкрепа. Други 172 млн. лв. са по закона за семейните помощи за деца с увреждания. 2 млрд. лв. пък са за пенсии за инвалидност поради общо заболяване. По официални данни в момента има
670 хил. българи с издадени ТЕЛК решения. Много от тях обаче имат увреждане, което не ги прави
нетрудоспособни, а системата не дава добро разграничение кой от каква подкрепа всъщност има нужда, посочва Арабаджиев.
Сега ТЕЛК системата е универсален ключ към 34 услуги и придобивки, като плащанията към някои лица стигат до 2000 лв., а за други да са далеч по-скромни. Всеки месец близо 700 хил. души с увреждания получават финансова подкрепа от държавата, която е различна спрямо уврежданията им. Тя се определя като процент от линията на бедност, която през тази година е 413 лв и помощта варира от 28,91 до 235,41 лв. Хората с ТЕЛК за над 50% увреждане имат право и на годишна винетка. Получават и инвалидни стикери за паркиране. Хората с трайни увреждания, чието придвижване е затруднено, имат право и на 1652 лв. за преоборудване на кола.
Освен на финансова помощ хората с ТЕЛК имат право и на лична помощ, като часовете за нея зависят от процента на увреждане. Броят им се определя от индивидуалната оценка, базирана на четири нива на зависимост. От 1 до 15 часа на месец се полагат за тези с първа степен, от 16 до 42 часа месечно - с втора, от 43 до 84 - с трета, и от 85 до 168 часа - за хората с четвърта. През миналата година лична помощ са ползвали 49 152 души.
Майките на деца с увреждания от “Системата ни убива” от години настояват Закона за личната помощ да влезе в пълната си сила. Така тези с най-тежки увреждания ще имат личен асистент до 12 часа през делничните дни и до 8 часа през почивните, общо до 336 часа на месец. Депутатите на Слави Трифонов припознаха техните искания и ги вкараха в Народното събрание.
Предложените промени в Закона за личната помощ единствено ще разширят обхвата на хората, които имат право да ползват личен асистент, както и ще увеличат часовете за асистентска грижа. Не обхващат обаче най-ключовата реформа - промяна в методологията, по която се извършва индивидуалната оценка за увреждането на човек, както и от каква конкретна подкрепа има нужда. Без да се решат проблемите в ТЕЛК системата, с предложените промени наистина ще се помогне на част от истински нуждаещите се, но това ще доведе и до много
повече злоупотреби и стимули на хората без нужда да се възползват
от системата, категоричен е Арабаджиев. Според него реформата е трудна, случва се бавно, но е ключът към промяната на политиката към хората с увреждания.
Бюджетът от 3 млрд. трябва да ни помага да интегрираме лицата с увреждания и да подобряваме качеството им на живот, а не както досега - да не постигаме никакви резултати с тях, категоричен е той.
Положителното според него е, че от 1 юли медицинските изделия преминаха към здравната каса. Така процедурата за получаването им се опрости. Следващата стъпка е обновяване на списъка с медицински изделия и увеличаване на бюджета, така че да предоставяме модерни и качествени помощни средства, обяснява шефът на социалната комисия.